بیانات مقام معظم رهبری : بيانات مقام معظّم رهبري درخصوص علم، پژوهش و اهمّيّت آن ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. ـ دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. ـ مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است. ـ تحقيق علمي فقط به معناي فراگيري و تقليد نيست؛ تحقيق ضد تقليد است. ـ رسانه مي‌تواند در نهضت توليد علم، فکر و انديشه در زمينه‌هاي مختلف نقش ايفاد کند. ـ توليد علم و تحقيقات، حيات آينده کشور است. ـ توليد علم در کشور با پشتوانه تحقيق و پژوهش جدّي گرفته شود. ـ پيشرفت علمي بدون تحقيق امکان ندارد. ـ امروز جوان‌هاي ما ميل به تحقيق دارند. ـ فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد.
 
 آرشیو هفته پژوهش
    هفته پژوهش سال 1391
    هفته پژوهش سال 1390
    هفته پژوهش سال 1389
    هفته پژوهش سال 1388
    هفته پژوهش سال 1387
    هفته پژوهش سال 1386
 اطلاعات هفته پژوهش
   معرفی
    اهداف و محورها
    برگزار کنندگان
    زمان برگزاری
    محل برگزاری
    پوستر گردهمایی
    تقویم برنامه ها
    تاریخچه مراسم هفته پژوهش
    نشانی دبیرخانه
 
  کمیته ها
  کمیته علمی
  کمیته تبلیغات، اطلاع‌رسانی و نمایشگاه
 
    کمیته برگزاری و پشتیبانی
 
 
 خبرنامه هفته پژوهش
    آیین‌نامه‌ها و نظام‌نامه‌ها
    اطلاعیه ها
    فرم ها
 مراکز پژوهشی
    معرفی مراکز پژوهشی داخل سازمان

 حدیث روز :

امام صادق علیه السلام: کسی که خود را برای روزی خانواده‌اش به زحمت می‌اندازد و کار می‌‌کند مانند رزمنده‌است که در راه خدا می‌جنگد.
 

 
اداره کل آموزش و پژوهش معاونت سياسي

 http://r.iribnews.ir

اداره کل آموزش و پژوهش معاونت سياسي داراي سه اداره " امور پژوهشي، امور آموزش و امور اطلاع رساني" است.
* * امور پژوهشي
تحقيقات کاربردي و بنيادي و ارائه تحليل ها و تفاسير به منظور تامين محتواي خبري و پشتيباني علمي بخش هاي برنامه سازي از وظايف اين بخش است.
اين بخش از گروه هاي ذيل تشکيل شده است :
* گروه سياسي :
گروه سياسي باهدف پشتيباني از گروه هاي خبري و برنامه ساز حوزه معاونت سياسي تشکيل شده ومطالعات و پژوهش هاي بنيادي و کاربردي در زمينه مسائل سياسي داخلي و سياست خارجي را در دستور کار قرار داده است. حوزه هاي کارشناسي اين گروه عبارتند از :
احزاب و گروه هاي سياسي، اپوزيسيون و امنيت ملي، دولت و مجلس، مناسبت هاي ملي، محورهاي بيانات مقام معظم رهبري، دانشجويان و زنان (مسائل سياسي)
* گروه مطالعات بين الملل :
گروه مطالعات بين الملل با هدف پشتيباني از گروه هاي خبري و برنامه ساز حوزه معاونت سياسي و روزآمد کردن اطلاعات کارشناسان و مديران به مسائل و پديده هاي جهاني و کمک به شکل گيري ضوابط مشخص در امر توليد و پخش برنامه ها، تشکيل شده است.
حوزه هاي کارشناسي اين گروه نيز عبارتند از :
اروپا و آمريکا، کشورهاي آفريقايي، آسياي مرکزي و قفقاز، خاورميانه وسازمان هاي بين المللي و منطقه اي
* گروه رسانه :
گروه رسانه با هدف پشتيباني علمي ـ پژوهشي حوزه معاونت سياسي در عرصه خبر و برنامه هاي سياسي تشکيل شده است.
براي دستيابي به اين اهداف گروه رسانه از حوزه هاي تخصصي زير تشکيل شده است :
حوزه تحليل و محتوا، حوزه تحليل گفتمان، پژوهش هاي تلويزيوني و رسانه مکتوب، پژوهش هاي رسانه هاي نوين، سياست ها و پوشش خبري .
* گروه اجتماعي :
گروه اجتماعي به منظور پشتيباني حوزه معاونت سياسي در نقد و تحليل اخبار و رويدادهاي اجتماعي و تامين سوژه در بخش اخبار اجتماعي تشکيل شده است.حوزه کاري اين گروه عبارت است از :
حوزه هاي آموزشي (آموزش عمومي و عالي)، آسيب ها و امنيت اجتماعي، حقوق ومسائل قضايي، علمي، فرهنگي و هنري، گردشگري و مطالعات شهري
* گروه جنگ رواني :
گروه جنگ رواني با رصد خبرگزاري ها و مطبوعات، براي سياست گذاري هاي جديد خبري و پشتيباني اخبار و بررسي بازتاب گروه ها و احزاب سياسي و سايت هاي داخلي درباره سخنان مقامات کشوري و لشکري در مطبوعات و رسانه هاي داخلي و خارجي اعم از راديو و تلويزيون فعاليت مي کند. حوزه کاري اين گروه عبارت است از :
گروه ها و احزاب سياسي، سايت هاي داخلي، رسانه هاي خارجي اعم از راديو و تلويزيون.
* گروه اقتصاد :
گروه اقتصاد با هدف پشتيباني از توليدات معاونت سياسي در حوزه اخبار و گزارش هاي اقتصادي تشکيل شده است و تهيه گزارش هاي پايه ادواري در موضوعات مهم مورد نياز ( مثل صنعت و معدن، کشاورزي، حمل و نقل، گردشگري، بيمه و بانک، بورس، تعاون، مناطق آزاد، مسکن و اصل 44 ) در حوزه داخلي از مهم ترين وظايف آن است.

* * امور آموزش:
امور آموزش معاونت سياسي به منظور ارتقاي توان علمي و تخصصي همکاران حوزه، فعاليت هاي خود را از سال 1375 آغاز کرد.
اين امور هم اکنون با برنامه ريزي درباره آموزش تخصصي و ارتقاي دانش شغلي کارکنان حوزه کرده است به طوري که همه همکاران بر اساس برنامه زمانبندي شده، آموزش خواهند ديد.
اهم برنامه ريزي هاي انجام شده در امور آموزش عبارتند از :
1ـ تدوين تقويم آموزشي سال 1387 (دوره هاي آموزشي تخصصي ويژه خبرنگاران، دبيران خبر، گويندگان و ...)
2ـ دوره هاي آموزشي ويژه هر اداره کل
3ـ دوره هاي آموزشي ويژه مراکز استان ها
4ـ انتشار ماهنامه تخصصي "افق"
5ـ تهيه و تدوين جزوه هاي آموزشي
6ـ انتشار بروشور آموزشي نکته
7ـ طراحي و تهيه نرم افزار بانک اطلاعات آموزشي کارکنان براي سطح سنجي همکاران
8ـ برگزاري سمينارها و همايش هاي آموزشي
9ـ برگزاري دوره هاي آموزشي عمومي از جمله رايانه
10ـ برگزاري دوره هاي آموزشي مکاتبه اي
11ـ برگزاري نشست تخصصي خبر
12ـ صدور گواهي نامه و پايان دوره

* * امور اطلاع رساني :
زيرمجموعه اداره کل آموزش و پژوهش معاونت سياسي است و هدف آن ايجاد تسهيلات براي دستيابي سريع علاقه مندان حوزه سياسي به منابع خبري، اطلاعاتي و تحقيقاتي با بهره گيري از آخرين دستاوردهاي علمي و فناوري در زمينه اطلاع رساني تشکيل شده است.
تلکس، کتابخانه، آرشيو تحقيقات، آرشيو مطبوعات و سايت مراجعان، از بخش هاي مهم اطلاع رساني است.
* گروه تلکس :
در واقع پل ارتباطي ميان اداره کل آموزش و پژوهش با بخش هاي خبري و توليدي است.
اين گروه، تمام فعاليت بخش هاي مختلف اداره کل (پژوهش، آموزش و اطلاع رساني) را به صورت خبر (مکتوب و يا تصويري) توليد و به نيوزروم و پايگاه اينترنتي اداره کل ارسال مي کند.
* کتابخانه :
کتابخانه اداره کل آموزش و پژوهش معاونت سياسي در سال 1350تاسيس شد؛ هدف آن شناسايي و تامين نياز اطلاعاتي و مطالعاتي پويندگان عرصه هاي مختلف (سياسي، ارتباطات، اجتماعي و ...) به ويژه براي خبرنگاران، مفسران و تهيه کنندگان برنامه هاي سياسي، دبيران خبر، سردبيران و پژوهشگران است.
هم اکنون بيش از 8000 عنوان کتاب در موضوعات مختلف به ويژه حوزه هاي سياسي و رسانه اي (ارتباطات) در کتابخانه موجود است.
* آرشيو تحقيقات :
آرشيو تحقيقات اداره کل نيز فعاليت خود را از سال 1376 آغاز کرد و اکنون بيش از ده هزار عنوان تحقيق از گروه هاي مختلف اداره کل آموزش و پژوهش در آن موجود است.
کاربران براي جستجو درباره موضوعات مورد نظر مي توانند به بخش آرشيو تحقيقات در پايگاه اينترنتي يا آرشيو اداره کل مراجعه کنند.
* آرشيو مطبوعات :
آرشيو تخصصي مطبوعات حوزه معاونت سياسي، از سال 1346فعاليت خود را با آرشيو جرايد و مجلات داخلي آغاز کرده و هم اکنون بخشي از امور اطلاع رساني اداره کل آموزش و پژوهش است. اين آرشيو با 300 عنوان پايان نامه 120 عنوان مجله و 14عنوان روزنامه پرتيراژ آماده خدمات رساني به علاقه مندان است.
* سايت مراجعان :
پشتيباني اطلاعاتي و تهيه مطالب مورد نياز کساني است که به صورت حضوري مراجعه مي کنند.
اين بخش تلاش دارد مطالب مورد نيازکارشناسان ،برنامه سازان ،سردبيران ودبيران واحدهاي مختلف را تهيه ودر اختيارآنان قرار دهد