سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/06/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
همت مضاعف و كار مضاعف چه چیزی نیست؟


امسال نيز مقام معظم رهبري طي سخناني ضمن تبريك سال نو و برشمردن درسهاي سال قبل، به نام گذاري سال جديد اقدام كردند:

((براى اينكه بتوانيم بر طبق اقتضائات كشور و ظرفيتهاى كشور حركت كنيم، احتياج داريم به اينكه همت خودمان را چند برابر كنيم؛ كار را متراكم‌تر و پرتلاش‌تر كنيم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و كار مضاعف» نام‌گذارى مي‌كنم. به اميد اينكه در بخشهاى مختلف، بخشهاى اقتصادى، بخشهاى فرهنگى، بخشهاى سياسى، بخشهاى عمرانى، بخشهاى اجتماعى، در همه‌ى عرصه‌ها، مسئولين كشور به همراه مردم عزيزمان بتوانند با گامهاى بلندتر، با همت بلندتر، با كار بيشتر و متراكم‌تر، راه‌هاى نرفته‌اى را بپيمايند و به هدفهاى بزرگ خود ان‌شاءاللَّه نزديكتر شوند. ما به اين همت مضاعف نيازمنديم. كشور به اين كار مضاعف نيازمند است.))

حال پس از اين پيام اين سوال در ذهن متبادر مي شود كه همت مضاعف و كار مضاف در چه كاري؟ منظور دقيق مقام معظم رهبري چيست؟ كار و همت مضاعف چه چيزي هست؟ قبل از اين كه بتوانيم به اين پرسش پاسخ دهيم بايد به سوال متضاد آن جواب بدهيم كه كار و همت مضاعف چه چيزي نيست؟
«همت مضاعف ، كار مضاعف» چه چيزي نيست ؟

1- پوستر ، پلاكارد و بنر مضاعف !
همانگونه كه گفته شد پيامهاي مقام معظم رهبري صرفا نمادين نيست؛ بلكه حاوي مطالبات مهمي از مردم و مسولين است. يكي از آسيبهايي كه متاسفانه به محتواي پيامهاي مقام معظم رهبري در ابتداي سال وارد مي‌شود توقف مسوولين در ظاهر پيام است. صدا و سيما بلافاصله لوگوي نام سال را به آرم شبكه‌ها اضافه مي‌كند، مجريان صدا و سيما اين نام را گرامي مي‌دارند، شهرداري به صورت بنرها بزرگ نام سال را آماده و در خيابانها نصب مي‌كند و بعد از اتمام تعطيلات روابط عمومي ادارات مختلف به آماده‌سازي اقلام تبليغي در اين زمينه اقدام مي‌كنند. اگرچه تمامي اين فعاليتها در جهت ايجاد نشاط اجتماعي و آگاهي بخشي به اقشار مختلف مردم و مسوولين در سطح معقول لازم است، اما صرف توقف در آنها كافي نيست. يكي از آسيبهايي كه متاسفانه سالهاي گذشته با نام هاي سال انجام شد برخورد صرفا تبليغي با نام سال بود. نهادهاي اجرايي، تقنيني و قضايي مي‌بايست به صورت موثري از فعاليتهاي تشريفاتي و تبليغي فاصله گرفته و به صورت عملياتي برنامه‌هاي خود را براي وصول به اهداف سال در سه سطح كوتاه، ميان و بلند مدت اعلام و فعاليتهاي اجرايي خود را در اين چارچوب سامان دهند. در انتهاي سال نيز مي‌بايست شرحي از فعاليتهاي انجام شده و برنامه‌هاي تداوم‌بخش آن نيز در سالهاي آينده اعلام گردد. همينگونه كه مقام معظم رهبري درباره عدم اتمام اصلاح الگوي مصرف در سال 1388 فرمودند:

((سال گذشته ما عرض كرديم: سال اصلاح الگوى مصرف. من همين جا در روز اول سال تصريح كردم: اصلاح الگوى مصرف چيزى نيست كه در يك سال بتواند اتفاق بيفتد. سال گذشته را گفتيم «سال شروع حركت به سمت اصلاح الگوى مصرف» است. خوب، حركتى آغاز شد. من نميتوانم اين را بگويم كه الگوى مصرف اصلاح شد؛ نه، ما هنوز خيلى فاصله داريم. .... بايد ما اصلاح الگوى مصرف را دنبال كنيم. سال 88 مسئولين كارهائى كردند، برنامه‌ريزى‌هائى كردند، تحقيقاتى كردند، اما اين كار نبايد متوقف بماند. اين، جهت را نشان داد؛ معلوم شد كه در سال 88 مسئله‌ى اصلاح الگوى مصرف يك مسئله‌ى اساسى است.))

2- كار مضاعف اما بدون برنامه!
جمهوري اسلامي در مسير راهبردي خويش پله‌هاي تكامل را طي مي‌كند. توجه به چشم‌انداز بيست‌ساله، برنامه‌ريزي بر اساس دهه پيشرفت و عدالت، داشتن برنامه توسعه پنج ساله و سرانجام راهبردهاي يك‌ساله كه خود را در قالب نام سال نشان مي‌دهد، حكايت از اهتمام سامان‌مند جمهوري اسلامي براي رسيدن به تمدن بزرگ اسلامي با نگاهي برنامه ريزي شده و از پيش طراحي شده دارد. برنامه‌ريزي اصل مقدم تمام كارها و همتها است و بدون برنامه ريزي و توجه به برنامه‌هاي موجود نمي‌توان كاري از پيش برد. نكته مهم در اين زمينه اين است كه درباره سالي كه نام"همت مضاعف - كار مضاعف" در شناسنامه‌اش ثبت شده است، بايد تصريح شود كه در پنج سال اخير تمام سازكارهاي نرم افزاري، قانوني و شكلي كلان‌ نظام، تدوين، تعيين و ابلاغ شده است. اكنون تنها 15 سال تا خط پايان 1404 كه آغاز برنامه بيست ساله دوم خواهد بود، زمان باقي مانده است و اين مدت طبيعتا بايد صرف كارهاي بنيادي و زيربنايي گردد. بي توجهي به سند چشم انداز تكيه بر فعاليت اجرايي صرف،كار مضاعف و همت مضاعف نيست. وظيفه اصلي تمام دولتها تحقق اهداف سند چشم انداز و قوانين مرتبط با آن است. لذا هر گونه حركتي مي‌بايست در جهت رفع عقب‌ماندگي‌هاي احتمالي و يا نيل به اهداف چشم انداز 20 ساله كشور بايد باشد. در همين چارچوب مقام معظم رهبري در سخنراني خود در حرم امام رضا(ع) فرمودند:

((چشم‌انداز روشنى تعيين شده است - يعنى سند چشم‌انداز بيست ساله‌ى جمهورى اسلامى - اين سند باارزشى است. دولتهائى كه پشت سر يكديگر با انتخاب مردم بر سر كار مى‌آيند، ميتوانند بر اساس اين سند چشم‌انداز، اهداف را مشخص كنند؛ هر كدام بخشى از راه را بروند و دنباله‌ى كار را به دولت بعدى بسپارند. وجود سند چشم‌انداز، يكى از امكانات باارزش نظام جمهورى اسلامى است.))

3- نمايش ، آمار و مصاحبه مضاعف!
مقام معظم رهبري خود اولين شخصي بودند كه نسبت به اين آسيب در سخنراني خود در حرم رضوي هشدار دادند:
شعارهاي هر سال، نمايشي و تشريفاتي نيست و طبعاً همه مشكلات را هم حل نمي‌كند؛ بلكه انگشت اشاره‌اي است كه راه و روش را نشان مي‌دهد كه امسال نيز با توجه به اهداف بلندتر ملت و كشور، بايد همتي برتر فراهم آورد و كارهاي بيشتر و جدي‌تر انجام داد.

يكي از آسيبهايي كه با توجه به ماهيت اين نامگذاري احتمال آن وجود دارد برخي عملكردهاي نمايشي و تشريفاتي است. اين نام با توجه ماهيت تلاش و سعيي كه در خود مستتر دارد مي‌تواند در نگاه مثبت باعث افزايش انگيزه‌هاي كاري، افزايش بهره‌وري در محيط كار، سرعت گرفتن انجام پروژه‌هاي ملي گردد. چيزي كه مراد از نامگذاري اين سال بوده است. اما يكي از آفات فرهنگ مديريتي جامعه ما كه دوره‌ها مختلف مرتبط است، انجام فعاليتهاي نمايشي،كنفرانسهاي مطبوعاتي پي‌ در پي، بازديدهاي سرزده با حضور خبرنگاران!!، فرهنگ افتتاح و كلنگ زني بي رويه، افتتاح پيش از موقع برخي پروژه‌ها و يا چندباره آنها بوده است. انشالله با همت مسوولين محترم اين گونه اقدامات در سال همت و كار مضاعف جايي نخواهد داشت و خدمت‌رساني مضاعف، مردم را از ثمرات شيرين شجره طيبه انقلاب بهره مند خواهد كرد.

4- سمينارها، همايشها و هم انديشيهاي مضاعف!
يكي از دلايلي كه موجب عدم تحقق مطالبات مقام معظم رهبري در ابتداي سال از مردم و مسوولين مي‌شود نگاه صرف سميناري و همايشي به آن است. اگر چه سمينارها و همايشها محفلي مناسب براي هم انديشي به منظور اتخاذ راهكارهاي مناسب مي‌باشد، اما متاسفانه در كشور ما نهادهاي اجرايي خود به برگزاري اين همايشها اقدام و نفس اين گونه برنامه‌ها را تحقق خواسته‌هاي مقام معظم رهبري فرض مي‌كنند. همايشهاي پي در پي كه بعضا داراي موضوعات مشترك هستند، مي‌تواند به صورت مشترك و همه جانبه ديده شود كه از صرف منابع موازي مالي و انساني جلوگيري گردد. اما بايد توجه داشت كه تنها برگزاري همايش ناكافي بوده و نشان از ضعف اجرا دارد.
«همت مضاعف و كار مضاعف» چه چيزي هست؟
"همت مضاعف و كار مضاعف" به نظر مي رسد بنا بر نگاه رهبر معظم انقلاب داراي دو جنبه اساسي است:
1- افزايش بهره‌وري در كارها، منابع انساني و منابع مالي و فيزيكي :
اين مساله براي همه ما ملموس مي‌باشد كه سطح بهره‌وري در ايران بسيار پايين بوده و اين امر بدون ترديد به هنجارها و الگوهاي رفتاري برخاسته از فرهنگ عمومي كه طي ساليان سال در لايه‌هاي مختلف جامعه نهادينه شده است، مرتبط مي‌باشد. لذا براي اينكه در كشور كار مضاعف انجام گيرد شرط لازم اين است كه مي‌بايد اولا اراده تغيير در تك تك افراد حاصل شده و مردم بيش از پيش نسبت به كار خود حس تعهد داشته باشند، تا به مرور زمان فرهنگ بي مسئوليتي و كم كاري از جامعه رخت بربندد و "كار و تلاش" ـ چنانكه در آموزه‌هاي ديني آمده است ـ در سطوح مختلف به صورت عملي و نه شعاري به يك ارزش ملي تبديل شود. توجه به فرهنگسازي براي افزايش وجدان كاري و بهره‌وري صحيح از منابع انساني در همه سطوح از الزامات اين امر است.
2- همت مضاعف و كار مضاعف در تحقق اهداف چشم انداز 20 ساله :
همانگونه كه گفته شد سند چشم انداز 20 ساله چشم اندازي از موقعيت ايران را در سال 1404 ارائه مي‌دهد كه قدرت برتر سياسي، اقتصادي، علمي و نظامي منطقه باشد. اين اهداف كلي و آرماني نيستند و برنامه هاي 5 ساله توسعه مي‌بايست براي تحقق اين اهداف طراحي و عملياتي شوند. مقام معظم رهبري در سخنراني خود در مشهد مقدس، يك روز پس از اعلام نام سال نو ضمن تاكيد برجايگاه زيرساختهايي مانند نيروي انساني جوان و متخصص، زيرساختهاي عظيم صنعتي و مواصلاتي و از همه مهم‌تر سند چشم انداز 20 ساله خواستار كار مضاعف و همت مضاعف در حوزه‌هاي زير شدند:
1- همت مضاعف و كار مضاعف در علم و تحقيق، دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتى در همه‌ى زمينه‌ها، علوم تجربى، علوم انسانى و ...
2- همت مضاعف و كار مضاعف در استفاده‌ى بهينه از منابع موجود كشور و امكاناتى كه وجود دارد، در چارچوب اصلاح الگوي مصرف و هدفمندي يارانه‌ها.
3- همت مضاعف و كار مضاعف در كيفيت بخشيدن به توليدات داخلى.
4- همت مضاعف و كار مضاعف در تأمين سلامت و ورزش همگاني.
5- همت مضاعف و كار مضاعف در سرمايه‌گذارى، در كارآفرينى.
6- همت مضاعف و كار مضاعف در توليد فكر، كتابخوانى و افزايش معلومات عمومى در زمينه‌هاى گوناگون.
7- همت مضاعف و كار مضاعف در مبارزه‌ى با فقر، در مبارزه‌ى با فساد، در مبارزه‌ى با بى‌عدالتى.

نتيجه‌گيري:
براي تحقق مسماي نام همت مضاعف و كار مضاعف مي‌بايست از آسيبهايي مانند فعاليتهاي تبليغي صرف، همايش محوري بدون اجرا، بي توجهي به برنامه‌ها و اسناد بالادستي به بهانه انجام كار بيشتر و هم چنين فعاليتهاي نمايشي و رسانه‌گراي صرف احتراز و در چارچوب اصلاح فرهنگ كاري در سطح مردم و در سطح مسوولين در حوزه‌هاي هفتگانه مد نظر مقام معظم رهبري در چارچوب سند چشم انداز بيست ساله اقدامات و برنامه‌ها را توسعه داد. اين فرايند محدود به يك سال نبوده و در طي سنوات آينده نيز مي بايست تداوم يابد.


سیدحسین زرهانی سایت تبیان
 

 

   
 
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.