صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مراسم بزرگداشت انجوی شیرازی برگزار شد

مراسم بزرگداشت انجوی شیرازی برگزار شد


مراسم بزرگداشت مرحوم سید ابوالقاسم انجوی شیرازی، بنیانگذار واحد فرهنگ مردم با همکاری مجله بخارا و واحد فرهنگ مردم مرکز تحقیقات صداوسیما برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز تحقیقات، در این مراسم که یکشنبه 20 مرداد 1398 در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد درگذشت این محقق و پژوهشگر فرهنگ مردم ایران متخلص به «نجوا» برگزار شد.‌ دوستان،‌ همکاران و خانواده مرحوم انجوی شیرازی گرد هم آمدند و یاد او را گرامی داشتند.

علی دهباشی (مدیر مسئول و سردبیر مجله بخارا)، ولی‌اله درودیان (پژوهشگر فرهنگ عامه)، احمد محیط طباطبایی (معاون پژوهشگاه میراث فرهنگی) و امیر نوری (گوینده پیشکسوت رادیو) از جمله دوستان نزدیک و همکاران مرحوم انجوی شیرازی بودند که در این مراسم به ایراد سخنرانی و ذکر خاطرات خود از همکاری با «نجوا» پرداختند. همچنین علی آنی‌زاده، مدیر واحد فرهنگ مردم مرکز تحقیقات صداوسیما در این مراسم پس از پخش کلیپ معرفی آثار و فعالیت‌های واحد فرهنگ مردم، سخنرانی کرد.

مدیر واحد فرهنگ مردم،‌ در این همایش با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در مرکز تحقیقات گفت: پس از درگذشت مرحوم انجوی شیرازی همه تلاش‌ها برای حفظ دستاوردهای او و غنی‌تر شدن گنجینه واحد فرهنگ مردم ادامه یافت و اکنون تمامی گزارش‌های دست نویس فرهنگیاران، اسناد خطی و عکس‌های آیینی اهدایی آنها اسکن و به صورت علمی آرشیو شده است. این گنجینه با تلاش مرکز تحقیقات و اداره کل آرشیو صداوسیما در ششم آبان ۱۳۹۲ به شماره ۱۰۴۴ در کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسید.

آنی زاده افزود: علاوه بر برنامه «فرهنگ مردم» که به سیاق گذشته، تولید و پخش می‌شود و از برنامه‌های شاخص رادیو ایران به شمار می‌رود، فعالیت اصلی واحد فرهنگ مردم بر پایه تحقیق و پژوهش بنا شده است. انتشار 22 عنوان کتاب، 185 پژوهش و 54 شماره فصلنامه فرهنگ مردم ایران، بخشی از فعالیت‌های این واحد است. گفتنی است این آثار در سایت مرکز تحقیقات به نشانی http://iribresearch.ir در دسترس است.

وی در ادامه بر تأثیر ژرف انجوی بر پرورش پژوهندگان بومی و محققان محلی تاکید کرد و گفت: واحد فرهنگ مردم نه تنها استاد نجوا را از یاد نبرده بلکه شاگردان و یادگاران ایشان را نیز فراموش نکرده و همچنان با سیصد نفر از آنان به صورت تلفنی، مکاتبه‌ای و حضوری ارتباط دارد و روش‌های نوین مردم نگاری را به آنها آموزش می‌دهد و با کمک ایشان آرشیو فرهنگ مردم را روزآمد می‌کند. گفتنی است مرکز تحقیقات صداوسیما تاکنون در قالب سه همایش از فرهنگیاران تجلیل به عمل آورده است.

آنی‌زاده گفت: واحد فرهنگ مردم میراث دار فعالیت‌های مرحوم انجوی بوده و در این راه نهایت تلاش خود را به کار می‌برد تا این گنجینه مردمی را غنی تر کند و به نسل‌های بعد انتقال دهد.

شایان ذکر است در حاشیه این بزرگداشت نمایشگاهی از فعالیت‌ها و آثار پژوهشی واحد فرهنگ مردم برگزار و با استقبال حاضران مواجه شد.

  1398/5/20
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.