سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/01/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
ثروت و جايگاه آن در نظام اقتصادي اسلام

شماره پايان نامه: 101الف
پديدآور: ميرگلوي بيات، ابراهيم
عنوان: ثروت و جايگاه آن در نظام اقتصادي اسلام
استاد(ان) راهنما: قربانعلي دري نجف آبادي
استاد(ان) مشاور:حميد ناظمان
دانشنامه:کارشناسي ارشد
سال تحصيلي: 1371
دانشگاه: امام صادق (ع)
دانشکده: معارف اسلامي و اقتصاد
چکيده:هدف از اين تحقيق، بررسي ثروت و جايگاه آن در نظام اقتصادي اسلام است. اين تحقيق که با روش کتابخانه اي انجام گرفته مشتمل بر چهار فصل است. فصل اول اختصاص به تعاريفي در رابطه با ثروت، مشسخصه هاي اصلي و اساسي ثروت ، تفاوت ثروت در نظام اقتصادي اسلام با ديگر نظامهاي اقتصادي و .... دارد. در فصل دوم انواع ثروتهاي جامعه براساس نوع مالکيت آنها و نحوه توزيع به سه دسته ثروتهاي عمومي ، ثروتهاي دولتي و ثروتهاي خصوصي دسته بندي مي شوند ، و هريک در بخش جداگانه مور د بحث قرار مي گيرند. فصل سوم به بحث توليد ثروت مي پردازد و در پنج بخش مجزا، اهميت کسب وتوليد ثروت در اسلام، اقسام توليد ثروت، منابع ثروت ، حدود ثروت و عوامل توليد ثروت را بررسي مي کند و نهايتا" در فصل چهاهرم، اصل تعديل ثروت در جامعه مورد بحث واقع مي گردد و در سه بخش ، ممنوعيت تکاثر و انباشت ثروت در اسلام ، اثرات ايجابي تعديل ثروتهاي جامعه و ابزارها و سياستهاي تعديل ثروت در اسلام مورد بحث واقع مي شود. از مجموع مطالب اين تحقيق چنين نتيجه مي شود که ثروت از جايگاه مهمي در اسلام برخوردار است و اسلام با آن مخالف نيست و معتقد است اگر انسان بخواهد از ثروت به عنوان يک وسيله مهم براي کسب تقوي و اداء فرائض استفاده نمايد مسلما" مطلوبترين و بهترين حالت استفاده از اين عامل اقتصادي را مهيا نموده است . اسلام با تبيين جايگاه ثروت در نظام اقتصادي خود از آن به عنوان وسيله اي مهم نام مي برد و اعتقاد دارد اگر توجه به ثروت و افزايش آن براي خود ثروت و بصورت يک مصرف نمايي مورد نظر باشد باعث ترويج دنيا و دنيا پرستي و دوري از خداوند متعال مي گردد. بنابراين ، اسلام با توجه به آثار سوء و مصيبت بار تکاثر و انباشت ثروت ، باهدف قراردادن آن به شدت مبارزه کرده است و ابزار و سياستهاي مهمي را براي جلوگيري از انباشت ثروتهاي جامعه و تعديل آنها مقرر داشته است.


ميرگلوي بيات، ابراهيم  
دانشگاه امام صادق (ع)  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.