سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
پيامدهای شوم اقتصادی اسراف بررسی شد


در كتاب «مروري بر تجمل و اسراف» ضمن بررسي مفهوم اسراف در اسلام، پيامدهاي شوم اقتصادي آن نيز بيان شده است.

در اين كتاب از مجموعه نوشتارهاي كانون انديشه جوان مؤلف با استناد به آيات قرآن كريم و روايات ضمن برشمردن ويژگي‌هاي تجمل و اسراف، پيامدهاي منفي آن‌را براي جامعه اسلامي شرح مي‌دهد.

كتاب در سه بخش با اين عناوين به طبع رسيده است: سادگي در زندگي (تجمل و اسراف و تشريفات، اسراف و تبذير، آراستگي و زيبايي)، اسراف و آثار اقتصادي (توليد و ساده زيستن، صادرات و واردات و ساده زيستي، اسراف در بخش عمومي) و اسراف و اهداف نظام اقتصادي.

از آنجا كه نيازهاي بشر گسترده و مدام در حال دگرگوني است، لازمه زندگي مادي وي برآوردن نيازهايش است. از ديدگاه اسلام نيز هرچند اين تلاش پسنديده به شمار آمده، اما زياده‌روي در اين امر كه موجب اسراف، تجمل‌گرايي و تشريفات مي‌گردد مورد نكوهش قرار گرفته است.

به اين معنا كه نظام اقتصادي اسلام كه توجه به سعادت حقيقي را هدف اصلي خود مي‌داند، استفاده عاقلانه از منابع خدادادي را نيز مورد تأكيد قرار مي‌دهد. اسراف چه در بخش خصوصي و چه در بخش عمومي آثار و نتايج زيانباري به همراه دارد؛ در بخش خصوصي، مانع دستيابي مطلوب نيازمندان به منابع ضروري شده و به علت مصرف بي‌رويه، موجب كاهش صادرات مي‌‌شود.

در بخش عمومي نيز اتلاف اموال و رواج تشريفات دولتي موجب كاهش اعتماد به دولتمردان شده و وابستگي و كاهش نرخ توسعه را به دنبال خود مي‌آورد.

در كتاب حاضر ضمن بررسي مفهوم اسراف در اسلام، پيامدهاي شوم اقتصادي آن نيز بيان مي‌شود.

يادآور مي‌شود، كتاب مروري بر تجمل و اسراف تأليف محمدعلي شاه آبادي به همت پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي منتشر شده است.


خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)،

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.