سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
ضرورت پرداختن به راهبردها و حوزه‌های اجرايی تحقق اقتصاد اسلامیمقاله «دولت جديد و اقتصاد اسلامي»، به قلم سيدعباس موسويان، سردبير فصلنامه تخصصي اقتصاد اسلامي، در شماره 18 اين نشريه به چاپ رسيده است.

نگارنده در اين مقاله چنين مي‌آورد: نظام جمهوري اسلامي در طي ساليان گذشته، همواره با فرصت‌هايي براي تحقق اهداف و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي مواجه بوده است. در اين بين متأسفانه مسائلي باعث شده تا از هر يك از اين فرصت‌ها به‌نحو كامل استفاده نشود و حتي برخي از اين فرصت‌ها به تهديد تبديل شود.

بنابر تحقيق وي، فرصت همدلي ايجادشده بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، با توطئه دشمنان و درگيرساختن ظرفيت‌هاي بالفعل و بالقوه كشور به جنگ مواجه شد و در فرصت دوران سازندگي و اصلاحات نيز به‌رغم نقاط قوت، نظام اسلامي با چالش‌هايي روبه‌رو بود.

نويسنده معتقد است، مهم‌ترين اين چالش‌ها عبارتند از تأكيد بر راهبرد رشد بدون توجه كافي به مسأله عدالت، دامن‌زدن به تبعيض‌ها، پيدايش زمينه رانت‌خواري و سوءاستفاده از بيت‌المال، ايجاد روحيه تجمل‌گرايي و تشويق و تبليغ مصرف‌گرايي، عدم توجه به شايسته‌سالاري ، نهادينه‌شدن رشوه، پارتي‌بازي و فساد اداري، رهاسازي سرمايه‌هاي دولتي براي خودسازي به‌جاي خصوصي‌سازي، از بين‌رفتن يا كمرنگ‌ شدن زشتي برخي از گناهان اقتصادي از جمله رباخواري، توجه بيش از حد به مسائل سياسي و ترجيح منافع حزبي و شخصي بر منافع ملي و مذهبي و بسياري معضلات ديگر كه توده‌هاي مردم با آن مواجه بودند.

از سوي ديگر اين مقاله حاكي است كه اين معضلات را نبايد فقط در بخش اجرايي كشور جست؛ بلكه كامل ‌نبودن و عدم شفافيت قوانين و فقدان برخي مقررات ضروري و در عوض وجود برخي مقررات دست‌و‌پا گير، در بخش قانون‌گذاري و ناكارآمدي برخي از دستگاه‌هاي قضايي، سبب بخشي از اين چالش‌ها شده، اما بخش اجرايي، نقش مهم‌تري در اين روند داشته است.

نگارنده در مقاله خود، مهم‌ترين آفت اين معضلات را بي‌اعتمادي مردم به نظام اسلامي و اين‌كه اين نظام يا نمي‌خواهد يا نمي‌تواند مشكلات را حل كند مي‌داند و چنين عنوان مي‌كند كه ريشه بسياري از اين دست مشكلات، عدم توجه يا عدم اجراي اقتصاد اسلامي است. با اين‌كه بيش از سه دهه از عمر انقلاب اسلامي مي‌گذرد، فعاليت قابل توجهي در جهت شناخت، نظام‌سازي و تحقق اقتصاد اسلامي صورت نگرفته است.

اين محقق حوزه اقتصاد اسلامي در مقاله خود مي‌نويسد: در حوزه‌هاي ديگر اقتصادي از قبيل بازارهاي مالي و پولي، سياست‌هاي اقتصادي، بخش عمومي (ماليات‌ها و ساير درآمدهاي دولت و هزينه‌هاي آن)، بخش بازرگاني خارجي و ارز نه‌تنها كار جدي نشده كه برخي از مسئولان اجرايي اين بخش‌ها يا با اقتصاد اسلامي آشنايي نداشته‌اند يا به مقوله‌اي به نام اقتصاد اسلامي اعتقادي ندارند.

اين پژوهشگر معتقد است، از طرف ديگر، بين عموم مردم، سياست‌ها و فعاليت‌هاي اقتصادي دولت به نام اسلام تمام شده و احياناً‌ ناكارآمدي‌ها نيز به حساب اسلام گذاشته مي‌شود؛ در حالي كه همان‌طور كه اشاره شد، بيشترين اشكالات از بي‌توجهي به آموزه‌هاي اسلام در اين عرصه است.

در بخش ديگري از اين مقاله آمده است: تشكيل گروه‌هاي كارشناسي جهت تدوين لايحه‌هايي براي ارائه به مجلس به منظور تصويب قوانين ضرور در جهت اصلاح نظام اداري و مسدودساختن منافذ قانوني رانت و رشوه و ساير فسادهاي اداري و لغو برخي مقررات دست‌ و پا گير. اين گروه‌ها مي‌توانند با مركز پژوهش‌هاي پيش‌گفته در ارتباط باشد. تقويت و اصلاح دستگاه نظارتي به منظور تحقق اين هدف نيز ضرور به‌نظر مي‌رسد.

نگارنده در مقاله خود تأكيد مي‌كند: خصوصي‌سازي و كاهش تصديات دولت در فعاليت‌هايي كه بخش خصوصي قادر و صالح به انجام آن‌ها است از طريق انتقال برخي ثروت‌هاي در اختيار دولت به طبقات فقير و متوسط جامعه با استفاده از سازوكارهايي كه سرانجام و در بلندمدت، ضمن تحقق هدف عدالت، كارايي و بهره‌وري را نيز به همراه داشته باشد. فعاليت‌هاي دولت به‌صورت مكمل فعاليت بخش خصوصي و ضرورتاً در مواردي باشد كه بخش خصوصي، يا توان واردشدن در آن عرصه ندارد يا ورود آن با مصالح كلي نظام و نيز اهداف مهمي چون عدالت اجتماعي سازگار نيست.


خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.