سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/05/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
مکانیزم توزیع ثروت و درآمد از نگاه قرآن و روایات

رشته گرايش: فقه و معارف اسلامي
دانشگاه: مدرسه عالي فقه و معارف اسلامي
استاد راهنما: موسويان، سيد عباس
استاد مشاور:
استاد ناظر:
تاريخ دفاع: 1385

چکيده:
بررسي اهميت کار، توليد و ثروت در اسلام و کيفيت توزيع ثروت در سيستم اقتصادي دولت اسلامي است. در اين پژوهش ابتدا توزيع و جايگاه آن در اسلام بيان شده است. سپس اهميت کار و توليد در اسلام، اهداف و انگيزه هاي آن و اقسام توليد مورد تجزيه و تحليل قرار مي گيرد. در ادامه راهکارهاي توزيع ثروت در قبل و پس از توليد بيان شده است. توزيع خمس، زکات، جزيه و ديدگاه اسلام راجع به عدالت اقتصادي و اجتماعي و شرح مباني درآمد و توزيع در اسلام از مهمترين مباحث مطرح شده در اين رساله است. نگارنده همچنين به ديدگاههاي رايج در توزيع ثروت نيز اشاره کرده و نقش ماليات و توزيع آن را در سيستم اقتصادي اسلام بيان کرده است.

کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد.
نويسنده: حافظی، ناصر حسین
پايگاه حوزه

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.