سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
بررسی ابعاد انسانی در نظام اقتصادی اسلام

مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: قربانعلي دري نجف آبادي
استاد مشاور: غلامرضا مصباحي، اسدالله فرزين وش
چکيده:
هدف از تحقيق حاضر، بررسي ابعاد انساني در نظام اقتصادي اسلام است. براساس فرضيهتحقيق نظام اقتصادي اسلام بطور گسترده و عميق برخوردار از ابعاد انساني مي باشد. تحقيق حاضر که به روش کتابخانه اي انجام يافته مشتمل بر سه فصل است. فصل اول به بررسي مفهوم ابعاد انساني و جايگاه اين ابعاد در نظام اقتصادي مي پردازد و نقش انسان را در توسعه اقتصادي مورد توجه و بررسي قرار مي دهد. در فصل دوم، ابعاد انساني از ديدگاه اقتصاد اسلامي مورد بحث واقع مي شود. دراين فصل ابتدا در قسمتي مستقل مباحثي در راستاي شناخت اقتصاد اسلامي ارائه مي گردد و سپس جايگاه انسان در اقتصاد اسلامي بيان مي شود و ويژگي انساني اقتصاد اسلامي مورد بحث قرار مي گيرد و نهايتا" فصل سوم به ارائه نمونه هاي ابعاد انساني در نظام اقتصادي اسلام مي پردازد. و در اين راستا دو نمونه عمده را مورد بررسي قرار مي دهد. ابتدا امتيازات عنصر انساني در نظام اقتصادي اسلام را به عنوان نمودي از بعد حفاظت از مقام و ارزش والاي انسان در اقتصاد اسلامي مورد بحث قرار مي دهد و سپس حمايتهاي نظام اقتصادي اسلام در جهت تامين نيازهاي مادي اناسنها را به عنوان نمودي از بعد خدمت به انسان در راستاي رفاه او در زندگي مادي بررسي مي کند. براساس نتايج تحقيق، ويژگي بسيار مهم اقتصاد اسلامي که آنرا از ساير مکاتب اقتصادي جدا مي کند. عبارتست از توجه، اهميت و ارزشي که در اين مکتب اقتصادي براي انسان در نظر گرفته مي شود و مي توان از ان به " ويژگي انساني " تعبير نمود. براساس اين ويژگي ، اقتصاد اسلامي ملاحظات گسترده اي را جهت حفظ ارزش انسان در نظام اقتصادي و همچنين خدمت به او براي تامين نيازمنديهاي مادي خويش در نظر مي گيرد و بدين ترتيب مي توان گفت که نظام اقتصادي اسلام داراي دو بعد عمده انساني است که در چارچوب آنها حرکت نظام اقتصادي به گونه اي شکل مي گيرد که اولاگ هيچ گئونه لطمه و خسارتي به مقام والاي انسان وارد نيامده و ثانيا" تضمين کافي جهت تامين نيازهاي مادي او صورت پذيرد. الگوي نظام اقتصادي اسلاآم، الگويي است که در آن مقررات خاصي جهت حفظ ارزش و مقام انسان در عرصه فعاليت خود در زمينه هاي اقتصادي تعيين گرديده است. از طرف ديگر نظام اقتصادي اسلام داراي يکسري برنامه حمايتي است که خود تضميني بر تامين نيازهاي مادي هر انساني مي باشد. به هر حال الگوي نظام اقتصادي با ابعاد انساني که بوسيله اقتصاد اسلامي ارائه مي گردد، تنها اضافه کردن الگکويي به الگوهاي ديگر نيست، بلکه زمينه اي کاملا" نوين و مسيري متحول در تجديد رهيافت معمول به عملکرد نظام اقتصادي است.

کاربر گرامي جهت دريافت اصل پايان نامه ها به دانشگاه مربوطه مراجعه فرماييد.
نويسنده:مومنی، حامد
پايگاه حوزه

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.