سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
طراحی اوراق بدهی(مشارکت) مرکب مبتنی بر نظام اقتصاد اسلامی

مقطع: کارشناسي ارشد

دانشگاه: دانشگاه امام صادق (ع) - دانشکده معارف اسلامي و مديريت
استاد راهنما: دکتر حسين‎ عبده‎تبريزي
استاد مشاور: دکتر مصطفي عليمدد آيت‎الله باقري‎کني
چکيده:
سنت حسنه وقف که از پيشينه تاريخي عميقي در ايران برخوردار است و در طول ساليان متمادي به ويژه پس از اسلام منشأ اثرات بسيار ارزشمند فرهنگي، آموزشي، ديني و … در عرصه اجتماع بوده است، امروزه با نابساماني‎هاي بسياري همچون تناسب نداشتن حجم دارايي‎ها با منافع حاصل از آنها، ناهماهنگي‎ با اقتصاد توسعه يافته امروز، حاکميت مديريت سنتي و در نتيجه عدم اثربخشي و کارآيي موقوفات روبروست. از آنجا که عمده اين مشکلات ريشه در عدم توجه کافي به مباني صحيح اداره موقوفات دارد، موضوع با توجه به اصول اسلامي اداره موقوفات و از نگاه مديريت مالي بررسي و چنين استنتاج شده است که بهبود مديريت موقوفات در گرو اجراي پيشنهادهاي زير است: 1 با بازنگري در تعريف وقف، حوزه اموال قابل وقف افزايش يابد. 2 عدم صحت وقف پول، بازنگري گشته و از طريق ترويج آن، صندوقهايي به نام صندوق وجوه وقفي به منظور رفع مشکل نقدينگي موقوفات و احياي آن ايجاد گردد. 3 مبناي حفظ اصالت وقف و تحقق شرط ماندگاري، به حفظ ارزش اقتصادي و انتفاعي به جاي حفظ صورت فيزيکي انتقال يابد.(در خصوص موقوفات منفعت) 4 از ابزار اوراق مشارکت در احياي موقوفات استفاده شود. 5 واحدهاي وقفي به عنوان واحدهاي خود گردان در جامعه نهادينه شوند تا از اضمحلال تدريجي آنها جلوگيري شود. 6 متوليان نسبت به ارائه گزارش‎هاي مستمر مالي و عملکردي ملزم گردند و امکان رسيدگي کارشناسانه به عملکرد متوليان فراهم گردد. 7 در خصوص آشناسازي متوليان موقوفات با مباني مديريت موقوفات در اسلام اقدام گردد. 8 ضمن ايجاد ضمانت اجرايي براي قوانين موجود، خلأهاي قانوني مرتفع و امکان سوءاستفاده يا عدم اجراي قوانين سلب شود.

کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد.
نويسنده:علی سعیدی
پايگاه حوزه

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.