سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
نقش صنايع پتروشيمي در اقتصاد ايران

شماره پايان نامه: 1الف
پديدآور: اميني، رضا
عنوان: نقش صنايع پتروشيمي در اقتصاد ايران
استاد(ان) راهنما:صدراله البرزي
استاد(ان) مشاور: حميد ناظمان، علي‌اکبر عرب مازار
دانشنامه: کارشناسي ارشد
سال تحصيلي: 1368
دانشگاه: امام صادق (ع)
دانشکده: معارف اسلامي و اقتصاد
چکيده:هدف از اين تحقيق، يافتن بهترين خط مشي براي توسعه صنايع پتروشيمي در ايران، به منظور نزديک شدن به هدف استقلال و توسعه اقتصادي مي باشد. بنابراين به سوالاتي از قبيل اينکه آيا صنايع پتروشيمي در موقعيت مناسب براي انتقال به ايران قرار دارند يا خير؟ بازارهاي جهاني گنجايش و پذيرش چه گروه از محصولات شيميايي را در آينده دارا خواهد بود؟ صنايع پتروشيمي در ايران به چه ميزان مي بايست توسعه يابد؟ پاسخ داده شده است. يافته هاي تحقيق نشان مي دهد، با توجه به اينکه کشورهاي در حال رشد، سعي در جبران عقب ماندگيهاي خود دارند، در صورتي موفق خواهند بود که در برنامه ريزيهاي خود، عامل تکنولوژي را به اندازه متغيرهاي اشتغال و سر مايه گذاري، استراتژيک بدانند. مساله مهم در اين راه انتخاب تکنولوژي مناسب مي باشد. صنايع پتروشيمي، صنايعي هستند که از تکنولوژي بالغ و پيشرفته اي بهره مند هستند. اين صنايع عليرغم اينکه در گروه صنايع واسطه اي قرار دارند، ولي مانند يک صنعت مادر، بسياري از صنايع کشور را تغذيه مي کنند و در زمينه هايي مواد توليدي آنها مي توانند جيگزين مناسبي براي بسياري از محصولات سرمايه اي نيز باشند. اهميت اين صنايع در اقتصاد به آن اندازه است که نيمي از درآمد ناخالص ملي کشوري چون آمريکا از صنايع پتروشيمي و رشته هاهي وابسته به آن حاصل مي شود و حجم زيادي از سود حاصل از آن صرف تحقيق برروي محصولات آينده پتروشيمي مي گردد. مواد اوليه صنايع پتروشيمي ، نفت خام و گاز به وفور در ايران يافت مي شود. ولي متاسفانه قسمت عمده نفت بطور خام صادر مي شود. از طرفي نياز به محصولات صنايع پتروشيمي در کشور در حال افزايش است، ايران داراي مزيت هاي قابل ملاحظه اي در زمينه صنايع پتروشيمي مي باشد، زيرا علاوه بر امتيازات حاصل از بلوغ آن در جهان داراي ذخاير غني کاز است که قيمت تمام شده استخراج آن بسيار پايين تر از قيمت نفت خام مصرفي کشورهاي ديگر به عنوان مواد اوليه پتروشيمي است. همچنين شرکت ملي صنايع پتروشيمي داراي تجربيات با ارزشي مي باشد. علاوه بر مسائل فوق ايران داراي بازار مصرف داخلي بزرگي مي باشد که علاوه بر جذب محصولات پتروشيمي توليد شده، خطر نوسان تقاضا و قيمت در بازارهاي جهاني را به حداقل مي رساند. گسترش صنايع عظيم و غير وابسته اي چون صنايع پتروشيمي مي تواند اثرات قابل ملاحظه اي در ايجاد اشتغال مفيد براي نيروي انساني کشور داشته باشد. اما با توجه به اشباع بازارهاي جهاني و ضعف بازاريابي و نيز بالابودن قيمتهاي تمام شده اين محصولات، نمي توان مجتمع هاي پتروشيمي را با هدف صادرات، حساب نشده گسترش داد. لذا توسعه اين صنايع بمنظور صادرات موکول به زماني خواهد شد که بتوان قيمت تمام شده محصولات را پايين آورده و داراي قدرت رقابت با بازارهاي جهاني شد.سرانجام بنظر مي رسد که وجود موسسات تحقيق و توسعه قوي و سازماندهي يک سيستم اطلاعاتي ، بسيار ضروري مي باشد.


اميني، رضا  
http://www.isu.ac.ir/ دانشگاه امام صادق علیه السلام  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.