سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
اخلاق كسب و كار نيازمند شبكه‏‌سازی جهانی است

اخلاق كسب و كار نيز نيازمند شبكه‏‌سازي جهاني و جهاني شدن است؛ در اين صورت، درك بسيار غني‏‌تري‏‌ از اخلاق كسب و كار پديد مي‏‌آيد كه به پيچيدگي كسب و كار نو نزديك‏‌تر است و بهتر مي‏‌تواند رهنمودهاي اخلاقي‏ را براي انجام عملي كار تجاري تدارك ببيند.

نويسنده با بررسي ادبيات موجود اخلاق كسب و كار و رويكردهاي گوناگون آن در جهان نشان مي‌دهد، اخلاق كسب و كار با چالش‌هاي عملي و نظري متعددي روبه‌رو است و با پيشرفت جهاني‌شدن در آينده، اين چالش‌ها پيچيده‌تر خواهند شد.

رويكردهاي متفاوت به اخلاق كسب و كار، اغلب خودجوش بوده، فقط از يك‌ديگر مي‌آموزند. اخلاق شركتي مناسب مؤسسات تجاري در سطح جهاني به توضيح بيش‌تري نياز دارد. مسائل سيستمي بايد با صراحت مورد ملاحظه قرار گيرد.

اهميت تصميم‌گيري‌هاي افراد و رفتارهايشان بايد جدي گرفته شود. اخلاق كسب و كار به صورت رشته علمي، نيازمند شبكه‌سازي و جهاني‌شدن است در اين صورت بهتر مي‌تواند رهنمودهاي اخلاقي را براي انجام كار عملي تجاري تدارك ببيند. هدف نهايي اين رشته آن است كه كيفيت اخلاقي تصميم‌گيري‌ها و عملكردها را در همه سطوح كسب و كار بهبود بخشد.

همان‏ گونه كه اين پيش‏ درآمد بر گفتمان در حال پيشرفت اخلاق كسب و كار در بخش‏‌هاي گوناگون جهان نشان‏ مي‏دهد، اخلاق كسب و كار با چالش‏ هاي عملي و نظري متعددي روبه‌رو است و با پيشرفت جهاني شدن در آينده، اين‏ چالش‏‌ها پيچيده‏‌تر خواهند شد؛ بنابراين، مبارزه كردن و تحت كنترل درآوردن اين چالش‏‌ها، وظيفه شورانگيز، ضرور و پرزحمت است.

آن‌چه در دهه‏‌هاي پيشين در بسياري از مناطق تدوين شده، دلگرم‌‏كننده است و نشان مي‏‌دهد كه لازمه انگيزش، اميد منطقي است، نه شك و بدبيني. به‏ هرحال، اين پيش‏ درآمد همچنين نشان مي‏ دهد كه ‏رويكردهاي متفاوت به اخلاق كسب و كار اغلب خودجوش بوده و فقط از يك‌ديگر مي‏‌آموزند.

اخلاق شركتي و يك‏ مفهوم اخلاقي مناسب مؤسسات تجاري در سطح جهاني نياز به توضيح بسيار بيش‌تري دارد. مسائل سيستمي با صراحت بايد مورد ملاحظه قرار گيرد و با دقت به رويكردهاي اخلاق كسب و كار پيوند بخورد.

اهميت تصميم‏‌گيري‏‌هاي افراد و رفتارهايشان بايد جدي گرفته شود و درك از شكل‏‌هاي متعدد درگيري بين‏‌المللي عوامل اقتصادي بايد بيشتر پيراسته ‏شود. اخلاق كسب و كار نيز نيازمند شبكه‏‌سازي جهاني و جهاني شدن است. در اين صورت، درك بسيار غني‏‌تري‏‌ از اخلاق كسب و كار پديد مي‏‌آيد كه به پيچيدگي كسب و كار نو نزديك‏‌تر است و بهتر مي‏‌تواند رهنمودهاي اخلاقي‏ را براي انجام عملي كار تجاري تدارك ببيند.

يادآور مي‌شود، مقاله اخلاق كسب و كار? تأليف جورجز اندرل استاد و مدرس اخلاق كسب و كار و تجارت بين‌الملل كالج مندوزا وابسته به دانشگاه نوتردام نوشته و توسط محمداسماعيل توسلي‏ پژوهشگر اقتصاد اسلامي دانشگاه مفيد ترجمه و در شماره 13 فصلنامه اقتصاد اسلامي منتشر شد.


خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.