سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
الگوهای مصرف، مباحث نظری و کاربردی

مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: مسعود درخشان
استاد مشاور: احمد فرجي دانا، حميد ناظمان
چکيده:
هدف از اين پژوهش، بررسي الگوهاي مصرف از جنبه هاي نظري و کاربردي است. تحقيق حاضر که به روش کتابخانه اي انجام يافته، در پنج فصل تنظيم شده است. فصل اول، به شکل گيري تابع مصرف از ديدگاه کينز و تحقيقات تجربي مبتني بر آن و نيز ورود متغير روند زمان مي پردازد. فصل دوم فرضيه درآمد نسبي و فرضيه هاي شامل درآمد و مصرف تاخيردار را مورد بررسي قرار مي دهد. فرضيه هاي چرخه زندگي و در آمد دائمي موضوع فصل سوم و فرضيه ثروت و دارايي نقدي موضوع فصل چهارم مي باشد. نهايتا" در فصل پنجم برخي ديگر از فرضيه هاي مصرف مورد بررسي قرار مي گيرد. براساس نتايج تحقيق و با توجه به پشتيباني تحقيقات بودجه خانواده از تابع مصرف کينز، انتقاد به وي بيشتر ناشي از تحقيقات سريهاي زماني کوتاه مدت و لند مدت و در نتيجه مشاهده دو عامل زير مي باشد: ‎?) ناسازگاري نتايج حاصل از دو مجموعه داده هاي کوتاه و لند مدت . ‎?) تفاوت غير قابل توجه پيش بيني مصرف با استفاده از داده هاي کوتاه مدت با مصرف تحقق يافته پس از جنگ. به هر رو وچجود ديدگاه کينز و تابع مصرفش، از يکطرف به سبب جايگاهش در نظريه عمومي وي و از طرف ديگر به سبب طرح مفهومي تحت عنوان تابع مصرف که بعدها توسعه و تکامل بسيار يافت، در خور تحسين بوده و از اهميت غيرقابل انکاري برخوردار است. همچنين با توجه به فرضيه درآمد نسبي، بايد به اين نکته اشاره نمود که اگرچه فرضيه درآمد نسبي پس از طرح فرضيه هاي ثروت گرا اهميت اوليه خود را از دست داد، جداي از کاربردهاي اين فرضيه و تابعش که خود به آنها جايگاهي دائمي در ميان فرضيه هاي مصرف و توابعشان مي دهد، ظهور اين فرضيه بعنوان فرضيه اي متفاوت از فرضيه درآمد مطلق، سرآغازي بر شکل گيري فرضيه هاي متفاوت بعدي شمرده شده و به آن اهميت مي بخشد. در بخش بعدي با توجه به بررسي فرضيه هاي چرخه زندگي و درآمد دائمي اين نتيجه حاصل مي شود که اين دو فرضيه توانستند ناسازگاري بين سه مجموعه داده هاي موجود، يعني داده هاي مقطعي و داده هاي سريهاي زماني کوتاه مدت و بلند مدت را تحت قالبي واحد توجيه نمايند. اگرچه يک فرض اساسي در هر کدام از فرضيه ها، مورد سوالهاي جدي قرار گرفته و با استفاده از برخي آزمونها رد شده است. اما نمي توان اين ايرادها را بعنوان نفي دو فرضيه اساسي برشمرد و اين دو فرضيه تا به امروز نقشي اساسي در توصيف تابع مصرف داشته اند. درادامه بابررسي فرضيه ثروت اين نتيجه حاصل مي شود که اساسي ترين مشکل در بررسي فرضيه ثروت و توابع آن، در اختيار نداشتن داده هاي مربوط به ثروت است. چنين مشکلي از يکطرف و اين نظر که دارائيهاي نقدي مهمترين بخش ثروت است که بر مصرف اثر دار، سبب گرديده است به جاي ثروت از دارائيهاي نقدي در توابع مصرف استفاده گردد. گرچه تخمين ضرايب اين متغير قابل توجه بوده است، ولي مبناي نظري آن مورد ترديدهاي اساسي قرار گرفته است و به همين جهت در بسياري از الگوها از آن بطور مستقل يا به جاي ثروت استفاده نمي گردد. در نهايت با بررسي فرضيه هاي ديگر از جمله فرضيه کالدور، ميتوان اين اشکال اساسي را در مورد اين فرضيه برشمرد که تقسيم جامعه به گروههاي درآمدي ، چندان عملي و فراتر از آن چندان موجه بنظر نمي رسد. به هرحال اگر چه اين، فرضيه و فرضيه هاي ديگر بررسي شده ابزارهاي خوبي براي سياستگزاريها هستندولي با توجه به آزمونهاي بعمل آمده نبايد براي آنها اهميتي بيش از حد قايل شد.

کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد.
نويسنده: بستاندوست نیک، حسن

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.