سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
مروري بر انديشه‌هاي امام خميني ره درزمينه توسعه اقتصادي

محل انتشار : مرکز تحقيقات صدا و سيما
شماره گزارش : 75/95
تعداد صفحات : 17 ناشر :
وضعيت منبع : فقط نسخه چاپي وجود دارد
سال انتشار : 1375
زبان اصلي : فارسي
سطح دسترسي : آزاد براي استفاده عموم
وضعيت پيوست : ندارد
وضعيت چکيده : چکيده دستي تهيه شده است
نوع منبع : گزارش
شماره رکورد : 18329
موضوع : اقتصادي / سياسي
کليد واژه : توسعه اقتصادي\خميني، روح‌الله،رهبر انقلاب\اقتصاد
دريافت فايل : فايل موجود نيست
متن چکيده :
توسعه به مفهوم امروزي آن که پس از جنگ جهاني دوم يعني اواخر دهه 1940 رواج پيدا کرد، خيلي زود جايگاهي ويژه در ميان متفکران و انديشمندان مباحث اقتصادي، اجتماعي و سياسي يافت و از آن زمان تا به حال، به عنوان يکي از مسائل مهم و سرنوشت‌ساز کشورهاي جهان سوم شناخته شد و علاوه بر آن، به نحوي با منافع کشورهاي صنعتي و پيشرفته نيز گره خورد. الگوهاي توسعه که در برخي از کشورها، به ويژه در کشور ما (قبل از انقلاب) مطرح بود، تقليدي از الگوهاي توسعه غربي بود که به علت نداشتن شناخت و آگاهي درست از خصوصيت‌ها و توانايي‌هاي داخلي جامعه، به شکست انجاميد. از آنجا که فرايند توسعه امر اجتناب ناپذير است، بايد در چگونگي پيمودن و انتخاب مسير طولاني توسعه، با تامل و تدبر و متناسب با شرايط تاريخي و اجتماعي عمل کرد. امام خميني (ره) به عنوان يک شخصيت بارز مذهبي که درگير با مسائل توسعه بوده‌اند، نظرات خود را ابراز کرده‌اند و اين نظرات در سطح گسترده‌اي از اجتماع-حداقل در سطح فرهنگي و مذهبي- از سوي مردم پذيرفته شده است. عناصر مورد نظر حضرت امام (ره) که عناصر بومي هستند، بيشترين پشتوانه فرهنگي را دارا هستند. در فرايند توسعه اقتصادي، مهم‌ترين عناصر فرهنگي از ديد حضرت امام (ره)، «تعليم و تربيت» و «روحيه خودباوري» است. حضرت امام «ره» در جاي جاي بيانات خود بر اهميت تعليم و تربيت افراد متخصص و متعهد تاکيد کرده‌اند و نتيجه آن را رهايي از «وابستگي فکري»،« ترويج روحيه نوميدي» و «اعتقاد زدايي از جامعه» مي‌دانند. اما از نظر امام (ره) دستيابي به روحيه خودباوري به واسطه «تحمل مشقات»، «کار زياد و مفيد کردن» و درنهايت «ايثار» حاصل مي‌شود.

نويسنده:پژوهشگران : فاطمه اميرخاني
http://rcirib.ir/report/

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.