سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
نباید روش‌های دور زدن تحریم را افشا كرد

رهبر انقلاب در ديدار با رئيس‌جمهوري و هيأت دولت ضرورت «جهاد اقتصادي» را رونق اقتصادي و حل مشكلات معيشتي مردم، ضرورت رسيدن به اهداف چشم‌انداز و مقابله با اهداف خصمانه‌ي نظام سلطه بر ضد ملت ايران بيان كردند. با آقاي ارسلان فتحي‌پور، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس، موضوع جهاد اقتصادي را به بحث و گفت‌وگو گذاشتيم.

يكي از محورهاي مورد تأكيد رهبر معظم انقلاب در جمع فعالان اقتصادي، بحث جنگ رواني دشمنان درباره‌ي مسائل اقتصادي ايران به‌ويژه نااميد كردن مردم و جوانان بود. تحليل شما در اين باره چيست؟
سال 1390 در شرايطي سال جهاد اقتصادي نام گرفت كه شاهد تلاش‌ كشورهاي استكباري در تشديد تحريم‌ها عليه ايران بوديم. اين كشورها پس از نااميدي از ايجاد خلل در بدنه‌ي انقلاب اسلامي مي‌كوشند تا با وارونه جلوه دادن حقايق كشور و با استفاده از جنگ رسانه‌اي، بر اراده‌ي مردم و مسئولان تأثير بگذارند و قلوب مردم را متزلزل كنند.

در اين حال بايد خدا را شاكر باشيم كه با تدابير رهبري و تلاش‌هاي مستمر مسئولان و استقامت ملت، بخش عمده‌اي از اين تحريم‌ها و تهديدها خنثي شده و بر استحكام اراده‌ي ملت در تسليم نشدن مقابل فشارهاي استكبار جهاني افزوده است. با اين حال هوشياري اقتضا مي‌كند كه برخورد آگاهانه‌اي با اين مسائل داشته، وارد بازي آلوده‌ي نظام سلطه نشويم و علاوه بر آن، تهديدات پيش رويمان را هم تبديل به فرصت كنيم.

بايد توجه كنيم كه در بسياري موارد، احساس رواني دچار بودن به يك پديده‌ي اقتصادي يا اجتماعي داراي آثاري به‌مراتب گسترده‌تر از خود آن پديده است. مثلاً ممكن است جامعه‌اي فقير باشد، ولي زندگي روزمره و جريان توليد در جامعه از اين فقر متأثر نباشد. اما زماني كه احساس فقر در لايه‌هاي مختلف يك جامعه گسترش پيدا كند، آن وقت مي‌توان اين جامعه را از پا درآورد.

با اين وصف، راه غلبه بر جنگ رواني دشمن چيست؟
بر كسي پوشيده نيست كه جامعه‌ي در حال پيشرفت ايران اسلامي، پس از طي كردن مسيري سخت و پرحادثه‌ي انقلاب و جنگ و سژس مبارزه با انواع فتنه‌هاي داخلي و خارجي، هم‌اكنون با مشكلاتي در ساختار اداري و زيرساخت‌هاي اقتصادي خود مواجه است. در اين وضعيت كليد غلبه بر جنگ رواني دشمن در خصوص مشكلات اقتصادي، واقع‌نگري و حقيقت‌بيني است. يعني بايد هم نيمه‌ي پرِ ليوان را ديد تا انگيزه‌ي تلاش جهادگونه حفظ شود و هم نيمه‌ي خالي آن را ديد تا مشكلات و نقصان‌ها را شناخت و در مسير اصلاح آن حركت كرد.

با تكيه بر كدام نقاط قوت اقتصادي مي‌توانيم بر ضعف‌ها و مشكلات غلبه كنيم؟
درباره‌ي نقاط قوت بايد گفت كه اقتصاد كشور مسير و برنامه‌ي مناسب خود را يافته است و حركت هدفمند به سمت اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 قانون اساسي آغاز شده است. اجراي طرح تحول اقتصادي و هدفمند كردن يارانه‌ها، توجه به توزيع درآمد در سطح كشور، تمركز بر نقاط محروم با هدف رفع فقر، مبارزه با فساد اقتصادي، اصلاح فضاي كسب‌و‌كار با هدف حمايت از توليد، مديريت واردات و برگزاري جلسات مشترك با فعالان بخش خصوصي و تعاوني همچون شوراي گفت‌وگو با اتاق بازرگاني و صنايع و معادن و همه‌ي اقدامات مؤثر ديگر، نويددهنده‌ي يك اقتصاد سامان‌يافته است. اين مسائل مي‌تواند تقويت انگيزه و جلب سرمايه‌هاي معنوي، انساني و مالي و نهايتاً ارتقاي اقتصاد كشور را موجب شود.

از ديگر نشانه‌هاي الهام‌بخش و اميدواركننده در فضاي كنوني كه به عنوان يك عامل انگيزشي مهم در بدنه‌ي اقتصادي كشور نمود يافته، تحولات اخير منطقه‌اي و جهاني است. امروزه همه‌ي كشورهاي جهان در هر سطحي از درآمد و پيشرفت و با هر دين و مذهب و اعتقاد به اين نتيجه رسيده‌اند كه الگوهاي غربي پاسخگوي نيازهاي ذاتي انسان نيست. الگوهاي غربي اگرچه در دوره‌هاي كوتاه‌مدت به گشايش‌هاي مادي بينجامد، ولي از نظر فرهنگ و اخلاقي جامعه را به قهقرا مي‌برد. به همين دليل هم چشم به كشورهايي مانند ايران دارند تا بتوانند الگويي جديد براي پيشرفت خود بيابند؛ الگويي كه تنها راه مادي را در پيش نگيرد و هدف آن به جاي اعتلاي مادي صرف، اعتلاي ذات انساني باشد. اين عامل موجب شده كه ايران به عنوان كشوري پيشرو در صف اول مقابله با استكبار قرار داشته باشد.

در ابتداي صحبت‌هاتان گفتيد كه بايد تهديدات اقتصادي را به فرصت تبديل كنيم. اين چطور امكان‌پذير است؟
ما بايد متوجه باشيم كه حركت دشمن در ايجاد تزلزل در انگيزه‌ي مردم نسبت به فعاليت‌هاي اقتصادي بسيار جدي و عميق است. بنابراين لازم است از تمام ظرفيت‌هاي موجود براي مقابله با اين حركت استفاده كرد. اگر اين تحريم‌ها و تهديدات موجب وحدت تمامي نيروها و ظرفيت‌هاي موجود كشور و دور شدن از اختلافات شود، در اين صورت هم دوست و دشمن در داخل از هم تفكيك مي‌شوند و هم مردم با انگيزه‌ي بيشتري دوش به دوش مسئولان در سنگر انقلاب به مجاهده ادامه مي‌دهند.

رهبر معظم انقلاب در ديدار اخيرشان با فعالان و برگزيدگان بخش‌هاى اقتصادى، دو روش را براي مقابله با تحريم‌ها پيشنهاد كردند. روش نخست ‌دور زدن تحريم‌ها بود و روش دوم روي‌آوردن به ظرفيت‌هاي دروني كه كاري بنيادي و زيربنايي است. به نظر شما اقداماتي كه در اين زمينه‌ها صورت گرفته تا چه اندازه مؤثر بوده است؟
با توجه به تلاش‌هاي دشمنان ايران براي تخريب چهره‌ي اين كشور لازم است تدابير ويژه‌اي براي كاهش آثار اين تخريب‌ها را در نظر گرفت. شيوه‌ي برخورد ما با تحريم‌ها بايد پويا و هدفمند باشد. ديپلماسي فعال و هدفمند مي‌تواند هر روز شرايط تحريم را به نفع ايران بهبود ببخشد. دنيا بايد اين موضوع را قبول كند كه قوانين ناعادلانه‌اي براي تحريم ايران وضع كرده است. اين نوع برخورد ما باعث خواهد ‌شد كه اولاً پايه‌ها و دلايل تحريم ايران در برابر چشمان سياست‌مداران و جوامع غربي سست و بي‌دفاع جلوه كند. ثانياً نوع برخورد ايشان با جوامع آزادي‌خواه تغيير كند.

از سوي ديگر اولين راهبرد براي عملياتي ساختن سياست‌هاي مقابله‌اي، نهادسازي براي اجرايي كردن آنها است. در اين راستا تا كنون نهادهايي مانند ستاد تدابير ويژه در دولت و نيز كميسيون‌هاي اقتصادي و جهاد اقتصادي در مجلس اقدامات مؤثري را در دستور كار خود قرار داده‌اند. همچنين مأموريت‌هاي ويژه‌اي نيز به اتاق بازرگاني و صنايع و معادن داده شده است تا با استفاده از نظرات فعالان اقتصادي به شناسايي و ارائه‌ي راهكار براي مشكلات اقتصادي اقدام كنند.

اما در مسئله‌ي دور زدن تحريم‌ها ما بايد به اين نكته توجه كنيم كه همه‌ي اطلاعات تجاري و همچنين روش‌هايي كه براي دور زدن تحريم‌ها به كار گرفته مي‌شود، در زمره‌ي اطلاعات طبقه‌بندي شده و محرمانه به حساب مي‌آيد و افشا شدن آنها نزد كشورهاي متخاصم مي‌تواند به سخت‌تر شدن كارها و تحميل هزينه‌هاي بيشتر به اقتصاد ايران منجر شود. به اين دليل كه اين كشورها با هدف اثربخشي تحريم‌ها به وضع و اعمال آنها مبادرت كرده‌اند ولذا همواره در حال رصد كردن واكنش ايران به تحريم‌ها هستند.

در مورد استفاده از ظرفيت‌هاي داخلي كشورمان در عرصه‌ي اقتصادي، چه رويكردي را بايد در پيش بگيريم؟
ابتدا بايد گوشزد كنم كه منظور از استفاده‌ي بهينه از ظرفيت‌هاي موجود داخل كشور هيچ‌گاه به معني روي آوردن به سياست‌هاي انزواگرايانه نيست، بلكه بايد همواره از مزيت‌هاي تجاري و مبادلاتي در عرصه‌ي بين‌الملل حداكثر بهره را برد. در كنار اين امر نيز بايد براي تبديل ظرفيت‌هاي موجود به مزيت‌هاي نسبي كشور در مبادلات با ديگر كشورها انديشيد. يعني اگر ما هم‌اكنون در توليد يك كالا مزيتي نداريم، به اين معني نيست كه هيچ‌گاه هم به اين مزيت دست پيدا نخواهيم كرد. البته كه مي‌توان با ارتقاي بهره‌وري و حتي مزيت‌آفريني در توليد آن كالا به اقتصاد كشور كمك شاياني كرد.

همچنين در مورد توليد كالاهايي كه از مزيت نسبي در داخل برخوردارند، بايد آن‌ها را با مديريت صحيح واردات از آسيب توليد داخلي حفظ كرد. در عين حال بايد براي هجمه‌ي كالاهاي وارداتي به كالاهاي داخلي و نيز دامپينگ و قاچاق كالا و تمايل به مصرف كالاهاي خارجي تدابيري انديشيد.


رهبر معظم انقلاب «جهاد اقتصادي» را حركت مستمرِ ملت ايران براي خنثي كردن تلاش دشمنان تعريف كرده‌اند. به نظر شما سهم مردم و مسئولان در اين حركت مستمر چيست؟
سهم مسئولان را مي‌توان در تحقق برخي موارد ضروري جست‌وجو كرد؛ مواردي همچون تلاش براي ايجاد زمينه‌هاي عدالت اقتصادي، تصويب قوانين عادلانه و اجراي مناسب آن، ايجاد زمينه‌ي تربيتي و اعتقادي در بين مردم، نظارت مستمر و مؤثر، پرهيز از تمركز ثروت و شكاف طبقاتي با توزيع عادلانه‌ي درآمد، تعيين حدود مالكيت، كاهش فقر، رسيدگي به وضعيت زندگي كارگزاران و بررسي نحوه‌ي كار آنها، بررسي و تحقيق درباره‌ي نيازها و مشكلات گريبان‌گير مردم و نيز رفع موانع پيش روي مردم براي شكايت و انتقاد نسبت به رفتار مسئولان.

هچنين سهم مردم در جهاد اقتصادي را مي‌توان در مواردي مانند پرهيز از هرگونه سستي و كوتاهي در انجام وظايف، وفاي به عهد، پايبندي به شيوه‌ي انتخابي حاكم، خيرخواهي و نصيحت‌گري و نظارت عمومي مردم بر يكديگر و بر حكومت يافت.

امام علي عليه‌السلام در نهج‌البلاغه آثار رعايت حقوق متقابل مردم و حاكمان را در مواردي مانند عزت‌مندي حق در بين مردم و حكومت، برپايي آثار دين، برپايي آثار عدالت در جامعه، كاربرد سنت‌ها در جايگاه خود، پايداري و دوام حكومت و يأس دشمنان بيان مي‌كنند. البته اين بيانات مي‌تواند سرمشقي بسيار مناسب و مطلوب براي جامعه‌ي امروز ما باشد.

http://farsi.khamenei.ir

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.