سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
نظرسنجي از مردم تهران درباره قرآن،اسلام نظرسنجي از مردم تهران درباره قرآن،اسلام و فعاليتهاي اقتصادي

محل انتشار : مرکز تحقيقات صدا و سيما
شماره گزارش : 75/207
تعداد صفحات : 218 ناشر :
وضعيت منبع : فقط نسخه چاپي وجود دارد
سال انتشار : 1375
زبان اصلي : فارسي
سطح دسترسي : آزاد براي استفاده عموم
وضعيت پيوست : ندارد
وضعيت چکيده : چکيده دستي تهيه شده است
پژوهشگران :
نوع منبع : گزارش
شماره رکورد : 18335
موضوع : اقتصادي / مذهبي
کليد واژه : نظرسنجي\تهران شهر\قرآن\اسلام\اقتصادي
دريافت فايل : فايل موجود نيست
متن چکيده :
اعتقادات و ارزش‌هايي که فرد را پايبند پيروي از احکام و قوانين و هنجارهاي مشخصي مي‌سازد، در نحوه عملکرد وي در صحنه اجتماعي و نوع رفتار او تاثير تعيين کننده‌اي دارد. به عنوان مثال، خلق و خوي اقتصادي افراد و نوع فعاليت‌هاي اقتصادي آنها مستقيما با عقايد مذهبي آنان ارتباط دارد. هدف در اين بررسي، شناخت چنين اعتقادات و ارزش‌هايي است که منجربه نوع رفتار خاص اقتصادي افراد مي‌شود. به عبارت ديگر، مردم از لحاظ عقايد مذهبي (اسلامي) در مورد فعاليت‌هاي اقتصادي چه نگرشي دارند و اينکه چنين ارتباطي را در مورد نحوه نگرش‌هاي ديني و نوع رفتارهاي اقتصادي باور دارند يا نه؟ به همين منظور، با 389 نفر از افراد 18سال به بالاي تهراني در تاريخ 74/11/2 مصاحبه شد. نتايج به دست آمده از اين نظرسنجي پس از بررسي و تعيين همبستگي ميان مجموع پاسخ‌هاي دريافت شده در مورد گويه‌ها در سه محور کلي جمع‌بندي شد و مورد بررسي قرار گرفت. در مجموع، بررسي نتايج به دست آمده روشن مي‌سازد که اکثرپاسخگويان (بيش از 80درصد آنها) پايبند به عقايد و احکام اسلامي هستند و خود را ملزم به رعايت و اجراي چنين احکامي در ابعاد فردي و اجتماعي مي‌دانند. به همين ميزان، اکثر پاسخگويان با هر نوع عقيده‌اي که احکام اسلامي و عقايد ديني براي ارتباط با زندگي اقتصادي و اجتماعي افراد و يا در تقابل با آنها ببينند، مخالف هستند و در انتخاب و گزينش ميان منافع فردي و سودجويي‌هاي ناشي از آن و التزام و پايبندي به عقايد اسلامي، همواره مورد دوم را انتخاب مي‌کنند. به طور کلي، در بررسي و شناخت واقعيت فرهنگي جامعه، جايگاه عميق و پايدار عقايد مذهبي در ميان عامه مردم نمايان مي‌شود. نکته جالب توجه اين است که چنين عقايد عميق و پايداري در ميان کل پاسخگويان (به عنوان معرف کل جامعه آماري) بدون توجه به نوع جنس، سن، ميزان تحصيلات و يا نوع فعاليت، عموميت دارد و مردم جامعه ما اعم از پير و جوان، زن يا مرد، بي‌سواد يا دانشگاهي و نيز در تمامي رده‌هاي شغلي، چنين پايبندي عميقي را نسبت به عقايد اسلامي درخود احساس مي‌کنند.


نويسنده:
http://rcirib.ir/report/

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.