سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/29/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
ارزش‌های دينی نقش تأثيرگذاری در خلق واقعيات اقتصادی دارد

ارزش‌هاي ديني مورد باور انسان، يكي از تأثيرگذارترين نقش‌ها را در خلق و توليد واقعيات اقتصادي دارد؛ واقعياتي كه به طور اجتناب‌ناپذير هدف نهايي خلقت انسان را مي‌نماياند و توسعه‌اي از جنس منويات ديني را متجلي مي‌سازد.

نهمين نشست از سلسله نشست‌هاي الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت با موضوع «تأملي روش‌شناختي از توسعه بر مبناي دين» با سخنراني حسن سبحاني، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران امروز 6 دي‌ماه در دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار شد.

سبحاني در ابتداي سخنانش با بيان اين‌كه از منظرهاي مختلف مي‌توان در مورد توسعه بحث كرد، گفت: يك مجموعه‌اي از كشورها واجد ويژگي‌هايي شدند كه برخي ديگر از كشورها اين ويژگي را نداشتند، در مقايسه و تفكيك اين كشورها از اصطلاحات توسعه‌يافته و توسعه نيافته استفاده شد. توسعه يك واقعيت است كه برخي كشورها واجد و برخي فاقد آن هستند.

وي با بيان اينكه توسعه در ابتدا توسط كشورها با برنامه و هدف‌دار دنبال نشد، افزود: توسعه محصول كاركرد طبيعي اقدامات و واقعيت‌هاي جامعه است كه بايد ظرفيت‌ها را بالفعل كنند. بايد شايسته‌سالاري حاكم باشد و همه مردم با تلاش ظرفيت‌ها را از حالت بالقوه تبديل به بالفعل كنند.

سبحاني بيان كرد: در علم، جستجوي حقيقت صورت مي‌گيرد تا بخشي از حقيقت كشف شود، حقيقت درك مطابق با واقع است، اگر چند عامل در آفرينش ارزش نقش داشته باشند تا واقعيت تحقق گرفته را توضيح دهند در اين صورت آنچه واقع شده به صورت كامل ادراك مي شود. تمام هم و غم بايد اين باشد كه عناصر تشكيل دهنده واقعيت تشخيص داده شود.

وي در ادامه سخنانش گفت: روش شناختي توسعه حركت طبيعي جوامع مغرب زمين بايد به گونه‌اي باشد كه توسعه را در مقايسه با آن‌ها تعريف نكنيم بلكه در قابليت رساندن ظرفيت‌ها و توان توليدي خودمان به فعليت بدانيم.

وي با بيان اين‌كه در تعريف اقتصاد گفته‌اند كه اقتصاد علم تخصيص منابع محدود به خواسته‌هاي نامحدود است، افزود: از اين منظر و از اين نگاه در عصر ظهور، چون ديگر منابع محدود نيست و همه ظرفيت‌ها شكوفا مي‌شود علم اقتصاد از اين جهت بلاموضوع مي‌شود.

نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي اظهار كرد: گزاره‌هاي حاكي از واقعيت‌ها در علوم رفتاري و اجتماعي و ازجمله در علم اقتصاد به طور عمده آكنده از ارزش هستند.

وي افزود: از سوي ديگر از آن‌جا كه برآيند مجموعه اين گزاره‌ها به تجويز سياست‌هايي درخصوص توسعه‌يافتگي مي‌انجامد و توسعه‌يافتگي از جنس ارزش‌هاي مورد مطالبه انسان است، لذا مي‌توان واقعيات اقتصادي را از ساختارهايي متشكل ديد كه انسان به قصد توسعه يافتن و به منظور در اختيار گرفتن آنچه مطلوب اوست آن‌ها را به طور طبيعي آغشته به منويات و تمايلات ارزشي خود ساخته است.

مديرگروه اقتصاد اسلامي دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران در ادامه اظهار كرد: بر اين مبنا مي‌توان به قضاوت نشست كه ارزش‌هاي ديني مورد باور انسان، يكي از تأثيرگذارترين نقش‌ها را در خلق و توليد واقعيات اقتصادي دارد. واقعياتي كه به طور اجتناب‌ناپذير هدف نهايي خلقت انسان را مي‌نماياند و توسعه‌اي از جنس منويات ديني را متجلي مي‌سازد.

وي تصريح كرد: واقعيات آميخته با ارزش‌هاي وحياني، تفسير واقع‌نماتري از كاركرد بايسته انسان‌ها ارائه مي‌كنند و به دليل همين واقع‌نمايي از امكان تحقق بيشتري بهره مي‌گيرد، لذا متكي بودن مقوله واقعيت‌سازي به آموزه‌هاي ريشه‌دار در كلام وحياني، سبب‌ساز سهل‌تر و سريع‌تر ابزارهاي نيل به توسعه و پيشرفت مي‌شود.

يادآور مي‌شود، دو نشست ديگر از مجموعه نشست‌هاي 11 گانه الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با عناوين آيا مي‌توان بدون توسل به مفهوم پيشرفت معضلات را حل كرد؟ با سخنراني سعيد زيباكلام و بازخواني مفهوم جهاد اقتصادي از منظر مباني الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با سخنراني علي طيب‌نيا به ترتيب 13 دي و 20 دي در دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار مي‌شود.خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.