سایت مرکز تحقیقات صدا و سیما سایت صدا و سیما
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 این سال را سال " جهاد اقتصادی"نامیدند و ...          رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت.           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):مشاركت مستقيم مردم در امر اقتصاد، لازم است. اين نيازمند توانمند شدن است، نيازمند اطلاعات لازم است؛ كه اينها را بايد مسئولين در اختيار مردم بگذارند ...البته رسانه‌ها نقش دارند، راديو و تلويزيون نقش دارند، ميتوانند مردم را آگاه كنند...           رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی):حرکت ما باید به گونه ای باشد که بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی کلمه، مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت قرار دهیم .            
تاريخ بروز رساني :    11/30/ 1398
  صفحه اصلی 
  سخنان رهبري 
اخبار  
مقالات  
یادداشت‌ها  
پژوهشهای علمی 
کتاب‌هاو پایان‌نامه‌ها  
اصطلاحات  
  حکايات و ضرب المثل‌ها  
ديدگاه اندیشمندان  
احاديث  
   پايگاههاي پژوهشي  
گالری عکس  
ارتباط با ما  
 
رسول اللّه (صلى الله عليه و آله و سلم) :
 
• الکادُّ عَلى عِیالِهِ مِن حَلالٍ کَالمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللّه ِ؛ پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : آن که خانواده خویش را از حلال روزى مى دهد ، مانند مجاهدِ در راه خدا است . من لا یحضره الفقیه : ۳ / ۱۶۸ / ۳۶۳۱٫
   
 
فارسي عربي English
Russion Chinese German
France
 
جستجو :
 
تأثیر گزاره های مبتنی بر فلسفه اخلاق بر تئوری و تحلیل اقتصادی

مقطع: کارشناسي ارشد
رشته گرايش: معارف اسلامي و اقتصاد
دانشگاه: امام صادق (ع)
استاد راهنما: حسين عيوضلو
استاد مشاور: اسدلله فرزين وش

تاريخ دفاع: 1386
منابع:

چکيده:
از آنجا که علم اقتصاد يکي از دانشهاي عملي در مجموعه معارف بشري است و در حوزه علوم عملي با مطالعه رفتار و اعمال انسان به عنوان فاعل مختار سروکار داريم، لاجرم با مسائل و قضاياي هنجاري مواجه خواهيم شد. لذا علم اقتصاد بر خلاف آنچه طي دهه هاي متمادي ادعا مي شد نمي تواند صرفا" ماهيتي اثباتي داشته باشد؛ بلکه قضاياي اثباتي و هنجاري سرتاسر آن در هم تنيده و به هم آميخته است. مرور تاريخي علم اقتصاد از يونان باستان تا اوايل قرن بيستم به خوبي اين واقعيت را نشان ميدهد. فهم چگونگي رابطه و نحوه تاثير مسائل اثباتي و هنجاري در علم اقتصاد نياز به معرفي و شناخت مکاتب اخلاقي هنجاري به عنوان بخشي از مباحث فلسفه اخلاق دارد. از اين رهگذر روشن مي شود اولا" بر خلاف آنچه ادعا مي شود نظرات اقتصاد متعارف فارق از ارزش نبوده و ثانيا" بخش عمده اي از اين نظرات - که ما به عنوان نمونه نظريه اقتصاد رفاه را بر گزيده ايم - متاثر از پيش فرض گرفتن يک مکتب خاص از مکاتب اخلاق هنجاري است که از منظر فلسفه اخلاق اسلامي نقدهاي جدي بر آن وارد است.

نويسنده:نعمتی، علی
پايگاه حوزه

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سيما است.