سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
انسان اقتصادی مسلمان در پرتو شناخت وحيانی معنا دارد

در جهان‌بيني اسلام، انسان، موجودي دوبعدي و فناناپذير است؛ گرچه لذت‌پذير و رنج‌گريز است و به هر دو توجه دارد و عقل او براي درك حقايق مادي و مجرد دنيايي و آخرتي كافي نيست و در اين باره به وحي نياز دارد.

علم اقتصاد، رفتار انسان و جامعه انساني را در سه حوزه توليد و توزيع و مصرف از ديدگاه خرد و كلان تحليل مي كند. بي ترديد، نوع نگرش فلسفي به انسان در رفتارهاي انسان و نيز تحليل رفتارهاي او مؤثر است.

مكتب سرمايه داري كه علم اقتصاد خرد و كلان در دامان آن تولد يافته‌اند، با انسان‌شناسي خاصي، رفتارهاي انسان را در سه حوزه اقتصاد تحليل مي‌كند. اين مكتب، انسان را موجودي مادي مي‌بيند كه از سويي خودخواه است و از سوي ديگر بهتر از هر كسي صلاح خود را تشخيص مي دهد؛ در نتيجه، انسان اين مكتب، انسان لذت‌گراي مادي است كه با عصاي علم و تجربه بشري گام برداشته، به سوي سعادتي كه خود تشخيص مي‌دهد و در حصار ماده تعريف مي‌شود، در حركت است.

حاصل اين نوع نگرش «الگوي رفتار عقلايي» يا «الگوي انسان اقتصادي» است. اين الگو كه بر دو عنصر «نفع‌طلبي» و «عقلانيت ابزاري» مبتني است، زيربناي همه الگوها و تحليل‌هاي اقتصادي به شمار مي‌رود.

به رغم اشكالات فراواني كه از طريق اقتصاددانان و انديشه‌وران غربي به اين الگو وارد شده، بايد اعتراف كرد كه اين الگو جهاني شده است و در عمل، به گونه‌اي تلقي شده كه گويي بر ديدگاه‌هاي فلسفي خاصي مبتني نيست و با هر نگرشي به انسان سازگار است؛ حتي منتقدان مكتب سرمايه‌داري نيز در تحليل رفتارها از اين الگو استفاده مي‌كنند.

شموليت آن به حدي است كه از حوزه اقتصاد نيز فراتر رفته و در شاخه‌هاي ديگر علوم انساني و اجتماعي نيز راه يافته است. شموليت يافتن اين الگو علل تحليلي و تاريخي دارد؛ از جمله اين كه الگوي مزبور با طبيعت انسان تربيت نايافته و بريده از دين به طور كامل سازگاري دارد و از جهت تاريخي با انديشه‌هاي رايج در عصر روشنگري متناسب است.

سهولت كاربرد آن در تحليل رفتارها و قابليت بيان آن با استفاده از ابزارهاي رياضي و نمودارهاي هندسي، از ديگر ويژگي‌هاي الگوي مزبور است كه در تعميم آن نقش مؤثري داشته است. اين در حالي است كه نگرش اسلام به انسان به كلي با مكتب سرمايه‌داري تفاوت دارد.

در جهان‌بيني اسلام، انسان، موجودي دوبعدي و فناناپذير است؛ گرچه لذت‌پذير و رنج‌گريز است و به هردو توجه دارد؛ سعادت خود را در اين دنيا و عالم ماده نمي‌بيند و به ماوراي ماده نيز توجه مي‌كند. عقل او براي درك حقايق مادي و مجرد دنيايي و آخرتي كافي نيست و در اين باره به وحي نياز دارد.

كتاب انسان اقتصادي از ديدگاه اسلام از چهار بخش تشكيل شده است: بخش اول: كليات، بخش دوم: مباني انسان اقتصادي در اقتصاد سرمايه‌داري و آثار آن، بخش سوم: نقد و ارزيابي الگوي انسان اقتصادي و بخش چهارم: انسان اقتصادي در پرتو شناخت وحياني.

يادآور مي‌شود، كتاب انسان اقتصادي از ديدگاه اسلام تأليف علي اصغر هادوي نيا به همت انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي منتشر شده است.


به گزارش خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.