صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/05/27
 
   
نام و شهرت : ابو محمد حسن بن سهلان رامهرمزى
تحصيلات :  
کتب :
تحقيقات :
زمينه فعاليت : وزیر سلطان
سوابق کاري : ابو محمد حسن بن مفضل بن سهلان وزير دانشمند شيعى مذهب بويهى به سال 361 ه .ق در رامهرمز متولد شد. او مردى دانشمند، باهوش و زيرك بود و مراتب فضل و كمال را به سرعت پيمود.
در سال 406 ه .ق از سوى سلطان الدولة ديلمى به وزارت برگزيده شد.
او در كشور دارى و اداره امور بسيار زيرك و كاردان بود و هيچگاه از كيد و مكر دشمنان غافل نمى‏گرديد. لذا سلطان الدولة و مشرف الدولة بارها به جهت او با يكديگر نزاع كردند و سرانجام بنا شد كه ابن سهلان وزير هيچ يكى از آن دو نباشد و مشرف الدولة به نيابت از سلطان الدولة بر عراق حكومت كند.
وقتى سلطان الدولة بر فارس و خوزستان حاكم شد مجددا ابن سهلان را به وزارت برگزيد. مشرف الدوله در نزديكى واسط ابن سهلان را كه از سوى سلطان الدوله ماموريت جنگ با او را داشت شكست داد.
سرانجام او را دستگير و كور كرد و در سال 412 مشرف الدولة به همراهى جلال الدولة، ابو طاهر ابن سهلان را به قتل رساندند. او از بزرگان شيعه در قرن‏هاى چهارم و پنجم هجرى بود و خدمات زيادى به تشيع نمود. از جمله آنها كشيدن ديوار به دور حرم مطهر حضرت على عليه‏السلام و حضرت امام حسين عليه‏السلام، كمك و فعاليت وى به نشر و ترويج معارف، مورد لطف قرار دادن دانشمندان و بزرگان شيعه بغداد و شهرهاى ديگر.
سيد مرتضى علم الهدى با ابن سهلان روابط بسيار نزديك و صميمى داشت و تاليف ارزشمند خويش را كه «الانتصار» نام داشت به او هديه كرد و همين فضيلت او را بس كه چنين كتاب ارزشمندى به نام وى و به يادگار او نگاشته گردد.
    
   
       
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.