سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/05/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
«جهاد اقتصادي» بُرشی از «همت مضاعف، كار مضاعف»

پيشرفت بايد همگام با عدالت اجتماعي باشد؛ يعني ما دچار يك سري حركت‌هاي افراطي در جامعه نشويم تا يك رشد اقتصادي براي اقشار و طيف‌هاي خاصي در جامعه به‌وجود بيايد و گروه‌هاي ديگر جامعه در اين حركت لگدمال شوند.

در خصوص نام‌گذاري امسال به نام" جهاد اقتصادي" بايد گفت كه دشمنان نظام اسلامي در خارج و داخل، ترفندهايي را به‌صورت برنامه‌ريزي‌شده انجام مي‌دهند تا بتوانند توانايي‌هاي بنيه‌اي نظام اسلامي را در عرصه اقتصادي به‌خصوص در بدنه اجتماع تحت‌الشعاع قرار دهند و عملاً امكان بسط و گسترش فعاليت‌هاي متفاوت تعريف‌شده در نظام را براي ما دشوار كنند. به همين دليل به نظر مي‌رسد كه رهبر معظم انقلاب در تقابل با حركت دشمنان، حركتي كه عموم جامعه را در برگيرد، برگزيدند. به نظر بنده رهبر انقلاب اين نام‌گذاري را عاملي در جهت خنثي‌سازي حركت‌هاي دشمنان نظام استفاده كردند تا آنچه كه در سند چشم‌انداز بيست ساله آمده است، تحقق پيدا كند.


نكته قابل توجه در نام‌گذاري امسال كلمه جهاد است؛ چراكه در بحث جهاد يك تفاوت تكليفي در مسايل اجرايي براي خود قائل هستيم. تكليف جهاد يعني يك امر شرعي كه هر مسلمان در حوزه‌اي كه براي او مشخص مي‌شود، بايد براساس وظيفه شرعي‌اش ورود پيدا كند و به نظر مي‌رسد تكليفي كه در اين‌جا رهبري بر دوش ما نهادند اين است كه آنچه تا به حال صورت مي‌گرفته را با اين نگاه متفاوت پيگيري كنيم. بنابراين هم عامه مردم . هم كارگزاران نظام، براساس تكليف شرعي به اين موضوع ورود پيدا كنند. به نظر مي‌رسد كه ايشان فضايي را ايجاد كردند كه براي تك‌تك آحاد مردم اين احساس مسئوليت اجتماعي به وجود بيايد و هيچ‌كس خود را خارج از اين دايره نبيند.


بُرشي از نام سال 89

در مورد ارتباط نام «جهاد اقتصادي» با نامي كه رهبر معظم انقلاب براي سال گذشته برگزيدند، بايد بگويم كه نام‌گذاري كه ايشان در سال گذشته داشتند يك بسترسازي براي تلاش همه‌جانبه‌ حول تكاليف مختلف جامعه بود. اما امسال رهبر انقلاب با انتخاب نام «جهاد اقتصادي» يك بُرشي بر نام سال "همت مضاعف، كار مضاعف" كه آن توان و همت بايد بتواند در موضوع مشخصي كه خود از اولويت‌هاي رشد و پيشرفت هست، بروز لازم را پيدا كند.


نكته ديگري كه رهبر انقلاب به صورت قابل توجه به آن اشاره داشتند اين بود كه بحث جهاد اقتصادي، بحثي نيست كه تنها در سال 90 بخواهد به نتيجه غايي خودش برسد، بلكه امسال سرآغاز اين جهاد است. كارگزاران و دولت‌مردان بايد همت كنند تا ضمن تدوين يك برنامه راه ملي براي اين موضوع، بُرش‌هاي استاني آن را نيز مانند دوران دفاع مقدس مشخص كنند؛ يعني همان‌طور كه هر استان در دوران دفاع مقدس در مقابله با هجمه‌ها و دسيسه‌هاي دشمنان وظيفه خاصي را برعهده داشت، امروز هم در فعاليت‌هاي اقتصادي بايد متناسب با آن توان بالقوه‌اي كه در مناطق مختلف كشور وجود دارد، شناسايي لازم صورت گرفته و برنامه جامع يا آمايش اقتصادي مناسب تدوين شود.

ارتقاي ثروت ملي

همان‌طور كه مي‌دانيم رهبر انقلاب، دهه چهارم انقلاب را دهه «عدالت و پيشرفت» ناميدند و نام‌هايي هم كه براي سال‌ها انتخاب مي‌كنند در همين راستا قرار دارد. لذا بايد به اين نكته اشاره كنم كه مهم‌ترين ابزار اجرايي هر حركت ملي، جداي از هويت فرهنگي و اعتقادات مردمي، بنيه اقتصادي است كه آن جامعه مي‌بايست از آن برخوردار باشد تا بتواند برنامه‌هاي پيشرفت و اهداف خود را محقق كند. به نظر مي‌رسد كه نام‌گذاري سال 90 به «جهاد اقتصادي»، براي ايجاد اين بنيه عمومي در جامعه است كه در برخي سخنان ايشان به عنوان ارتقاي ثروت ملي به آن اشاره شده است.


البته بايد توجه داشت كه طبق مطالبه ايشان، پيشرفت بايد همگام با عدالت اجتماعي باشد؛ يعني ما دچار يك سري حركت‌هاي افراطي در جامعه نشويم تا يك رشد اقتصادي براي اقشار و طيف‌هاي خاصي در جامعه به‌وجود بيايد و گروه‌هاي ديگر جامعه در اين حركت لگدمال شوند. به همين دليل ايشان با بهره گرفتن از موضوع عدالت، روندي را در جهاد اقتصادي مطرح كردند كه نشأت‌گرفته از الگوي ارائه‌شده توسط تعاليم اهل بيت(ع) و دستورات ديني است.
نويسنده: محمدكاظم حجازی
 www. khamenei.ir

 

   
 
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.