بیانات مقام معظم رهبری : بيانات مقام معظّم رهبري درخصوص علم، پژوهش و اهمّيّت آن ـ علم‌گرايي‌ و علم‌محوري بايد در همه بخش‌ها گفتمان مسلط جامعه شود. ـ دستيابي به قله‌هاي رفيع علم و رسيدن به جايگاه اولي علم جهان آرماني تحقيق‌يافتني است. ـ مشکلات موجود کشور با تکيه بر علم و پژوهش قابل حل است. ـ تحقيق علمي فقط به معناي فراگيري و تقليد نيست؛ تحقيق ضد تقليد است. ـ رسانه مي‌تواند در نهضت توليد علم، فکر و انديشه در زمينه‌هاي مختلف نقش ايفاد کند. ـ توليد علم و تحقيقات، حيات آينده کشور است. ـ توليد علم در کشور با پشتوانه تحقيق و پژوهش جدّي گرفته شود. ـ پيشرفت علمي بدون تحقيق امکان ندارد. ـ امروز جوان‌هاي ما ميل به تحقيق دارند. ـ فضاي عمومي کشور بايد فضاي ترويج، توليد، گسترش علم، تحقيق و پرورش عالم و محقق باشد.
 
 آرشیو هفته پژوهش
    هفته پژوهش سال 1391
    هفته پژوهش سال 1390
    هفته پژوهش سال 1389
    هفته پژوهش سال 1388
    هفته پژوهش سال 1387
    هفته پژوهش سال 1386
 اطلاعات هفته پژوهش
   معرفی
    اهداف و محورها
    برگزار کنندگان
    زمان برگزاری
    محل برگزاری
    پوستر گردهمایی
    تقویم برنامه ها
    تاریخچه مراسم هفته پژوهش
    نشانی دبیرخانه
 
  کمیته ها
  کمیته علمی
  کمیته تبلیغات، اطلاع‌رسانی و نمایشگاه
 
    کمیته برگزاری و پشتیبانی
 
 
 خبرنامه هفته پژوهش
    آیین‌نامه‌ها و نظام‌نامه‌ها
    اطلاعیه ها
    فرم ها
 مراکز پژوهشی
    معرفی مراکز پژوهشی داخل سازمان

 حدیث روز :

امام صادق علیه السلام: کسی که خود را برای روزی خانواده‌اش به زحمت می‌اندازد و کار می‌‌کند مانند رزمنده‌است که در راه خدا می‌جنگد.
 

 


 واحد پژوهش مرکز موسيقي

 
تاريخچه واحد پژوهش موسيقي و سرود از پاييز سال 1377 با مديريت آقاي دکتر حسن رياحي تشکيل شد در زماني که رئيس مرکز موسيقي و سرود آقاي معلم بودند.
پس از تشکيل واحد پژوهش براي ايجاد شوراي پژوهش از اساتيد مجرب آقايان؛ دکتر حسن عشايري (عصب‌شناس)، دکتر حسن رياحي، دکتر هومان اسعدي، دکتر ساسان فاطمي و خانم دکتر تدين دعوت به عمل آمد و در اين شورا قرار شد که پژوهش‌هايي که انجام مي‌شود، عيني و کاربردي باشد و پژوهش به عمل آمده به طور مستقيم در اختيار توليد قرار گيرد.
- انجمن آهنگسازان جوان در دل اين واحد شکل گرفت و گروه آويژه با نگرش خاصي در آهنگسازي (که در جلسات پژوهشي شکل گرفته بود) به وجود آمد.
آهنگسازان جواني چون مجيد اخشابي، فرهاد برنجان، اميربکان، حميد ملوک پور، مزدا انصاري و... از اين گروه سربرآوردند.
- از سال 1377 تا پايان سال 1382 بيست تحقيق و پژوهش در واحد پژوهش مرکز موسيقي و سرود انجام شد که هم اکنون اين پژوهش‌ها در کتابخانه مرکز وجود دارد.
تا مهرماه 1383 واحد پژوهش در بلوار مدرس خيابان آفريقاي شمالي (ساختمان فعلي اداره کل توليد) بود.
ازاين تاريخ به بعد به خيابان استاد نجات الهي- خيابان شهيد صارمي غربي پلاک 68 (محل فعلي) منتقل شد.
- از سال 1383 مديريت پژوهش به آقاي عالي زاده سپرده شد که در اين دوره 4پژوهش و چندين مقاله و تحقيق پيمايشي انجام و نوشته شد.
- از سال 1384 تا پايان سال 86 جلسات نقد و بررسي موسيقي تحت نظر واحد پژوهش تشکيل شده و کارهاي ناتمام دوره مديريت قبلي تکميل شد.
در سه ماهه آخر سال 1386 در اواخر دوره مديريت آقاي علي بکان ده جلسه نقد و بررسي آثار توليدي (و تأميني) مرکز موسيقي باحضور آهنگسازان، تنظيم کنندگان، شاعران و هنرمندان مرکز موسيقي تشکيل شد و حدود 15 اثر از آثار مرکز مورد نقد و بررسي قرار گرفت.
در شش ماهه اول سال 1387 نيز سه جلسه برگزارشد.
- از سال 1386 تاکنون با مديريت آقاي جمال الدين منبري سه جلسه شوراي پژوهش برگزار شد.
- در شش ماهه اول سال 1387 سه تحقيق توسط آقايان: دکتر سفيدگر، آقاي ميرعلينقي و خانم ياوري انجام شده يا در دست انجام است.