سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/06/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
 
اهداف و چشم‌انداز جهاد اقتصادي اهداف و چشم‌انداز جهاد اقتصادي

چکيده بي‌ترديد نقطه ثقل چشم‌انداز جمهوري اسلامي ايران در افق 1404 خورشيدي، توسعه يافتگي نظام است و م در اين توسعه يافتگي مهم‌تر از همه، توسعه اقتصادي است كه با جهاد اقتصادي فراهم مي‌شود.
در اين کتاب، به اهداف و چشم‌اندازهاي جهاد اقتصادي (كه در بخش سياستگذاري اقتصادي قرار دارد)، انسان اقتصادي مسلمان، ارزش‌هاي اسلامي اقتصادي، الگوي اسلامي توسعه اقتصادي و ايده‌هاي رسانه‌اي موضوع اشاره شده است.
پيش‌گفتار
فعاليت‌هايي همانند تنظيم چشم‌انداز بيست‌ساله كشور (تا سال 1404 خورشيدي) وگام‌هاي بلند اقتصادي كه در كشور برداشته مي‌شود، نظير سهميه‌بندي بنزين در سال 1386، هدفمندي يارانه‌ها و تصويب نهايي نقشه جامع علمي كشور در اسفند 1389 نشان مي‌دهد نظام جمهوري اسلامي ايران در مسير پيشرفت و تعالي، حركت خوب و قابل تحسيني را شروع كرده است. مسئولان نظام نيز مي‌خواهند اين حركت شتابزده را ادامه دهند. آنچه در اين برهه از زمان، براي نظام اسلامي ما اهميت ويژه و زيربنايي دارد و رهبر فرزانه و دورانديش انقلاب در پيام نوروزي بر آن تأكيد كرد، مسائل اقتصادي است و نام‌گذاري سال 1390 «سال جهاد اقتصادي» به همين دليل بوده است.

در يك نگاه دقيق، «جهاد اقتصادي» به اصلاح الگوي مصرف، توجه كامل به نوآوري از طريق شكوفا كردن استعدادها و سرمايه‌گذاري وسيع در بخش تحقيق و توسعه نياز دارد.

در اين ميان، وحدت و انسجام ملي، شرط لازم و اساسي براي تحقق هدف‌هاي يادشده است. بدين ترتيب، شعار مهم «جهاد اقتصادي» تكميل‌كننده و دربرگيرنده همه شعارهاي ارزنده‌اي است كه از ابتداي پيروزي انقلاب تاكنون مطرح شده است و اجراي آنها، شكوفايي اقتصادي نظام اسلامي را تضمين مي‌كند.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به ورود كشور در سال 1390 به سومين سال دهه پيشرفت و عدالت مي‌فرمايد:

... حركت ما بايد به نحوي باشد كه بتوانيم اين دهه را به معناي حقيقي كلمه مظهر پيشرفت و مظهر استقرار عدالت در كشورمان قرار بدهيم.1

بنابراين، براي حركت در جاده پيشرفت و تعالي و دست‌يابي به آرمان‌هاي بلند نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بايد مجاهدتي همه‌جانبه در تمام ابعاد فرهنگي، علمي، اجتماعي و اقتصادي (بر اساس نقشه جامع علمي كشور) انجام شود.

اكنون وظيفه همگاني اقتضا مي‌كند كه مجاهدت اقتصادي را سرلوحه كارهايمان قرار دهيم و از آن غفلت نكنيم. و در اين عرصه، مردم و مسئولان سهيم هستند. در اين پژوهش تلاش شده است. در اين عرصه، از منظر اقتصادي، به اهداف و چشم‌اندازهاي جهاد اقتصادي بپردازيم.

درباره اين تحقيق، يادآوري برخي نكته‌ها ضروري است:

1. با توجه به اينكه ميدان مجاهدت‌هاي اقتصادي، در نظام جمهوري اسلامي ايران است، بحث‌هاي اين پژوهش در چارچوب اقتصاد اسلامي مطرح مي‌شود.

2. پژوهش حاضر مي‌كوشد افق‌هاي جهاد اقتصادي را در چارچوب سياست‌گذاري اقتصادي (اهداف و چشم‌اندازها) و مسائل مرتبط با آن توضيح دهد.

3. درباره ساختار اين كتاب بايد دانست كه فصل اول اين پژوهش به تعريف مفاهيم و تعيين قلمرو تحقيق پرداخته و الگويي براي مراحل توسعه اقتصادي در جهاد اقتصادي پيشنهاد داده است. فصل دوم به اهداف اقتصادي (كه در بخش سياست‌گذاري قرار دارد) مي‌پردازد.

فصل سوم به چشم‌انداز اقتصاد اسلامي با رويكرد جهاد اقتصادي اشاره دارد و به مسائلي همانند ديدگاه الگويي جديد توسعه اقتصادي مي‌پردازد كه به گونه‌اي تاريخچه الگوي جديد توسعه اقتصادي را بيان مي‌كند. همچنين از شاخص‌هاي توسعه پايدار و ديدگاه اسلام درباره توسعه پايدار سخن مي‌گويد. مهم‌ترين موضوع اين فصل، چشم‌انداز الگوي اسلامي توسعه اقتصادي است كه در سه مبحث با عنوان‌هاي چيستي الگو و مفاهيم مقدماتي، انسان اقتصادي مسلمان و ارزش‌هاي اسلامي اقتصادي به آن اشاره شده است.

در پايان نيز فصل چهارم به مطالب رسانه‌اي مرتبط با موضوع پژوهش اختصاص دارد كه در اين فصل بر ايده‌هاي جهاد اقتصادي تأكيد مي‌شود.
 
مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما  
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.