سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
بررسی انتقادی تئوری نئوکلاسیکی رفتار مصرف کننده با نگرشی به ارزشهای اسلامی

مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: جعفر عبادي
استاد مشاور: اسدالله فرزين وش، قربانعلي دري نجف آبادي

چکيده:
هدف از اين تحقيق، بررسي انتقادي تئوري نئوکلاسيکي رفتار مصرف کننده با نگرشي به ارزشهاي اسلامي است. ايده تحقيق حاضر در بررسي رفتار مصرف کننده مسلمان بر اين استوار است که اصولا" تابع مطلوبيت اين فرد گسترده تر از تابع مطلوبيت در تئوري مرسوم است. در تابع مطلوبيت علاوه بر مصارف فرد از کالاها و خدمات مصارف ديگران و رضايت خداوند نيز قراردارد. تحقيق حاضر که به روش کتابخانه اي انجام شده، مشتمل بر پنج فصل مي باشد. فصل اول، اتختصاص به روش شناسي علم اقتصاد دارد. در فصل دوم، اقتصاد نئوکلاسيکي مورد بررسي قرار مي گيرد. فصل سوم به تئوري نئوکلاسيکي رفتار مصرف کننده مي پردازد. فصل چهارم، تئوري نئوکلاسيکي رفتار مصرف کننده را مورد انتقاد قرار مي دهد. نهايتا" فصل پاياني به بررسي رفتار مصرف کننده مسلمان اختصاص دارد. براساس يافته هاي تحقيق، در قالب تئوري نئوکلاسيک، مصرف کننده با يکسري فروض که در قالب انسان عقلايي بيان مي شود، چنان رفتار مي نمايد که همواره به دنبال مقادير بيشتر از کالاها و خدمات است. فرآيند تصميم گيري بر اساس حاکميت مصرف کننده چنان تنظيم مي شود که در صورت عدم پيشينه سازي تابع مطلوبيت که در برگيرنده سلايق و آمال مصرف کننده است، فرد به عنوان انسان غير عقلايي مطرح مي شود. نقد ارائه شده در اين تحقيفق، براين اساس استوار است که اولا" تئوري نئوکلاسيکي مصرف کننده خود داراي بار ارزشي است، پس مي توان مفاهيم ارزشي اسلام، را نيز وارد مجموعه تئوري نمود و يک تئوري جديد ارائه کرد. ثانيا" مي توان انسان عقلايي را جامع تر ديد و آنرا چنان ترسيم کرد که علاوه بر آنکه در چهارچوب تئوري نئوکلاسيکي بگنچد، بتواند ارزشهاي اسلامي را نيز رعايت نمايد.تئوري حاضر بحث مي کند که بر اساس يکسري اصول موضوعه که از متون ديني استخراج مي شوند، تابع مطلوبيت فرد مسلمان علاوه بر مصرف کالاها و خدمات، مطلوبيت ساير افراد و نيز رضايت خداوند را شامل مي شود. مصرف کننده مسلمان با توجه به درجه ايمان و رضايت خداوند که به صورت متغيري در تابع مطلوبيت تعريف مي شود در سطحي از رضايتمندي خداوند قرار مي گيرد. او سپس در آن سطح با تابع مطلوبيتي به هم پيوسته روبرو خواهد شد. در اين تابع مطلوبيت به هم پيوسته علاوه بر مصرف خود، مصارف سايرين نيز وجود دارد و فرد مسلمان اين تابع جديد را با توجه به قيد درآمدي ماگزيمم مي کند. با فرآيند پيشينه سازي به تابع تقاضاي فرد از کالا خواهيم رسيد که به قيمت کالاي درآمد فرد، قيمت ساير کالاها و و مصارف سايرين از کالاي مورد نظر بستگي دارد. تابع تقاضاي بدست آمده حالت کلي و عمومي تابع تقاضاي نئوکلاسيکي است و مي توان اين نتيجه را بيان کرد که تئوري نئوکلاسيکي رفتار مصرف کننده حالت خاص تئوري مطرح شده توسط اين تحقيق است.

کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد.
نويسنده:شاهمرادی، اصغر

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.