سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/06/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
آموزه‌هایی از نام گذاری سال 1389

[
نامگذاري سال 1389 به عنوان سال "همت مضاعف؛ كار مضاعف" در واقع يكي از راهبردي ترين نامگذاري ها توسط رهبر معظم انقلاب به شمار مي‌رود.

بدون ترديد بسياري از دلسوزان، انديشمندان، تحليلگران و علاقه‌مندان در تفسير و تبيين "همت مضاعف، كار مضاعف" تاكنون دست به كار شده‌اند و يا خواهند شد؛ به ويژه مسئولين و دولتمردان هم به نوبه خود اقدامات خود را آغاز خواهند كرد. ولي نكته اساسي و حائز اهميت در اينجاست كه آيا در اين زمينه دچار شعارزدگي و سخن پراكني خواهيم شد و پس از مثلا 6 ماه با تشكيل و تاسيس انواع كارگروه‌ها و كميسيون‌هاي تخصصي و غيرتخصصي و چندين سمينار و كنفرانس پرخرج و بي اثر و تخصيص انواع بودجه‌هاي غيرضروري گزارشي مبسوط و عريض و طويل درخصوص انواع راهكارهاي "افزايش همت و افزايش كار" ارائه خواهيم كرد!؟ و يا نه؛ از همين امروز آستين هاي همت مضاعف را بالا زده و دست به دست هم داده و كار واقعي و مضاعف را بدون هيچ گونه شعارزدگي و در جهت پيشرفت و اعتلاي كشور آغاز خواهيم كرد.

به نظرحقير شايد به توان آموزه هاي زير را از فحواي كلام و پيام رهبر انقلاب استنباط نمود:

1 ـ به فرموده پيامبر گرامي اسلام(ص) " كلكم راع و كلكم مسؤول عن رعيته":
همه ما اعم از مردم عادي كوچه و بازار و خواص و دولتيان و كارمندان و كارگران موظف به افزايش همت و اراده و افزايش بازده كاري خود هستيم. طبيعي است كه نبايستي دولتمردان فقط از مردم عادي انتظار داشته باشند و مردم هم نبايستي خود را از مسئوليت‌ها مبرا بدانند و همه چيز را از دولتمردان بخواهند. بنابراين هر كسي به تناسب و نوع كار و وظيفه‌اي كه بر عهده دارد، مي‌بايست در اين امر خطير سهيم باشد.

2 ـ پايان بحثها و مجادلات و جبهه گيري‌هاي پس از انتخابات 88 و آغاز سالي مملو از كار و تلاش سازنده:
شايد به جرات بتوان گفت درسال 88 بخش قابل توجهي از وقت كشور و ملت صرف بحث‌ها و مجادلات و درگيري‌ها و اغتشاشات پس از انتخابات رياست جمهوري گرديد و بيشترين توان و انرژي در جهت خنثي كردن توطئه‌هاي دشمنان و فريب خوردگان به كارگرفته شد؛ ولي در مقابل، بايستي سال 89 به مدد همت والا و تدبير و درايت مسئولين و دولتمردان به سال كار و سازندگي مبدل گردد.

3 ـ افزايش بهره وري و راندمان كاري:
ميانگين بازدهي كاري ادارات و سازمان ها و شركت‌هاي دولتي در كشورمان را مقادير مختلفي عنوان كرده‌اند؛ (از 10 دقيقه در روز تا 120 دقيقه در نوسان بوده است) اين رقم‌ها حكايت از ضعف همت كاري و سوء مديريت و نظارت در بخش‌هاي مختلف دارد و نيروها و امكانات به نحو احسن و با بهره‌وري مناسب به كار گرفته نمي‌شوند؛ به عبارت ديگر در خوشبينانه‌ترين حالت، 8 ساعت كاري در روز فقط 20 درصد راندمان دارد و 80 درصد مابقي ساعات كاري به هدر مي‌رود؛ و بديهي است يكي از ساده‌ترين و كم خرج‌ترين راه‌هاي افزايش كار، تغيير و اصلاح نگرش‌هاي مديريتي و نظارتي در بدنه اصلي دولت مي‌باشد.

شايد تا به حال بسياري از مردم در مراجعه به ادارات و سازمان‌ها و شركت‌هاي دولتي و نيمه دولتي و امثالهم با كارشكني‌ها و كم كاري‌ها و امروز و فرداهاي زيادي روبرو شده‌اند و كاري كه فقط با چند ساعت فعاليت انجام مي‌شود، روزها و ماه ها به طول انجاميده است. بنابراين با انجام به موقع كار مردم، مي‌توان موفق به انجام كار بيشتر و مضاعف گرديد. به عبارت روشن‌تر هر چه بازده كاري افزايش يابد، در واقع كاري مضاعف و بيشتر انجام شده است.

4 ـ عشق ورزيدن به كاري كه انجام مي‌دهيم:
كليد اصلي موفقيت در هر كاري و راز پيشرفت و توسعه هر كشوري در همين جمله كوتاه نهفته است؛ "عشق ورزيدن به كار". كارگري كه در كارخانه مشغول توليد است؛ كارمندي كه پشت ميزش نشسته است؛ كشاورزي كه در زمينش مشغول كشت است؛ راننده اي كه مسافر مي‌برد؛ نانوايي كه نان دست مردم مي‌دهد؛ پرستاري كه به بيمارش مي‌رسد؛ پزشكي كه بيمارش را مداوا مي‌كند؛ رفتگر زحمت‌كشي كه شهر را تميز مي‌كند؛ و... همه و همه اگر با عشق و صداقت كار خود را انجام دهند، در واقع نتيجه‌اش كاري مضاعف و پرثمر و بي عيب و نقص خواهد بود.

5 ـ پرهيز از دوباره كاري‌ها و موازي كاري‌ها:
يكي از مشكلات اساسي و قديمي كشور دوباره و سه باره كاري‌ها، موازي كاري‌ها، تكرار مجدد تجربه‌ها و انجام كارهاي تكراري است. به زبان ساده و با يك حساب سرانگشتي متوجه مي‌شويم كه بخش قابل توجهي از وقت و انرژي و منابع كشور صرف كارهاي تكراري و بيهوده مي‌شود و اگر براي انجام يك كار مشخص به جاي صرف مثلا بيست واحد منابع بتوان ده واحد منابع صرف كرد، در نتيجه با استفاده از آن بيست واحد منابع به جاي توليد يك كار، دو كار انجام خواهد شد.

به ديگر معني در اينجا به خودي خود كار مضاعف انجام داده‌ايم. به عنوان مثال اگر خودروسازها كارشان را درست و دقيق و با كيفيت لازم انجام دهند، ديگر نيازي نيست كه خودرو صفر كيلومتر فقط پس از چند روز كار روانه تعميرگاه شود و موجب صرف هزينه‌هاي تكراري و بيهوده از جيب دولت و ملت و باعث تلف شدن وقت مردم در راه هاي رفت و آمد به تعميرگاه‌ها گردد.

پرهيز جدي از شروع پروژه‌هايي كه فاقد مطالعات لازم امكان‌سنجي(feasibility study) و نيازسنجي و عدم شناخت ذي نفعان (stockholders) مي‌باشند، بدون ترديد مي‌تواند از به هدر رفتن وقت و نيرو و منابع و هزينه‌ها پيشگيري نمايد. از آن جمله مي‌توان به برچيدن پايه‌هاي مونوريل تهران پس از سال‌ها اشاره كرد؛ كه به جاي آن مي‌شد كاري مفيد و سودمند انجام داد؛ يعني كاري مضاعف و ارزشمند.

6 ـ اتمام پروژه‌ها در زمان موعود خود:
قصه نه چندان خوشايند طويل شدن زمان اجراي برخي پروژه‌ها و گاهي اوقات چند برابر شدن زمان اجرا، همچنان بر سر زبان هاست و هر از چندگاهي سوژه‌اي براي نقادان و تحليلگران و حتي طنزپردازان هم مي‌شود؛ و جالب‌تر اينكه گاهي اوقات ضعف مديريت‌ها و سازماندهي‌ها را هم به گردن تحريم‌هاي اقتصادي وغيره مي‌اندازيم و خود را از پاسخگويي خلاص مي‌كنيم.

بدون شك طولاني شدن زمان اجرا و اتمام پروژه‌ها علاوه بر كاهش ارزش اقتصادي آن، وقت و نيرو و منابع مالي را به هدر داده و فرصت‌ها را براي اجراي پروژه‌هاي جديد و در نتيجه انجام كار بيشتر و مضاعف نابود مي‌كند. بهره‌مندي كامل و صحيح مديران كشور از دانش ارزشمند يكي از راهكارهاي اساسي در رسيدن به موقع به اهداف پروژه‌هاست. (Project Management) مديريت پروژه

7 ـ ايجاد و انجام كار واقعي و مولد:
يكي از مضرات و معضلات اقتصادهاي نفتي، اطمينان خاطر مردم و مسئولين كشورها از درآمدهاي سرشار نفتي است كه به خودي خود نگراني‌ها و دل مشغولي‌ها را از كاهش توليد واقعي، كار مولد و مضاعف، ازبين مي‌برد. بنده در يك جايي گفتم، "اطلاق درآمدهاي نفتي و گازي" اشتباه بزرگي است؛ چراكه منابع نفت و گاز درآمد نيستند، بلكه سرمايه هستند و تفاوت فاحش است بين درآمد و سرمايه؛ و تا زماني كه منابع سرمايه‌اي خود را به عنوان درآمد مصرف كنيم، از كار و توليد واقعي كمتر بهره خواهيم برد.

به زبان ساده‌تر درآمد كشور بايستي از تفكر و دسترنج و خلاقيت مردم و كار مولد حاصل شود تا به قله‌هاي رفيع استقلال واقعي و پيشرفت و سعادت مندي نائل گرديم. بسياري از كشورهاي توسعه يافته و حتي در حال توسعه وجود دارند كه عمدتا نه تنها داراي منابع نفتي و گازي نيستند بلكه وارد كننده اين نوع منابع هم مي‌باشند؛ لكن از اقتصاد غني و پويا و روبه رشدي بهره مي‌برند.

نتيجه گيري:
تنها راه مبارزه و مقابله با مشكلات اقتصادي و تحريم‌هاي جهاني و رسيدن به استقلال و امنيت كامل اقتصادي و سياسي و اجتماعي و توسعه پايدار در كشورهاي در حال توسعه، انديشيدن به كار مولد و توليد واقعي و ايجاد و گسترش زمينه هاي توليدي و كارآفريني در همه زمينه‌هاست؛ و سياست‌هاي كاهش و كنترل امور واسطه‌گري و دلالي روزافزون به جاي انجام كار واقعي و مولد نيز بايستي در سرلوحه برنامه‌هاي اصلاح امور اقتصادي قرار گيرد.

بدون ترديد از اين گذرگاه به افق‌هاي ماندگار همت‌هاي بزرگ و عالي و كارهاي عظيم و متعالي دست خواهيم يافت. انشاءالله.


محمد یزدی‌زاده
 http://farsi.khamenei.ir/others-

 

   
 
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.