سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
نخستین کتاب جامع با عنوان "جهاد اقتصادی و بسترهای تحقق آن"


نخستين کتاب جامع با عنوان "جهاد اقتصادي و بسترهاي تحقق آن" در آستانه دهه فجر به همت موسسه علم گستران علامه انتشار يافت.

به گزارش خبرگزاري فارس ، پس از گذشت 10 ماه از سالي که از سوي مقام معظم رهبري به عنوان جهاد اقتصادي نامگذاري شده است و انتشار متفرقه مقالات و تحليل هاي با موضوع جهاد اقتصادي، در نهايت کتابي جامع با عنوان "جهاد اقتصادي و بسترهاي تحقق آن" که از ابعاد مختلف به اين مسئله پرداخته، منتشر شد.

اين کتاب که به قلم احسن الله رادمهر به رشته تحرير در آمده است، توسط موسسه علم گستران علامه در 561 صفحه و شمارگان 5000 نسخه براي چاپ اول منتشر و در اختيار علاقمندان قرار گرفته است.

اين کتاب که آيت‌الله غلامرضا رضواني از فقهاي شوراي نگهبان نيز مقدمه اي بر آن نوشته است، در 11 فصل به تبيين اهميت و ابعاد جهاد اقتصادي و راهکارهاي تحقق آن مي پردازد.

از ويژگي‌هاي اين اثر که براي نخستين بار در کشور منتشر مي شود، رعايت اصول علمي در نگارش آن است که مخاطبان را در سير مطالعاتي و نتيجه گيري مطلوبي قرار مي‌دهد.

براين اساس؛ نگارنده ابتدا به بررسي کلي و مفهوم شناسي جهاد اقتصادي و دلائل و اهميت اين نامگذاري آن پرداخته و در ادامه به ارتباط جهاد اقتصادي با تعاليم اقتصادي اسلام مي پردازد .

در فصول هفتم و هشتم اين کتاب نيز زمينه ها و الزمات تحقق جهاد اقتصادي به تفصيل مورد بحث و بررسي واقع شده و نگارنده در پايان کوشيده است، با تبيين موانع پيش روي جهاد اقتصادي در کشور ، پيامدهاي عدم تحقق کامل جهاد اقتصادي را نيز مورد توجه قرار دهد که درخور توجه است .

اما آنچه اين تأليف را از نمونه هاي مشابه که بيشتر به تعريف و تمجيد از نامگذاري سال پرداخته‌اند، متمايز مي کند و جنبه کاربردي به آن مي دهد فصل ششم اين کتاب است که با عنوان "قواي سه گانه و جهاد اقتصادي" به بررسي اهميت و تبيين نقش (دولت ، مجلس و قوه قضائيه) به عنوان قواي سه گانه کشور در تحقق جهاد اقتصادي مدنظر مقام معظم رهبري مي پردازد و مي تواند مورد بهره برداري دستگاهها و نهادهاي ذي ربط قرار گيرد.

رادمهر در مورد ضرروت نگارش کتاب جهاد اقتصادي و بسترهاي تحقق آن در مصاحبه با خبرگزاري فارس گفت: " با اندکي تامل در سال‌هاي گذشته مي توان فهميد که اساسي‌ترين نيازهاي کشور در روزهاي آغازين هر سال به همراه انتظاراتي که رهبر معظم انقلاب با توجه به شرايط کشور از دستگاه‌ها و مردم دارند از عللي است که موجب مي‌شود معظم له در پيام ابتدايي هر سال، با نام‌گذاري حکيمانه، رهنمودهاي خويش در آن سال را ابلاغ فرموده و دستگاه‌ها را با روشن‌بيني و هدفمندي مامور کار و فعاليت در سال جديد نمايند .

وي ادامه داد : نامگذاري سومين سال از دهه پيشرفت و عدالت به نام سال جهاد اقتصادي من را بر آن داشت تا پس از گذشت ماهها از اين سال و عليرغم آنکه متاسفانه آنطور که شايسته اين نامگذاري مهم بود به آن پرداخته نشد ، مطالعات و تجربيات خود را در قالب مجموعه اي تدوين کنم و گامي هرچند کوچک در راستاي بررسي ابعاد اين استراتژي مهم بردارم و لبيکي باشد بر فرخوان ملي مقام معظم رهبري و ان شاء الله راه را براي تحقيقات کاربردي در آينده بگشايد.

نويسنده اين کتاب با اشاره به تعبير مقام معظم رهبري تأکيد کرد :جهاد اقتصادي پيچيده‌تر، حساس‌تر، متنوع‌تر از ديگر عرصه هاي جهاد است و لذا نيازمند مجاهدت پيچيده و عميق است و درعين حال بايد از شعارگرايي و اقدامات سطحي درباره اين نامگذاري پرهيز شود .

رادمهر در ادامه گفت: آنچه درمورد کتاب مايلم به آن اشاره کنم و نظرمخاطبان را به آن جلب نمايم اين است که براستي چرا رهبري امسال را سال «کار اقتصادي»، «بهبود اقتصادي» و يا «توسعه اقتصادي» و... نام‌گذاري نکردند و جهاد را سرلوحه حرکت اقتصادي دولت و مردم قرار دادند و براستي در شرايط خاص کنوني آيا جهاد اقتصادي بخشي از جهاد با دشمن که اقدامي مقدس و از ضروريات دين مبين اسلام به شمار مي‌آيد، نيست و لذا قرار گرفتن کلمه «جهاد» در کنار «اقتصاد» مسووليت مسوولان و ملت را دوچندان نمي‌کند؟

نويسنده کتاب جهاد اقتصادي و بايسته هاي تحقق آن همچنين با اشاره به ضرورت پژوهش و ارائه مدلهاي اجرايي براي تداوم جهاد اقتصادي در سالهاي آينده گفت : پر واضح است که تحقق کامل جهاد اقتصادي مدنظر مقام معظم رهبري، بدون برنامه‌هاي کارشناسي و تشکيل اتاق مديريت جهاد اقتصادي براي جلوگيري از موازي‌کاري و هدر رفت انرژي در دستگاه‌هاي مسوول و غير مسوول بطور کامل و موثر در آينده اجرايي نخواهد شد و لذا با توجه به نقش تقنيني مجلس، بازدارنده و پيشگيرانه قوه قضاييه و اجرايي دولت، تشکيل اتاق فکري با حضور عالي‌ترين مسوولان سه قوه با داير کردن دبيرخانه دايمي و ارايه گزارش مستمر به مردم، عامل اصلي در پيشبرد هر چه بهتر اهداف برنامه‌هاي جهاد اقتصادي و جلوگيري از موازي‌کاري و حتي کارشکني‌هاي احتمالي در برخي دستگاه‌ها است .

رادمهر ادامه داد : براين اساس تمامي برنامه‌ها و نقشه‌هاي ما بايد دانش بنيان باشد. يعني با رصد کامل تمامي توان و ظرفيت و نيز وضع فعلي کشور و افقي که رو به آن در حرکت هستيم برنامه‌ها و اهداف را طرح و پيگيري کنيم. در نتيجه پيش نياز جهاد اقتصادي، جهاد علمي و تکنولوژيک با هدف رسيدن به آرمان‌هاي جهاد اقتصادي و مطلوب جامعه اسلامي است.

وي در پايان تأکيد کرد : نکته بسيار مهم در جهت تحقق اهداف جهاد اقتصادي ايجاد راهکارهايي است براي جلب مشارکت مردم. يعني همانطور که در طول دوران دفاع مقدس بدون مشارکت و بسيج مردمي، ‌تحول در جبهه‌ها و کسب پيروز‌ي‌ها حاصل نمي‌شد، در اقتصاد هم به نظر مي‌رسد، هنوز نتوانسته‌ايم راهکاري را براي مشارکت مردم باز کنيم و ساختارها و مقرراتي را ايجاد نکرده‌ايم که مردم براحتي بتوانند وارد ميدان اقتصاد شوند و سرمايه‌گذاري کنند.
مقررات براي مشارکت اقتصادي مردم جوابگو نيست و بينش و تفکر واگذاري کار‌ها به مردم و توانمند کردن بخش مردمي در فعاليت‌هاي اقتصادي در دستگاه‌هاي اجرايي کشور به وجود نيامده است و لذا همه بايد تلاش کنند، با رفع موانع راه را براي پويايي اقتصادي کشور هموار کنيم .


خبرگزاري فارس

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.