صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مرکر تحقیقات صداوسیما سه اثر جدید منتشر کرد

مرکر تحقیقات صداوسیما سه اثر جدید منتشر کرد


آخرین شماره فصلنامه پژوهش‌های ارتباطی و دو اثر پژوهشی جدید به همت مرکز تحقیقات صداوسیما منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز تحقیقات صداوسیما، نودوششمین شماره از فصلنامه «پژوهش‌هاي ارتباطي» به موضوع «‌شبکه‌های اجتماعی» می‌پردازد و کتابچه‌های «مرور نظام‌مند» این شیوه تحقیق را بررسی کرده و در پژوهش «ازدواج، فرزندآوری و طلاق» تلاش شده تا این سه موضوع در جامعه ایرانی مورد واکاوی قرار بگیرد..

در نودوششمین شماره از فصلنامه «پژوهش‌هاي ارتباطي» ویژه «‌شبکه‌های اجتماعی» به موضوع‌هایی چون «سناریوهای حضور و فعالیت صداوسیما در فضای مجازی در افق 1407»، «‌موانع رقابت‌ رسانه‌های اجتماعی بومی با رسانه‌های اجتماعی بین‌المللی»، «تدوین مدل راهکارهای تجاری‌سازی پیام‌رسان‌های ایرانی»، «مطالعه پدیدارشناختی تجارب مادران از نقش شبکه‌های اجتماعی در کاهش حساسیت اخلاقی فرزندان»، «سلامت روان، سبک زندگی و هویت دینی بین کاربران فعال و عادی شبکههای اجتماعی» و «تحلیل عملکرد داعش در به‌کارگیری سه نسل وب» پرداخته شده است.

دومین اثر کتابچه «مرور نظام‌مند» (systematic review)  نام دارد که یکی از گونه‌های مرور ادبیات تحقیق است که از روش‌های نظام‌مندی برای جمع‌آوری داده‌های ثانویه، ارزیابی انتقادی پژوهش‌های انجام شده قبلی و نیز ترکیب یافته‌های پژوهش‌های کمّی یا کیفی استفاده می‌کند.

مرورهای نظام‌مند برخلاف رویکرد سنتی برای مرور مقالات، از اصول و قواعد دقیق و سختگیرانه‌ای پیروی می‌کنند و شیوه انجام آنها نیز در پروتکل مرور نظام‌مند مشخص می‌شود.

در این کتابچه، تلاش شده است ابعاد، مراحل و موضوعات مرتبط با این‌گونه پژوهش‌ها، واکاوی و تشریح شوند.

سومین کتابچه پژوهش منتشر شده در مرکز تحقیقات «ازدواج، فرزندآوری و طلاق» نام دارد. این پژوهش حاصل تحلیل ثانویه پژوهش‌های انجام شده در مرکز تحقیقات بوده و با هدف شناخت مسائل مربوط به خانواده، همچون تمایل داشتن یا نداشتن به ازدواج، عوامل اقتصادی و غیراقتصادی مؤثر در تأخیر ازدواج، سن و معیارهای مناسب ازدواج، ارزیابی عملکرد صداوسیما در این زمینه، تمایل یا فقدان تمایل خانواده‌ها به داشتن فرزند، تأثیر عوامل مختلف بر تصمیم به فرزندآوری، دلایل و شرایط تمایل خانواده‌ها به داشتن فرزند کم، دلایل کاهش رشد جمعیت در کشور، وضعیت طلاق در جامعه و تغییرات آن در آینده صورت گرفته است.

با توجه به اهمیت مسئله «کاهش جمعیت و کاهش تمایل جوانان به ازدواج و فرزندآوری» و نقش مهم و حیاتی رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی در تغییر و اصلاح نگرش‌ها و پنداشت‌های مردم، امید است این پژوهش اطلاعات مفیدی را برای برنامه‌ریزان و برنامه‌سازان فراهم آورد.

  1398/02/15
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.