سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
نشست تخصصی نقش اعتقادات و علم كلام بر علم اقتصاد برگزار می‌شود

نشست تخصصي «نقش اعتقادات و علم كلام بر علم اقتصاد» با حضور آيت‌الله هادوي تهراني و جمعي از اساتيد و صاحب‌نظران، 16 اسفندماه، در پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمين قاسم ترخان، مدير گروه كلام و دين‌پژوهي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا) با بيان اين مطلب اظهار كرد: سومين نشست تخصصي نقش اعتقادات و علم كلام بر علم اقتصاد با سخنراني حجت الاسلام والمسلمين هادوي‌تهراني از اساتيد حوزه و با شركت اساتيد و صاحب‌نظران در حوزه كلام و دين پژوهي برگزار مي شود.

وي برگزاري نشست‌هاي تخصصي را يكي از زمينه‌هاي مناسب براي دستيابي به علوم انساني اسلامي دانست و افزود: اين نشست در راستاي فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر تحول در علوم انساني و نيل به علوم انساني اسلامي و با حضور اهل فن و متخصصين امر از جمله آيت‌الله هادوي تهراني، از اساتيد برجسته درس خارج حوزه علميه قم برگزار مي‌شود و در آن تاثير علم كلام بر علوم انساني و مشخصاً علم اقتصاد مورد بررسي و تحليل قرار خواهد گرفت.

مدير گروه كلام و دين‌پژوهي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي عنوان كرد: گروه كلام پژوهشكده دين‌پژوهي پژوهشگاه پيشتر دو نشست ديگر درباره نقش علم كلام در تحول علوم انساني و نيز نقش علم كلام بر علوم اجتماعي را برگزار كرده بود و در سومين نشست نيز نقش اعتقادات و علم كلام را در علم اقتصاد بررسي خواهد كرد.

وي با تأكيد بر اين‌كه علم اقتصاد با مكتب اقتصادي متفاوت است، گفت: علم اقتصاد در پي تبيين پديده‌هاي اقتصادي است، اما مكتب اقتصادي به دنبال بايدها و نبايدهايي است كه مباني و اهداف اقتصاد(از جمله آن‌ها چگونگي دستيابي به عدالت و پيشرفت) را دربر مي‌گيرد و نشست نقش اعتقادات و علم كلام بر علم اقتصاد، به دنبال نقش اعتقادات بر مباني يا اهداف اقتصادي نيست و تنها در پي بررسي تاثير اعتقادات بر علم اقتصاد است.

حجت‌الاسلام ترخان اضافه كرد: محوريت اين نشست با آيت‌الله مهدي هادوي تهراني است و به دليل تخصصي بودن، از گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و انديشه و اعضاي هيئت علمي ديگر مراكز پژوهشي در حوزه اقتصاد دعوت شده است تا براي ارائه مباحث و نظرات خود، در اين نشست حضور يابند.

يادآور مي‌شود، نشست تخصصي «نقش اعتقادات و علم كلام بر علم اقتصاد» روز سه‌شنبه، 16 اسفندماه، از ساعت 19:30 تا 22 با حضور صاحب‌نظران، دانش‌پژوهان، طلاب و اصحاب رسانه در تالار معرفت پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي واقع در قم، بلوار 15 خرداد(شاه سيدعلي)، خيابان شهيد ميثمي برگزار خواهد شد.خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)

  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.