سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
بررسی تطبیقی اصول، مبانی و روشهای تامین درآمدهای دولت در نظام اقتصاد سرمایه داری و اسلام

مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: مسعود درخشان
استاد مشاور: مسعود ناظمان

چکيده:
هدف از پژوش حاضر، ارائه ايده اي منسجم و حساب شده درباره نظام ماليه عمومي و بخصوص ساختار درآمدهاي دولت مي باشد که با پارامترهاي اقتصادي تطابق داشته، و با موازين و اصول اسلامي نيز سازگاري کامل داشته باشد. اين تحقيق که با روش کتابخانه اي انجام گرفته مشتمل بر چهار فصل است. فصل اول، به بيان مباني تئوريک و حوزه دخالت دولت در اقتصاد پرداخته، جايگاه آن را در مکاتب مختلف اقتصادي مورد بررسي قرار مي دهد. در فصل دوم اصول اساسي و مفهوم ماليه عمومي در اقتصاد مورد توجه قرار مي گيرد. فصل سوم به انواع درآمدهاي دولت در اقتصاد سرمايه داري از جمله ماليات، عوارض، قرضه عمومي و ... مي پزردازد. و نهايتا" در فصل چهارم مباني تئوريک و سياست هاي مالي براي تامين مخارج دولت در نظام اسلامي مورد بحث قرار مي گيرد. به دنبال بيان روش هاي تامين درآمدهاي دولت در نظام اسلامي، در باره علل لاينحل بودن بسياري از مشکلات اقتصادي امروزي جامعه اينگونه نتيجه گيري مي شود که با توجه به کامل و جامکع بودن قوانين الهي و زحمات فراوان متهدان در طول تاريخ براي استنباط احکام، عامل مهم و اساسي در حل شدن بسياري از مسائل مالي اينست که دولت تاکنون سعي بر پياده کردن قوانين اقتصادي در محيطي متناسب با اقتصاد مصرفي غرب داشته است و کوشيده است که معضلات ناشي از اقتصاد غرب را با راهکارهاي اسلامي پاسخگو باشد، در صورتيکه بايد جو و محيط را آنگونه که پيامبر(ص) در مدينه محقق ساخته بود، جهت اجراي قوانين اقتصاد اسلامي مهيا ساخت .

کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد
نويسنده: باقری، علی
پايگاه حوزه

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.