سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
"روشن" اولین شهید راه جهاد اقتصادی

مهرداد بذرباش يادداشتي در مورد شهيد احمدي روشن نوشته که متن اين يادداشت به شرح ذيل است:

آنچه که در روزهاي اول ترور شهيد مصطفي احمدي روشن بيشتر به ذهن متبادر مي‌شد اين بود که جامعه علمي فعال در انرژي هسته‌اي کشور مشابه شهيدان عليمحمدي و شهرياري، شهيدي ديگر را در راه پيشرفت علمي و هسته‌اي تقديم کرده است. اما دقت بيشتر در چرايي ترور و زواياي فعاليت شهيد روشن حاکي از آن است که اين ترور و اهدافي که دنبال مي‌کرده از نظر ماهوي تفاوت‌هايي با ترور‌هاي قبلي دارد که بررسي آنها خالي از حکمت نيست.

شهيد روشن دانش‌آموخته‌اي از خيل دانش آموختگان مهندسي شيمي دانشگاه شريف بود که پس از فارغ‌التحصيلي با موقعيت‌شناسي دقيق وارد صنعت هسته‌اي کشور شده و با تمام توان و انرژي در اين صنعت حساس و حياتي فعاليت مي‌کرد.

مصطفي پس از ورود به اين صنعت فعاليت خود را از سطوح پائين سازمان آغاز کرد و تدريجاً با توجه به تلاش و شايستگي درخور توجه خود، درجات ترقي را طي نموده و به سمت معاونت بازرگاني سايت نطنز نائل شد.

توانايي، استعداد و تلاش پيگير مصطفي در اين سمت بگونه‌‌اي بود که تحريم‌ها و محدوديت‌هاي شديد در بخش خريد و تامين قطعات و کالاهاي موردنياز، يکي پس از ديگير بدستان مصطفي دور زده مي‌شد تا فعاليت سايت نطنز متوقف نشود.

خود مصطفي در وصف توانايي‌هاي خود به يکي از دوستانش گفته بود "تا امروز چيزي نبوده که نطنز به آن نيازمند باشد و من نتوانم آن را تامين کنم"

بنابراين و با آشکار شدن نقش کليدي روشن در پيشبرد فعاليت هسته‌‌اي کشور کم کم چهره پيروزمندانه وي براي دشمن نيز نمايان شد.

جوان ?? ساله‌اي که خواب "تحريم‌هاي فلج‌کننده"‌را مشوش مي‌کرد و با عزم و اراده ولايي و معتقد به کار جهادي، عملا نشان مي‌داد که "جهاد اقتصادي" مي‌تواند ايده‌پردازان "تحريم‌هاي فلج‌کننده"‌را آن چنان دچار فلج مغزي کند که تمامي راه‌هاي به اصطلاح مسالمت‌آميز براي توقف برنامه هسته‌اي ايران، تنها و تنها به حذف و ترور روشن ختم شود. لذا واضح است که مي‌توان روشن را اولين شهيد راه "جهاد اقتصادي" دانست.

در اين ديدگاه شهادت اين شهيد عزيز بسيار عبرت‌آموز و قابل تامل است چرا که نشان مي‌دهد هر فعاليت و تلاش پيگير و خالصانه در سطوح مختلف کاري و سازماني کشور مي‌تواند بسيار مؤثر و تعيين‌کننده باشد.

اين تاثير از نگاه دشمني که واقعيت، برون رفت از "بيچارگي" خود را تنها مي‌تواند با حذف فيزيکي نيروهاي تاثيرگذار دنبال کند و اين در دنياي امروز معنايي جز "شکست" ندارد.

ديگر نکته اين که روشن نشان داد که فعاليت‌هاي مهم و تاثيرگذار در کشور لزوماً همراه با هياهو و شهرت‌هاي رسانه‌اي نيست. براي آنکه خار چشم دشمن و افتخار ميهن بود لازم نيست که مقام علمي يا سياسي مهمي داشت و يا در پست‌هاي عالي و دهان‌ پرکن جا گرفت. تنها تخصص و اخلاص و تلاش لازم است و اين خصوصيتي است که براي همه جوانان ما دست‌ يافتني است. به عبارت واضح‌تر دشمن با اين ترور ثابت کرد که همه جوانان فعال ايران اسلامي، خار چشم او هستند و هم مي‌توانند در راه اعتلاي ميهن اسلامي به اندازه "روشن" تاثيرگزار باشند.


خبرگزاري فارس

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.