سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
تحلیلی از مفاهیم بهره وری و ربا در اقتصاد اسلامی

مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: مسعود درخشان
استاد مشاور: قربانعلي دري نجف آبادي
چکيده:
هدف از اين پژوهش، پاسخ يابي به اين سوال است که چرا در نظام بانکداري سنتي بهره به عنوان يک ضرورت اجتناب ناپذير است و چرا در نظام بانکداري اسلامي به تبع از شريعت مقدس اسلام، حذف ابا اينچنين مورد تاکيد قرار دارد؟ روش تحقيق در اين رساله روش کتابخانه اي است و مباحث پايان نامه در سه فصل تنظيم شده است. فصل اول، ربا از ديدگاه قرآن و سنت را بيان مي کند. در فصل دوم، بهره و ربا مورد مقايسه قرار مي گيرند. نهايتا" در فصل سوم، ضروريهاي اقتصادي ربا و ضرورت انتخاب ابزارسياستگزاري مناسب مورد بحث و بررسي قرار ميگيرد. ربا در اصطلاح فقها عبارتست از زيادت و يا زائد در دو چيز که شرعا" حرام مي باشد. ربا بر دو قسم است. ربا در معامله و رباي قرضي، که هر دو در اسلام حرام مي باشد. ممنوعيت ربا منحصر به آئين اسلام نيست، بلکه ريشه هايي در شرعت ها و اقوام پيشين نيز داشته است. اسلام براساس تثبيت مکارم اخلاقي و برقراري اصول عدل و انصاف بالغو ربا و تحريم اين عمل ناروا، افراد را به برقراري اصول رحم و شفقت، برادري، مساوات و کمک به هم نوع خود دعوت نموده است. بخصوص در اين زمينه، قرض الحسنه واجد ثواب بسيار و اجر معنوي بي شمار است. رب دريک جامعه باعث مي شود که اولا"، وضع اقتصادي طبقه زحمت کش، بدتر شود و با سير قهقرائي روبه انحطاط ، قدرت خريد، قدرت مقاومت و مبارزه افراد براي ادامه زندگي از بين برود. ثانيا"، تمام پولها و نقدينگي که در دست سرمايه داران انباشته شده، بدون مصرف بماند و در نتيجه چرخهاي اقتصادي از حرکت بايستد. ربا توازن و تعاون اجتماع را برهم مي زند و نظمي را که بر راه راست انساني و روش فطري حکومت مي مکند، از بين مي برد. رباخواري دشمن بزرگ ارزشهاي اخلاقي است. باتوجه به روايات موجود در باب حرمت ربا نتيجه گرفته مي شود که در اقتصاد اسلامي مسائل مادي با ارزشهاي معنوي و اخلاقي گره خورده است، لذا محال است که مشکلات اقتصادي جامعه بر اساس يک مکتب اقتصادي صددرصد مادي حل کرد و اگر رباخواري حذف شود، در روابط اقتصادي، قرض الحسنهجايگزين آن خواهد شد . اسلام براي رشد توليد و توسعه صنعت و بازرگاني توجه خاص نموده است و براي استفاده از ربا عقوبت و کيفرهاي شديدي در نظر گرفته است. حذف ربا يکي از ابزراهاي سياستگزاري اسلامي براي استقرار يک جامعه مبتني بر قسط است. يکي از اقدامات موثر در حذف بهره، افزايش فعاليتهاي دولت در مراحل تشکيل سرمايه و پس انداز است. راه ديگر، مشارکت در سود يعني مضاربه است. حذف ربا تنها در صورتي معني دارخواهد بود که در چهارچوب بازسازي همه جانبه اقتصادهاي کنوني انجام شود. اين تغيير و تحول بايد شام ملي کردن کليه دستگاههايي که ايجاد پول مي کنند و بخش کالاهاي سرمايه اي و افزايش قابل ملاحظه نسبت پس انداز بخش دولت در مقايسه با کل پس انداز باشد. اين اقدامات بايد کل ساختار جامعه را در جهت اسلام تغيير دهد. در جهت حذف بهره از سيستم باکي ايران، از سال ‎???? به بعد اقدامات مهمي صورت گرفته، ولي با اين حال راه درازي تا رسيدن به اهداف اسلامي باقي مانده است و هرچند که از لحاظ قوانين ظاهرا" اشکالي مشاهده نمي شود ولي در اجرا شبهه ربوي بودن عمليات پيش مي آيد و اين امر آموزش همگاني بانکداران را در جهت اجراي قوانين و عقود اسلامي مي طلبد.
کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد.
نويسنده: اکبریان خوراسگانی، رضا
پايگاه حوزه

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.