سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/05/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
مهمترين راهبردها و سياست هاي رسانه اي در سال جهاد اقتصادي


مقدمه
بيش از سه دهه از استقرار نظام جمهوري اسلامي در ايران مي‌گذرد. در اين مدت، مردم فداكار ايران، با پيروي از فرمان وليّ امر خود، بسياري از گردنه‌هاي دشوار و نفس‌گير را پشت سر ‌گذاشته و بر دشمني‌ها و كينه‌توزي‌هاي دشمنان چيره شده‌اند. با اين حال، مردم و نظام ما تا رسيدن به سرمنزل مقصود و تحقق كامل آرمان‌هاي بلند خود، راهي بس طولاني و دشوار در پيش دارند.

بر اساس سند چشم‌انداز بيست‌ساله جمهوري اسلامي ايران در افق 1404 هجري شمسي، جامعه ايران در افق اين چشم‌انداز، جامعه‌اي با اين ويژگي‌ها خواهد بود:

"ـ توسعه‌يافته، متناسب با مقتضيات فرهنگي، جغرافيايي و تاريخي خود، متكي بر اصول اخلاقي و ارزش‌هاي اسلامي، ملي و انقلابي، با تأكيد بر مردم‌سالاري ديني، عدالت اجتماعي، آزادي‌هاي مشروع، حفظ كرامت و حقوق انسان‌ها و بهره‌مندي از امنيت اجتماعي و قضايي.

ـ برخوردار از دانش پيشرفته، توانا در توليد علم و فن‌آوري، متكي بر سهم برتر منابع انساني و سرمايه اجتماعي در توليد ملي.

ـ امن، مستقل و مقتدر با سامان دفاعي مبتني بر بازدارندگي همه‌جانبه و پيوستگي مردم و حكومت.

ـ برخوردار از سلامت، رفاه، امنيت غذايي، تأمين اجتماعي، فرصت‌هاي برابر، توزيع مناسب درآمد، نهاد مستحكم خانواده، به دور از فقر [و] تبعيض و بهره‌مند از محيط زيست مطلوب.

ـ فعال، مسئوليت‌پذير، ايثارگر، مؤمن، رضايت‌مند، برخوردار از وجدان كاري، انضباط، روحيه تعاون و سازگاري اجتماعي، متعهد به انقلاب و نظام اسلامي و شكوفايي ايران و مفتخر به ايراني بودن.

ـ دست‌يافته به جايگاه اول اقتصادي، علمي و فن‌آوري در سطح منطقه آسياي جنوب غربي (شامل آسياي ميانه، قفقاز، خاورميانه و كشورهاي همسايه) با تأكيد بر جنبش نرم‌افزاري و توليد علم، رشد پرشتاب و مستمر اقتصادي، ارتقاي نسبي سطح درآمد سرانه و رسيدن به اشتغال كامل.

ـ الهام‌بخش، فعال و مؤثر در جهان اسلام با تحكيم الگوي مردم‌سالاري ديني، توسعه كارآمد، جامعه اخلاقي، نوانديشي و پويايي فكري و اجتماعي، تأثيرگذار بر هم‌گرايي بر اساس تعاليم اسلامي و انديشه‌هاي امام خميني

ـ داراي تعامل سازنده و مؤثر با جهان بر اساس اصول عزت، حكمت و مصلحت ".

تحقق كامل اين چشم‌انداز و ويژگي‌ها در جامعه ايران، در شرايط عادي، كاري بس دشوار است، تا چه رسد به شرايط امروز كشور كه از هر سو، گرفتار دشمني‌هاست. امروزه جهان استكبار با همه توان و نيروي سياسي، فرهنگي و نظامي خود در برابر نظام ما صف‌آرايي كرده است تا مبادا با شكوفايي كامل فرهنگي، سياسي و اقتصادي به الگويي بي‌بديل براي ملت‌ها و كشورهاي مستقل جهان تبديل شود.

با توجه به اين شرايط، رهبر معظم انقلاب اسلامي بر اساس نگاه راهبردي خود، از چند سال پيش تاكنون، با تعيين موضوع‌هايي براي سال‌هاي خورشيدي، تلاش كرده‌اند زمينه‌هاي لازم را براي تحقق كامل سند چشم‌انداز نظام جمهوري اسلامي فراهم آورند.

اتحاد ملي و انسجام اسلامي، نوآوري و شكوفايي، اصلاح الگوي مصرف، همت مضاعف، كار مضاعف و اينك "جهاد اقتصادي "، چند حلقه به هم پيوسته هستند كه كشور و نظام ما را به چشم‌انداز ترسيم شده براي بيست سال آينده پيوند مي‌دهند.

با توجه به جايگاه مهم رسانه هاي گروهي كشور در تحقق "جهاد اقتصادي " كه مقام معظم رهبري به عنوان شعار سال 1390 تعيين كرده است، نوشتار حاضر مي كوشد به تبيين راهبردها و سياستهايي كه رسانه هاي كشور مي توانند در سال جهاد اقتصادي در دستور كار قرار دهند بپردازد. اميد داريم مديران و اصحاب رسانه از اين نوشتار بهره‌مند شوند.


1- راهبردها

مهم ترين راهبردهاي كه رسانه هاي كشور در سال "جهاد اقتصادي " بايد به آنها توجه كنند، به قرار زير است:

الف) اصلاح نگرش به كار و تلاش
-----------------------------------
در جامعه، دو نگرش افراطي و تفريطي درباره كار و تلاش اقتصادي وجود دارد. گروهي با نگاه زهدمآبانه و آخرت‌گرايانه، هرگونه كار و تلاش براي بهبود وضع اقتصادي خود و جامعه را مغاير با پرهيزكاري و آخرت‌گرايي مي دانند و بر اين باورند كه دين اسلام تنها براي اصلاح وضع آخرت مردم آمده است. از اين رو، هرگونه تلاش براي پيشرفت در معاش دنيوي با آموزه هاي اسلامي، ناسازگار است. گروهي ديگر با نگاهي دنياطلبانه و منفعت جويانه، كار و تلاش اقتصادي را صرفاً براي ثروت اندوزي و تفاخر و تكاثر در جامعه دنبال مي كنند و معتقدند در صحنه رقابت هاي اقتصادي و تلاش براي توليد ثروت، جايي براي بايد و نبايدهاي شرعي و پند و اندرزهاي آخرت گرايانه وجود ندارد.

هيچ كدام از اين دو نگرش با آموزه هاي اسلامي و سفارش‌ها و تأكيدهاي قرآن كريم و فرموده‌هاي معصومان: در زمينه ضرورت اصلاح هم‌زمان امر دنيا و آخرت و تقدّس كار و تلاش مادي و دنيوي در صورتي كه با هدف جلب رضاي الهي انجام شود، سازگاري ندارد. از اين رو، رسانه هاي كشور در اين سال بايد تلاش كنند با بهره‌گيري از قابليت هاي بي بديل خود، نگرش‌هاي زهدمآبانه و دنياطلبانه را اصلاح كند و نگرشي معتدل را در زمينه تلاش اقتصادي در جامعه نهادينه سازد.

ب) تبديل جهاد اقتصادي به خواست و دغدغه عمومي مردم
------------------------------------------------------------------
بي‌ترديد، هر طرح و برنامه كلان و تحول‌آفرين ملي وقتي به نتيجه مطلوب مي‌رسد كه همراهي و هم دلي مردم را به همراه داشته و به خواست و مطالبه عمومي مردم تبديل شده باشد. جهاد اقتصادي نيز از اين قاعده كلي مستثنا نيست. از اين رو، رسانه هاي گروهي كشور بايد تلاش كنند با تبيين جنبه‌هاي مختلف اين موضوع به ويژه اهداف، ضرورت ها، كاركردها و تأثير مستقيم آن بر زندگي مردم، با استفاده از شيوه هاي گوناگون و همچنين آگاهي‌بخشي و اطلاع رساني دقيق و به موقع، افكار عمومي را با اين شعار محوري و آرمان بلند سال 1390 همراه سازد.


ج) افزايش روحيه شجاعت و خطرپذيري اقتصادي
------------------------------------------------------
كار و تلاش اقتصادي همواره با سود و زيان همراه است و اين‌گونه نيست كه كسي در حوزه فعاليت هاي اقتصادي بدون تحمل هيچ خطر و ضرري، به منافع سرشاري دست يابد. از اين رو، كساني در عرصه كسب و كار موفق‌ترند كه ضمن تدبير و تأمل به‌جا، قدرت خطرپذيري و شجاعت اقدام به موقع را نيز دارا باشند.
بي ترديد، براي موفقيت در صحنه جهاد اقتصادي، جامعه، نيازمند مديران، كارآفرينان، صنعت گران، بازرگانان و توليدكنندگاني است كه شجاعت و خطرپذيري بيشتري براي ورود به عرصه فعاليت هاي توليدي، صنعتي، بازرگاني و خدماتي داشته باشند. به همين دليل، رسانه هاي كشور در سال جاري بايد چهره هاي موفقي را كه با توكل و داشتن روحيه جهادي وارد فعاليت هاي اقتصادي شده و با به جان خريدن همه خطرها به نتايج مطلوب دست يافته‌اند، شناسايي و آنها را به جامعه معرفي كند. اين كار به افزايش روحيه شجاعت و خطرپذيري اقتصادي در جامعه ياري مي‌رساند.


د) تقويت روحيه اميد به آينده
--------------------------------
اميد به آينده، رمز موفقيت در زندگي فردي و اجتماعي است. جامعه اي كه نسبت به آينده، اميدوار باشد، به راحتي، همه مشكلات و تنگناها را به جان مي خرد تا سرانجام، روزي به وضعيت مطلوب مورد نظر خود دست يابد. برعكس، جامعه نااميد، با وجود بهره مندي از همه امكانات، هيچ گاه به نقطه مطلوب خود دست پيدا نمي كند. بر همين اساس، در آموزه‌هاي اسلامي، از يك سو نااميدي، برابر با كفر و و از گناه كبيره دانسته شده و از سوي ديگر، اميدواري به آينده، عبادت و جهاد در راه خدا به شمار آمده است.(براي مطالعه بيشتر در اين زمينه نك: ابراهيم شفيعي سروستاني، معرفت امام زمان7 و تكليف منتظران، تهران، موعود عصر[، 1388، چ2، صص242 ـ 246.)

با توجه به آنچه گفته شد، رسانه ها و مطبوعات كشور بايد تقويت روحيه اميد به آينده و مبارزه با نااميدي مردم به ويژه جوانان و نوجوانان را يكي از پيش‌نيازهاي جهاد اقتصادي تلقي كند. بنابراين، با بهره گيري از همه امكانات خود بايد بكوشند جامعه اسلامي ايران را سرزنده، پويا و اميدوار به آينده نگه دارند تا به آينده اي كه شايسته آن است، دست يابد.


ه‍) زمينه سازي براي مشاركت مردم در اقتصاد
----------------------------------------------
يكي ديگر از نكات مهمي كه در سخنان مقام معظم رهبري در حرم مطهر رضوي بر آن تأكيد شد، ضرورت مشاركت مستقيم مردم در اقتصاد بود. ايشان تحقق اين امر را در گرو آگاه كردن مردم دانستند و به طور خاص به نقش راديو و تلويزيون در اين زمينه اشاره كردند.

بر اساس اين تأكيد خاص مقام معظم رهبري، رسانه هاي گروهي بايد در برنامه هاي خود به طور ويژه به موضوع مشاركت مردم در اقتصاد بپردازند و آگاهي هاي مورد نياز را در اين زمينه به مردم ارائه دهند.


و) الگوسازي براي فعاليت اقتصادي سازنده
------------------------------------------------
معرفي هنرمندانه قهرماناني كه با تلاش و كوشش و تحمل سختي ها و مشكلات گوناگون، در زندگي به اهداف خود دست يافته و كسب و كار موفق و پررونقي را ايجاد كرده اند، نقش بسيار مؤثري در الگوسازي در جامعه و ترويج فرهنگ كار و تلاش سازنده دارد. از اين رو، دست اندركاران رسانه اي كشور بايد افرادي را كه با تلاش سازنده و خستگي ناپذير، توكل به خدا و اعتماد به نفس، موانع گوناگون را پشت سر گذاشته و به قله هاي پيشرفت و سرفرازي دست يافته‌اند به جامعه معرفي كنند.


ز) پرهيز از شعارزدگي و سطحي نگري
-------------------------------------------
مقام معظم رهبري در سخنراني آغاز سال خود در حرم مطهر رضوي تأكيد فرمودند كه انتظار ايشان از مردم و مسئولان، شنيدن، باور كردن و دنبال كردن شعار سال است، نه پرداختن تبليغاتي و شعاري به آن. از اين رو، بايد بسيار مراقب بود كه فضاي رسانه اي كشور در پرداختن به موضوع سال، دچار شعارزدگي و سطح‌نگري نشود. رسانه ها بايد با استفاده از توان كارشناسي كشور و واكاوي جنبه‌هاي مختلف موضوع سال، دلايل و زمينه هاي اعلام "جهاد اقتصادي " را به عنوان موضوع سال به خوبي براي مردم تبيين كنند و آنها را با عرصه‌هاي نيازمند جهاد اقتصادي بيشتر آشنا سازند.


2- سياست ها
بر مبناي راهبردهاي يادشده، توجه به سياست‌هاي زير مي‌تواند رسانه ها و مطبوعات كشور را در تحقق اهداف مورد نظر رهبري حكيم انقلاب از اعلام "جهاد اقتصادي " به عنوان شعار سال جاري ياري دهند.


الف) توجه به شاخص هاي جهاد اقتصادي
---------------------------------------------
مقام معظم رهبري با تبيين اهداف خود از نام‌گذاري سال 1390 به سال "جهاد اقتصادي "، شاخص هايي را براي جهاد اقتصادي برشمردند كه به قرار زير است:

يك‌ـ تحقق رشد اقتصادي پيش‌بيني شده در برنامه پنجم توسعه به ميزان حداقل 8 درصد؛

دوـ ارتقاي سهم بهره وري در رشد اقتصادي؛

سه‌ـ كاهش نرخ بي‌كاري و افزايش اشتغال؛

چهارـ افزايش سرمايه گذاري بخش خصوصي؛

پنج‌ـ صرفه جويي در مصرف مواد اساسي؛

شش‌ـ مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد.

توجه به اين شاخص ها هم براي دستگاه هاي اجرايي و هم براي دستگاه هاي فرهنگ‌‌ساز، مفيد است. براي دستگاه هاي اجرايي از اين رو مفيد است كه جهت حركت و اولويت كاري آنها را روشن مي كند و براي دستگاه هاي فرهنگ ساز از چند جهت، سودمند است:

يك‌ـ تعيين سمت و سو و اولويت جريان اطلاع‌رساني؛

دوـ تعيين مطالبات از دستگاه هاي اجرايي؛

سه ـ تعيين حوزه هاي نيازمند فرهنگ سازي؛

چهارـ تعيين اولويت هاي موضوعي در تهيه و توليد محتوا.

بنابراين، مديران و دست اندركاران رسانه اي كشور به راحتي مي‌توانند با توجه به شاخص هاي مورد نظر مقام معظم رهبري، هم سمت و سوي رسانه خود را متوجه اولويت‌هاي ياد شده كنند و هم از هرگونه برخورد سطحي و شعاري در زمينه موضوع سال جلوگيري كنند.

ب) تبيين موانع تلاش اقتصادي در جامعه
--------------------------------------------
بر اساس آمارها و اطلاعات موجود، جامعه ما از نظر شرايط ايجاد كسب و كار در وضعيت مناسبي قرار ندارد و فعالان اقتصادي براي فراهم آوردن زمينه هاي فعاليت صنعتي، توليدي و خدماتي با موانع مختلف اداري، سازماني، ثبتي، بانكي و مانند آن روبه‌رو هستند. روشن است كه با وجود اين شرايط، به راحتي نمي توان جهاد اقتصادي مورد نظر مقام معظم رهبري را محقق ساخت. از اين رو، رسانه هاي كشور بايد با ارتباط گسترده با فعالان اقتصادي، كارآفرينان، صنعت گران و صاحب نظران حوزه اقتصاد، موانع گوناگون پيش روي فعاليت هاي اقتصادي سازنده را شناسايي و به صورت صريح و صميمي به جامعه عرضه كنند تا مسئولان امر، بيشتر در جريان اين موانع قرار گيرند.


ج) توجه به الزام‌هاي جهاد اقتصادي
---------------------------------------
رهبر معظم انقلاب اسلامي در سخنراني آغاز سال 1390 در حرم مطهر رضوي، با برشمردن اموري به عنوان الزام‌هاي حركت عظيم اقتصادي كشور در سال جاري، خواستار توجه جدّي به آنها شدند. اين الزام‌ها عبارت بودند از:

اول ـ داشتن روحيه جهادي؛

دوم ـ استحكام روح ايمان و دين‌داري در جامعه؛

سوم ـ جلوگيري از مبتلا شدن به مسائل حاشيه اي؛

چهارم ـ حفظ اتحاد و انسجام ملي.

رسانه هاي گروهي كشور به عنوان دستگاه هاي فرهنگ‌ساز، در تحقق همه اين الزام‌ها، نقشي بي بديل دارند و در صورتي كه هوشمندانه و مبتني بر كار علمي و پژوهشي و با توجه به جذابيت هاي رسانه اي به اين موضوع‌ها بپردازند، تأثير بسزايي در تحقق جهاد اقتصادي مورد نظر مقام معظم رهبري خواهد داشت.


د) غفلت نكردن از ديگر موضوع‌هاي اولويت دار جامعه
---------------------------------------------------------
رهبر معظم انقلاب اسلامي، ضمن تبيين ضرورت پرداختن به موضوع جهاد اقتصادي در سال 1390، ديگر موضوع‌هاي اولويت دار جامعه را نيز برشمردند و تأكيد كردند كه "به نظر صاحب‌نظران، امروز در اين برهه از زمان، مسئله اقتصادي از همه مسائل كشور، فوريت و اولويت بيشتري دارد ".

تحول نظام اداري، تحول آموزش و پرورش، جايگاه علوم انساني در دانشگاه ها و مراكز آموزش و تحقيق، فرهنگ عمومي، اخلاق جامعه، علم و فن‌آوري از جمله موضوع هاي اولويت دار جامعه هستند كه در سخنان مقام معظم رهبري به آنها اشاره شد.

به گفته رهبر معظم انقلاب، محوريت اقتصاد نبايد موجب غفلت از ديگر عرصه هاي اولويت دار جامعه شود. از اين رو، رسانه ها بايد با يك برنامه ريزي متوازن و متعادل به گونه اي عمل كنند كه در طول سال، ضمن توجه ويژه به موضوع جهاد اقتصادي، به ديگر موضوع‌هاي اولويت دار جامعه نيز به شكل مناسبي پرداخته شود.


ه) نظارت بر عملكرد دستگاه هاي مختلف اجرايي
------------------------------------------------
رسانه هاي گروهي همواره بايد متوجه اين موضوع باشد كه پشتيباني و حمايت از دستگاه هاي اجرايي و خودداري از تضعيف آنها، نبايد سبب فراموش شدن نقش اصلي آنها به عنوان نماينده افكار عمومي شود. رسانه ها بايد پيوسته به عنوان ناظري هوشيار، عملكرد مسئولان مختلف را در معرض ديد افكار عمومي قرار دهند تا مديران و مسئولان دستگاه‌هاي مختلف همواره سنگيني نگاه مردم را بر عملكرد خود احساس كنند و هيچ‌گاه خود را دور از نگاه مردم نيابند.

با توجه به اهميت موضوع جهاد اقتصادي، ضرورت دارد رسانه هاي كشور، بيش از پيش، نقش نظارتي خود را بر سازمان ها و نهادهاي مختلف، به ويژه سازمان ها و نهادهاي مسئول در امر جهاد اقتصادي ايفا كنند و به عنوان امين مردم و نماينده افكار عمومي، بي‌هيچ واهمه‌اي، مسئولان را بازخواست كنند.


 http://chaei.blogfa.com/

 

   
 
کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.