سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    12/05/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
تحلیلی پیرامون مبانی و مفاهیم الگوهای رشد و توسعه اقتصادی در نظام اقتصاد اسلامی


مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: مسعود درخشان
استاد مشاور: غلامرضا مصباحي
چکيده:
هدف از اين پژوهش، تحليل مباني و مفاهيم الگوهاي رشد و توسعه اقتصادي در نظام اقتصاد اسلامي است. اين تحقيق که به روش کتابخانه اي انجام شده، در چهار بخش تنظيم شده است. بخش اول به بيان کلياتي پيرامون ماهيت رشد و توسعه اقتصادي در نظام اقتصاد اسلامي مي پردازد و ضمن بيان مشخصات نظام اقتصاد اسلامي، مشخصات رشد و توسعه اقتصاد اسلامي را تشريح مي کند. بخش دوم عوامل بنيادين رشد و توسعه اقتصاد اسلامي و عوامل موثر بر رشد و توسعه اقتصاد اسلامي را مورد بررسي قرار مي دهد. بخش سوم دکترين رشد و توسعه اقتصادي در نظام اقتصاداسلامي را بيان مي نمايد که متدولوژي اسلام در تبيين الگوهاي رشد و توسعه اقتصادي و اهداف سياست توسعه اقتصاد اسلامي را مورد بررسي قرار مي دهد. بخش چهارم به بررسي مباني ارزشي رشد و توسعه اقتصاد اسلامي، نقش اجتهاد و احکام ثانويه بر رشد و توسعه اقتصاد اسلامي، نقش دولت و حکومت بر رشد و توسعه اقتصاد اسلامي مي پردازد و درپايان مقايسه اي تحليلي از مباني و مفاهيم الگوهاي رشد و توسعه اقتصادي در نظامهاي اقتصادي اسلام، سرمايه داري و کمونيسم را ارائه مي دهد. يافته هاي تحقيق نشان مي دهد که يکي از عمده ترين و مهمترين مسايل و مفاهيم اساسي مطروحه در تحليل تاگوهاي جامع رشد و توسعه اقتصاد اسلامي، عوامل سازنده و متشکله اين الگوها مي باشد. اين عوامل در دو گروه بنيادين و موثر، مهمترين علل و عوامل سازنده الگوهاي رشد و توسعه اقتصاد اسلامي را تشکيل مي دهند. منابع طبيعي و توليدي ، جمعيت و نيروي انساني، سرمايه و سرمايه گذاري و فن آوري عوامل اصلي و بنيادين اين الگوها را تشکيل مي دهند. همچنين پويايي ودگرگوني ساختاري، ساخت و ابعاد بازار، تخصيص بهينه و مشروع منابع اقتصادي، توزيع عادلانه درآمدها، روابط اقتصادي بين الملل، اشتغال کامل نيروي انساني، برنامه ريزي توسعه اقتصادي نظام آموزشي و تحقيقات عوامل موثر بر الگوهاي رشد و توسعه اقتصادي را تشکيل مي دهند. در دکترين اقتصادي اسلام، توسعه منابع انساني، توسعه و توليد سودمند، تامين رفاه عمومي، توسعه متعادل، اتکاء برتوسعه درونزا، تکنولوژي مدرن، استقلالا اقتصادي و وحدت و همبستگي عظيم دنياي اسلام، مهمترين اهداف سياست توسعه اقتصاداسلامي را تشکيل مي دهند. همچنين دولت به عنوان يکي از مباني تحليل رشد و توسعه اقتصاد اسلامي، داراي يکسري وظايف و ابزارهاي سياستگزاري مي باشد. از جمله مهمترين سيستگزاريهاي آن در عصر حاضر، سياستهاي مالي همچون سياست مالياتي، توزيع عادلانه درآمدها، کنترل سرمايه گذاري بخش خصوصي و عمومي و مخارج عمومي مي باشد و نيز سياستهاي پولي همچون سياست کنترل جريانات پولي و کنترل شبکه بانکها مي باشد. با مقايسه نظامهاي مختلف، نتيجه گيري مي شود که الگوهاي رشد و توسعه اقتصاد اسلانمي در تمام ابعاد، اعم از ماهيت، جايگاه انسان، نقش عوامل توليد، عامل قدرت اقتصادي، مکانيسم روابط و نيروهاي توليدي، روابط مصرف و توليد، برنامه ريزي، سيستم توزيع درآمد و نقش دولت، بهترين و جامعترين فرمول پيشرفت حيات اقتصادي بشر را در راه تامين رفاه فردي و اجتماعي ارائه مي دهند.

کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد.
نويسنده: آزاد دانا، حسین
پايگاه حوزه

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.