سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
اقتصاد عشایری

مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: محمد آهنچي
استاد مشاور: منوچهر زندي حقيقي، علي قنبري
چکيده:
هدف از پژوهش حاضر، بررسي مسائل و مشکلات اقتصادي موجود در جامعه عشايري و ارائه راه حل هاي مناسب است ، بنابراين ، پژوهش حاضر سعي دارد به سوالات مختلفي چون : آيا وضعيت فعلي زندگي عشاير مطلوب است ؟ آيا درآمد عشاير براي زندگي کافي است ؟ آيا عشاير از نظر بهداشت ، آموزش و ساير امکانات در وضعيت مناسبي قرار دارند؟ آيا ويژگيهاي اقتصادي در جامعه عشايري منحصر به فرد است ؟ و ... پاسخ دهد. روش تحقيق در رساله حاضر روش کتابخانه اي است . تحقيقر حاضر در پنج فصل تنظيم شده است . فصل اول، اختصاص به کليات دارد و مواردي چون تعريف موضوع ، تاريخچه ، سوالات تحقيق و غيره در اين بخش بيان شده است. در فصل دوم، موضوع دامداري بررسي شده است ، دام عشايري ، مراتع ، متوسط سرانه دام در خانوار، ميزان تلفات دام، نقاط قوت و ضعف دامداري عشايري و ... مهمترين مباحث اين فصل را تشکيل مي دهند. فصل سوم که اختصاص به ساير فعاليتهاي توليدي و درآمدي عشاير دارد، به مواردي چون ويژگيهاي اقتصادي ، زراعت عشايري ، صنايع دستي، کارگري و مزدوري و نيز نظام مبادله اي مي پردازد. نقش شرايط اقتصادي در اسکان و يا کوچ عشاير ، موضوع فصل چهارم مي باشد و بالاخره توسعه اقتصادي و جامعه عشايري ، نتايج تحقيق و توصيه ها درفصل پنجم ارائه شده اند. يافته هاي حاصل از تحقيق نشان مي دهد ، عشاير در زندگي خود داراي ويژگيهاي منحصر به فرد در ساخت اجتماعي مي باشند که لازمه برنامه ريزيهاي موفق براي طي دوره انتقالي ، شناخت دقيق اين ويژگيها و نهايتا" نزريق داروي مناسب با بافت اجتماعي حاکم در ان مي باشد. ويژگيهاي جامعه عشايري ، آنها را از دو جامعه شهري و روستايي متمايز مي کند . به علت مصالحه زندگي عشاير با طبيعت، به تناسب شرايط محيطي و طبيعي ، افکار معيشتي آنها با هم متفاوت است. دليل اصلي زندگي کوچگرانه عشاير ، فقدان ابزار و وسايل لازم براي انطباق زندگي انسان و زيست دام با طبيعت است و کوچ به عنوان تنها وسيله و ابزار انتخاب شده است. انحصارات اقتصادي در درون اقتصاد عشايري با ملاک مالکيت بر دام تحقق مي يابد. تعليف بيش از حد مراتع، باعث از بين رفتن و يا ضعيف شدن گياهان مرغوب در مرتع شده است. استقرار اسکان ، به عنوان نظامي جديد در جامعه ايلي، تغييراتي اساسي را مي طلبد. فقر فرهنگي از عمده ترين مشکلات جامعه عشايري است، اين فقر آنچنان خطرناک است که با سلامت و يا عدم سلامت اجراي هرطرح عجين شده است. درپايان تحقيق پيشنهادهايي براي حل مشکلات عشاير، به عنوان محرومترين قشر جامعه کشور، ارائه شده است.

کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد
نويسنده:نويسنده: یزدانی، مسلم
پايگاه حوزه

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.