سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
«انسان جهادگر اسلامی» در مقابل انسان اقتصادی غربی تعريف شود

يك محقق با بيان اين‌كه جنبه ايدئولوژيك و مذهبي جهاد اقتصادي در تعريف آن مغفول مانده، گفت: طبق الگوي اسلامي ايراني پيشرفت مي‌توان انسان جهادگر اسلامي را در مقابل انسان اقتصادي غربي قرار داد.

يازدهمين و آخرين نشست از مجموعه نشست‌هاي الگوي اسلامي ايراني ـ پيشرفت كه به همت گروه مطالعات توسعه اسلامي مؤسسه تحقيقات و توسعه اقتصادي دانشگاه تهران آغاز شده بود، با عنوان بازخواني مفهوم جهاد اقتصادي از منظر مباني الگوي اسلامي ايراني ـ پيشرفت با سخنراني دكتر علي طيب‌نيا استاد اقتصاد، عصر روز گذشته 20 دي‌ماه در دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار ‌شد.

در ابتداي اين نشست حسن سبحاني، عضو هيئت علمي دانشگاه تهران طي سخنان كوتاهي با بيان اينكه اين سلسله نشست‌ها توسط كارشناسان و متخصصين در رشته‌هاي مختلف برگزار شد كه بازتاب خوبي داشت اما حرف پاياني در اين بخش نيست و بايد متخصصان در اين زمينه وارد بحث شوند.

علي طيب‌نيا هم به ارائه سخن پرداخت و طي سخناني گفت: تعاريفي كه در مورد جهاد اقتصادي توسط كارشناسان در اين نشست و در نشست‌هاي مختلف مطرح شده درست است، اما بايد در نظر داشت جنبه ايدئولوژيك و مذهبي جهاد اقتصادي مغفول مانده است.

وي با بيان اين‌كه جهاد اقتصادي مفهومي است كه درك ماهوي آن نيازمند تعمق در چگونگي نسبت يافتن عمل جهادي با عمل اقتصادي است، گفت: ليكن عمل اقتصادي خود در منظومه‌اي از اركان و روابط قابل درك است.

طيب‌نيا اظهار كرد: در نظام متعارف غربي، عمل اقتصادي همراه با اصول و مفاهيم ديگري در رابطه با حداكثرسازي نفع شخصي البته متكي به جهان بيني خاص قرن هفده به بعد، حداكثرسازي سود بنگاه، عقلانيت اقتصادي، نقش بازار و سرمايه داري قابل درك است.

وي تصريح كرد: در مقابل مفهوم جهاد در شبكه اي از مفاهيم مبتني بر جهان بيني اسلامي معنا مي يابد، لذا براي فهم جهاد اقتصادي ضروري است كه به سؤالاتي پاسخ داده شود كه در اين مجال به دنبال طرح تأملاتي در جهت حل و فصل اين سؤالات خواهيم بود.

اين محقق و استاد دانشگاه در ادامه گفت: آيا مفهوم عمل جهادي در عرصه اقتصاد در مدل يا الگوي متعارف غربي قابل هضم است؟ اگر نه، چگونه و در چه مواضعي اين مفهوم با يك الگوي بديل كه در اين‌جا الگوي اسلامي ايراني پيشرفت است تلاقي پيدا مي‌كند؟

وي افزود: عرصه عمل اقتصادي اهتمام به مناسبات دنيايي است در حالي كه مفهوم جهاد مبتني بر نگرشي كه حيات آخرتي را طلب مي‌كند در چه بستر نظري اين دو با هم قابل جمع هستند؟

طيب‌نيا با بيان اين‌كه تعارفي كه در مورد جهاد اقتصادي مطرح شده درست است گفت: اما بايد در نظر داشت كه جنبه ايدئولوژيك و مذهبي جهاد اقتصادي مغفول مانده است. جهاد به عنوان يك اسم به معناي جنگ است، اما به هر جنگي جهاد گفته نمي‌شود بلكه جهاد داراي بار ايدئولوژيك و ارزشي مخصوص به خود است.

طيب‌نيا با بيان اين‌كه جهاد از مفاهيم اساسي اسلام است، اظهاركرد: بنابراين مفهوم آن ارتباط اساسي با جهان‌بيني اسلامي دارد. قبل و بعد از انقلاب اسلامي برنامه‌هاي مختلف اقتصادي اجرا شد كه با فرهنگ و ويژگي‌هاي سنتي ما هم‌خواني نداشت بنابراين تلاش در اين جهت را نمي‌توان جهاد اقتصادي ناميد.

اين استاد دانشگاهدر ادامه سخنانش گفت: جهاد اقتصادي تلاش مجدانه و ايثارگرانه در جهت حل مشكلات اقتصادي كشور با توجه به ارزش‌هاي اسلامي و واقعيت‌هاي ديني جامعه است. در شناسايي وضع موجود بايد واقعيت‌ها را وارد الگو كرد؛ حتي انسان جهادگر اسلامي را مي‌توان در مقابل انسان اقتصادي غربي قرار داد.

در اين مراسم فرهاد رهبر، رئيس دانشگاه تهران هم حضور يافت و پس از سخنراني طيب‌نيا طي سخناني با تشكر از مسئولان برگزاري اين نشست گفت: مسئوليت سنگين و حجم كاري زياد باعث مي‌شود كه نتوانم در اين نشست‌ها حضور يابم و از آن استفاده كنم. كاش مي‌توانستم در اين نشست‌ها حاضر ‌مي‌شدم و از مطالب مطرح شده استفاده مي‌كردم؛ اين فرصتي است كه نبايد از دست برود و وقتي كه از دست برود تازه قدرش را مي‌دانيم.

وي با بيان اينكه سطح علمي دانشجويان خصوصا دوره تحصيلات تكميلي دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران از دوران زمان تحصيلش بسيار بالاتر شدهاست، اظهار اميدواري كرد: مكتب اقتصادي دانشگاه تهران توسط اساتيد و دانشجويان اين دانشگاه تدوين و راه‌اندازي شود تا گام‌هايي در جهت توسعه و رشد كشور برداشته شود.


خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.