سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/08/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
اصول و ابعاد جهاد اقتصادی


اما ابعاد جهاد اقتصادي چيست و چگونه بايد بدان ورود کرد؟ جهاد اقتصادي داراي اصولي است که مهم ترين آن عبارتند از:
1 اصل کارآفريني
بدون ترديد بايد در کنار عوامل داخلي و خارجي عقب ماندگي ايران در 200 سال گذشته، به مسئله ذخاير زيرزميني و خصوصاً نفت اشاره کرد. طبق تحقيقات علمي، وجود منابع خدادادي يکي از عوامل مهم در افول نوآوري، خلاقيت و کارآفريني است. ملتي که از زير زمين ارتزاق مي کند مجبور نمي شود تا استعدادهاي خود را براي کشف مسيرهاي تازه به کار گيرد. فرض نماييد روستايي در قلب کوير است و از کمبود آب رنج مي برد و روستاي ديگري در کنار قله اي برفگير قرار دارد. کمبود آب در روستاي کويري موجب خواهد شد تا ذهن و فکر به ميدان بيايد تا تدبيري براي حل موضوع صورت گيرد، بنابراين کارآفريني اساس پيشرفت و توسعه جوامع پيشرفته است. اگر ملتي کارآفرين باشد، منابع زيرزميني خود را نيز در راستاي توسعه زيرساختي (سوئد) به کار خواهد گرفت، بنابراين تلاش جهت ابداعات، بروز خلاقيت ها و نوآوري ها و کارآفريني يکي از ابعاد مهم جهاد اقتصادي است که تعبير علمي آن توليد ثروت از دانش است. اين آرزوي مقام معظم رهبري بارها توسط وي اعلام شده است که: من آرزو مي کنم روزي در چاه هاي نفت را ببنديم و بتوانيم زندگي کنيم. تا کارآفريني محور نيروي انساني قرار نگيرد اين مهم نيز انجام نخواهد پذيرفت.
2 اصل صرفه جويي
صرفه جويي از مهم ترين عواملي است که با نگاه درون ديني نيز قابل دفاع مي باشد. هدر ندادن منابع، پيشگيري از اسراف،درست مصرف کردن و برنامه ريزي اقتصادي نيز از اصولي است که مي تواند به اندوخته ها و ذخاير ملي بيفزايد و توزيع منابع را تا حدودي عادلانه نمايد. بايد پرستيژ «باز بودن» و ولخرجي به يک ضد ارزش تبديل شود و قناعت به عنوان يک شاخص ديني برجسته شود. دولت مي تواند با سياست هاي انگيزشي و تشويقي خود نه تنها دستگاه هاي حکومتي که مردم را نيز در اين مسير تشويق و ترغيب نمايد، الگوهاي عيني و عملي را در رسانه ها و خصوصاً رسانه ملي معرفي و از آنان قدرداني نمايد.
3 اصل توليد
توليد داراي ابعاد گوناگون است. از يک طرف اشتغال را افزايش مي دهد و از طرفي واردات را کاهش مي دهد، علاوه بر آن اثر رواني آن يعني افزايش اعتماد به نفس ملي و غرور ملي ارتقا خواهد يافت و اثرات هويت بخش آن بر شخصيت تک تک مردم نيز مؤثر خواهد بود. استقلال اقتصادي از مسير توليد مي گذرد، بنابراين توليدات استراتژيک بايد در اولويت جهاد اقتصادي قرار گيرد و عوامل ضد توليد بايد شناسايي و برطرف شود و اصل توليد نيز به مثابه ارزش معرفي شود. مکان يابي و قطب بندي هاي منطقه اي و سنخيت هاي جغرافيايي از مهم ترين شاخص هاي توليد مؤثر است که بايد با کار کارشناسي مجدد بازيابي شود. اگر اينگونه شد ديگر کارخانه کولرسازي در قطب صنعتي شهرکرد ايجاد نخواهد شد و بخاري سازي در اهواز برپا نمي شود.
4 اصل نهادمند کردن روش ها
صرفه جويي ممکن است در برخي از حوزه ها يا بعضي از خانواده ها به صورت شخصي و فردي انجام گيرد، اما کشور ما نيازمند نهادمند شدن روش هاي درست مصرف کردن است. هدفمند کردن يارانه ها نمونه اي از اين تمرين و آموزش عمومي است که اثرات آن در کمترين فرصت ملموس و قابل احصا گرديد، بنابراين بايد همه اهرم ها و مکانيسم هايي که مي تواند از هدر رفتن منابع خدادادي و توليدي کشور جلوگيري کند به کار افتد تا فرهنگ عميق آن در نسل هاي آينده نهادينه شود.
5 اصل خدمت رساني
بخش هاي وسيعي از کشور همچنان از مشکلات روزمره زندگي رنج مي برند و عدالت توزيعي را هنوز به صورت عيني درک نکرده اند. خدمت رساني که از سال 1372 توسط مقام معظم رهبري به عهده بسيج مستضعفين قرار داده شده بايد در سال جهاد اقتصادي از ضريب و اهتمام ويژه اي برخوردار شود تا عدالت که شاه بيت مشروعيت نظام اسلامي است به دل و زبان محرومان ساري و جاري شود.
بايد دستگاه هاي مختلف کشور امر خدمت رساني در سال آتي را جدي بگيرند و همه منابع و امکانات خود را در خدمت بسيج قرار دهند تا اين بعد از جهاد اقتصادي نيز براي مردم شيرين جلوه نمايد.
6 اصل آرامش
انجام اصول پيشين نيازمند تمرکز اذهان و اراده ها و برنامه ها بر مسئله است. امسال که به سمت انتخابات مجلس در زمستان مي رويم بايد مراقب بود که دعواهاي قدرت به جهاد اقتصادي سايه نيفکند و آن را تحت تأثير قرار ندهد. نخبگان سياسي و اجتماعي اگر داعيه ورود به قدرت يا اثبات حقانيت خود را دارند بايد در مسير جهاد اقتصادي تلاش کنند. محبوبيت، کارآمدي و ذهنيت مثبت اجتماعي نيز در اين مسير قابل تحقق است، بنابراين مباحث بيهوده مي تواند جهاد اقتصادي را مختل کند و تقليل دهد. جهاد اقتصادي نيازمند عزم و همگرايي ملي خصوصاً، در قواي سه گانه کشور است و نخبگان بايد اين مسير را پاسداري نمايند.
7 اصل برنامه ريزي و برنامه محوري
بايد جهت گيري برنامه ريزي دولت و نظام به سمت و سوي جهاد اقتصادي باشد و از اعمال و رفتارهاي نمادين يا شتاب زده به صورت جدي خودداري شود، شرط آن سوق دادن برنامه ها و جهت گيري هاي عملي و ذهني است. بدون برنامه ريزي صحيح و عميق، جهاد اقتصادي در حوزه رسانه اي باقي خواهد ماند.

 http://www.hawzah.

 

   
 
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.