سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    10/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
جهاد اقتصادی؛ جهت‌دهی معنوی به برنامه‏‌ريزی‏‌های اقتصادی


مراسم اختتاميه پنجمين جشنواره ملي بهار يكم اسفندماه، از ساعت 16 تا 18 در تالار ابن‌سيناي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار ‌شد.

اين مراسم با حضور محمدحسين يادگاري، رئيس جهاددانشگاهي، زجاجي، معاون فرهنگي جهاددانشگاهي، بختو، رئيس جهاددانشگاهي علوم پزشكي تهران و مبشري، رئيس مركز فرهنگي ــ دانشجويي امام و انقلاب اسلامي برگزار شد.

مراسم اختتاميه پنجمين جشنواره ملي بهار پس از پخش سرود جمهوري اسلامي ايران با تلاوت آياتي از كلام‌الله مجيد همراه با نمايش اسلايدي ترجمان كلام وحي آغاز شد، سپس محمدحسين يادگاري، رئيس جهاددانشگاهي ضمن خوشامدگويي به حضار به ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي اين مركز پرداخت.

وي به زمينه‏‌هاي تأسيس جهاددانشگاهي اشاره و عنوان كرد: در اوايل انقلاب اسلامي كه بحث فعاليت‏‌هاي دانشگاه‏‌ها مطرح بود و اين مراكز هنوز شكل اصلي خود را پيدا نكرده و مركز ستاد جنگ گروهك‏‌ها و منافقان بودند، نيروهاي معتقد به نظام ايجاد انقلابي را در بحث دانشگاه‏‌ها ضروري ارزيابي كردند.

يادگاري ادامه داد: در اين راستا ستاد انقلاب فرهنگي شرايطي را براي دانشگاهيان فراهم كرد كه كارهاي تحقيقاتي، پژوهشي و انقلاب فرهنگي را در دانشگاه‏‌ها پيگيري و به مرحله عمل برسانند و اين امر با تأسيس جهاددانشگاهي ميسر شد و آخرين مأموريت شوراي عالي انقلاب فرهنگي به جهاد دانشگاهي واسطه بودن بين صنعت و دانشگاه‏‌ها بود.

وي به 43 واحد فعال در دانشگاه‏‌هاي سراسر كشور اشاره كرد و گفت: به غير از استان بوشهر جهاددانشگاهي در دانشگاه‏‌هاي تمام استان‏ها حضور دارد. همچنين سه پژوهشگاه معتبر نيز زير مجموعه جهاددانشگاهي به فعاليت‏‌هاي علمي مشغول هستند.

در ادامه مراسم، بختو، رئيس جهاددانشگاهي علوم پزشكي تهران نيز به ارائه گزارشي از عملكرد پنجمين جشنواره ملي بهار پرداخت و گفت: جشنواره بهار مطابق عنواني كه هر ساله از سوي مقام معظم رهبري انتخاب مي‌شود از فرودين‌ماه تا اسفندماه به فعاليت مي‌پردازد. اين جشنواره در بخش‌هاي مقاله‌نويسي، كتاب‌خواني ، روايت تصويري و نشست‌هاي هم‌انديشي برگزار مي‌شود.

وي جامعه هدف اين جشنواره را استادان، دانشجويان و طلاب حوزه علميه معرفي كرد و گفت: براي بخش كتاب‌خواني با عنوان جهاد اقتصادي در تيراژ 10 هزار جلد كتابي تدوين و منبع مسابقه قرار گفت. مسابقه حضوري كتابخواني 22 آذرماه، به صورت سراسري برگزار و مسابقه اينترنتي كتابخواني نيز به صورت جدگانه برگزار شد.

بختو از جمله فعاليت‌هاي كميته اجرايي جشنواره بهار را چاپ و اتشار پنج هزار نسخه پوستر و 20هزار بروشور، پخش زيرنويس از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، تبليغات و ثبت‌نام حضوري در خوابگاه‌هاي بزرگ، ارسال پيام كوتاه به دانشجويان شركت‌كننده در جشنوار‌ه‌هاي پيشين برشمرد.

وي تعداد مقالات ارسال شده به جشنواره را 180 عدد عنوان كرد و گفت: در اين راستا سه هزار نفر ساعت نشست برگزار و 10 هزار نفر در مسابقه كتابخواني و هزار نفر در مسابقه كتابخواني اينترنتي شركت كردند.

وي ميزان بهره‌مندي افراد در چهار مورد اشاره شده را در اولين سال برپايي اين جشنواره پنج هزار نفر و در پنجمين سال 14 هزار نفر برشمرد و گفت: در مسابقه كتابخواني سال اول پنج هزار نفر و در سال پنجم 10 هزار نفر بهره‌مند وجود داشته است. در بخش مقاله‌نويسي نيز در سال اول 88 مقاله، سال دوم 96 مقاله، سال سوم مقالات قابل قبولي نداشتيم، سال جهارم 110مقاله و سال پنجم 180 مقاله ارسال شد.

بختو با اشاره به اينكه مسابقه اينترنتي در سال اول برگزار نشده است، گفت: در سال دوم هزار نفر، سال سوم 215 نفر، سال چهارم 160 نفر و سال پنجم هزار نفر شركت‌كننده وجود داشته است.

وي جوايز اين دوره از مسابقات را كمك هزينه سفر به مكه مكرمه، كمك هزينه سفر به عتبات عاليات و كمك هزينه سفر به سوريه و كارت‌هاي هديه الكترونيك معرفي كرد.

بنابر اين گزارش، از ديگر بخش‌هاي اين مراسم پخش فيلمي با موضوع جهاد اقتصادي بود كه به روايت زندگي پيرمرد نابيناي مازندراني پرداخت كه با وجود نابينايي به فعاليت‌هاي گسترده كشاورزي مشغول بود.

از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم برگزاري مسابقه ضرب‌المثل‌هاي اقتصادي براي حاضران در سالن بود كه به صورت تصويري برگزار و پاسخ نامه‌ها جمع‌آوري شد تا به پنج نفر به قيد قرعه هدايايي اهدا شود.

در ادامه مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين مبشري، رئيس مركز فرهنگي ــ دانشجويي امام و انقلاب اسلامي نيز به ايراد سخنراني پرداخت و روايتي از رسول اكرم(ص) نقل كرد و گفت: پيامبر اعظم(ص) فرمودند قدر و منزلت پنچ چيز را قبل از پنج چيز ديگر بدانيد؛ «قدر حيات را قبل از مرگ، قدر جواني پيش از آنكه پيري برسد، صحت و سلامتي پيش از آنكه بيماري عارض شود، قدر توانگري قبل از آنكه فقير شويد و قدر فراغت پيش از آنكه مشغول شويد.

مبشري تصريح كرد: جوانان بايد از نيروي جواني و سرزندگي خود براي كسب علم و دانش بهره‌گيرند. قران كريم هيچ محدوديتي را براي عدم تحصيل علم جايز نمي‌داند و امام علي(ع) نيز در اين زمينه مي‌فرمايند: «حمكت را بياموزيد، حتي از انسان منافق»

وي در بخش ديگري از سخنان خود به نام‌گذاري سال‌هاي مختلف از سوي رهبر معظم انقلاب اشاره و بيان كرد: نام‌گذاري سال‌هاي مختلف در واقع ترسيم خط مشي و هدف‌گذاري براي سال پيش رو است. در گذشته اسامي كه براي سال‌هاي مختلف انتخاب مي‌شد بيشتر زمينه خرافه‌گري را به وجود مي‌آورد ولي با ابتكار مقام معظم رهبري يك گفتمان و هدف بر جامعه در طول سال حاكم مي‌شود.

مبشري به نام‌گذاري سال عدالت اجتماعي در زماني كه مسئولان به سوي رفاه‌طلبي تمايل پيدا كرده بودند و سال عزت و افتخار حسيني در شرايطي كه دشمنان سعي داشتند با تهديدات خود ملت ايران را نااميد كنند اشاره و تصريح كرد: در سالي كه از سوي دشمنان اسلام به پيامبر اعظم(ص) توهين روا شد، مقام عظماي ولايت با انتخاب عنوان پيامبر اعظم(ص) راه را براي معرفي آئين اسلام و شخصيت بزرگوار پيامبر اسلام(ص) گشودند.

وي در ادامه افزود: پس از فتنه سال 88 اكثريت افراد گمان مي‌كردند كه عنوان بصيرت انتخاب مي‌شود اما مقام معظم رهبري مردم را دعوت به همت مضاعف و تلاش مضاعف كردند تا نشان دهندكه فتنه پايان يافته است و لازم است كه با همت و كار مضاعف براي آباداني كشور تلاش كنيم.

رئيس مركز فرهنگي ــ دانشجويي امام و انقلاب اسلامي به علت نام‌گذاري سال 90 به عنوان سال جهاد اقتصادي پرداخت و گفت: رهبر انقلاب به كوشش و تلاش اقتصادي و يا جهش اقتصادي اشاره نكردند چرا كه واژه جهاد در دورن خود علاوه بر القاي معناي كوشش همراه با رنج و زحمت به انگيزه الهي نيز توجه دارد.

وي اقتصاد بدون هدف را در مكتب اسلام غيرمطلوب خواند و افزود: نگاه صرفا اقتصادي يعني رسيدن به چيزي كه در غرب اتفاق افتاده است و فقط نگاه مادي‌گرايانه وجود دارد. به همين منظور ايشان لفظ جهاد را انتخاب كردند تا جهت‌دهي معنوي به برنامه‌ريزي‌هاي اقتصادي داده شود.

اعزام برندگان جشنواره بهار به مكه مكرمه، عتبات عاليات و سوريه

در ادامه مراسم برگزيدگان پنجمين جشنواره ملي بهار معرفي و تجليل شدند و سهراب مروتي، استاديار دانشگاه در بخش مقاله‌نويسي به مقام نخست دست پيدا كرد و برنده كمك هزينه سفر زيارتي مكه مكرمه و تنديس جشنواره شد.

مهران ابراهيم، سعيد گلستاني، نرگس جان فدا، طاهره عسگري، فاطمه رضائيان نجف‌آبادي و طاهره جويا قهرودي نيز در بخش كتابخواني برنده كمك هزينه سفر به عتبات عاليات و تنديس جشنواره شدند. همچنين در بخش مقاله‌نويسي نيز سعيد مسعودي‌پور، هاني محمودي، ايوب پژوهان و علي بابايي نيز موفق به كسب كمك هزينه سفر به عتبات عاليات و تنديس جشنوراه شدند.

زينب عبدالهي، مريم سعادتي‌فر، عليرضا كرامتي و نقي اكبري بلوك‌آباد نيز در بخش كتابخواني حائز رتبه شده و كمك هزينه سفر به سوريه و لوح تقدير را دريافت كردند. همچنين فريبا حنيفي، الهه حاتمي و فاطمه خادم شيرازي نيز در بخش مقاله‌نويسي نيز برنده كمك هزينه سفر به سوريه و لوح تقدير شدند.خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.