صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

در نشست علمی مسابقه «عصر جدید » تأکید شد: حمایت از استعدادها با اقتباس از گونه ای خاص

در نشست علمی مسابقه «عصر جدید » تأکید شد: حمایت از استعدادها با اقتباس از گونه ای خاص


 نشست علمی بررسی مسابقه استعداد یابی«عصر جدید » با حضور دکترعلی طلوعی رئیس مرکز تحقیقات ، دکتر سید سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محسن یزدی قائم مقام شبکه سه، عبدالله گیویان استاد دانشگاه و کارشناس تلویزیون، احسان علیخانی (تهیه کننده و کارگردان)، برنامه سازان وپژوهشگران سازمان در تالارپژوهش مرکز تحقیقات برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات در ابتدای این نشست، سیدعلی موسوی مدیرکل سنجش مخاطب مرکز تحقیقات سازمان با ارائه گزارش کامل نظرسنجی این مرکز، به رضایت ۹۴ درصدی مخاطبان از این برنامه اشاره و تأکید کرد که بیش از ۶۵ درصد مردم در سراسر کشور پای این برنامه نشسته اند. وی افزود: از این تعداد ، زنان با آمار 5/ 67 درصد و مردان با آمار 9/ 62 درصد بیننده این مسابقه بوده اند. همچنین در میان گروه‌های سنی مختلف نوجوانان با 9/ 84 درصد بیشتر از سایر گروه‌های سنی بیننده «عصرجدید » بوده‌اند.
در ادامه این نشست، سید سعید رضا عاملی به عنوان اولین سخنران جلسه با اشاره به میزان بالای درصد بینندگان مسابقه «عصرجدید »مهمترین هدف این مسابقه را کشف و معرفی استعداهای ناشناخته دانست و علاقه مندی اکثر مخاطبان به این برنامه را دلیلی بر توفیق آن دانست. وی با اشاره به تقویت مشارکت ملی در این برنامه گفت رضایت 94 درصدی از این برنامه، جمع سلایق و عقاید متنوع اجتماعی را نشان داد و به برنامه سازان یادآوری کرد که نگاه فراطبقاتی به مخاطبان اهمیت زیادی دارد. با این حال طبقه متوسط بیشترین مخاطب این برنامه بودند. عاملی، نوآوری اجتماعی را دومین عامل توفیق این برنامه دانست و تأکید کرد: این برنامه دریچه ای برای نشان دادن خلاقیت و استعدادهای دیده نشده بود.
وی ادامه داد: سازگاری اجتماعی سبب خلق اثر می شود و «عصر جدید » با وجود تفاوت سلایق شرکت کنندگان، توانست به نوعی صمیمیت اجتماعی برسد. این استاد دانشگاه با اشاره به گنجاندن محتوا و مفاهیم عالی انسانی مانند از خودگذشتکی، دیگرخواهی، خودباوری و توانایی فردی و جمعی در این برنامه تصریح کرد: ما شاهد رفتارهای واقعی انسا نها و دورشدن از رفتارهای تصنعی بودیم و این برنامه نویدبخش ظهور برنامه سازان توانمند در رسانه ملی خواهد بود.
در ادامه این نشست، عبدالله گیویان با اشاره به دلایل قابل قبول و موفقیت آمیز این برنامه گفت: «عصرجدید » اقتباس از گونه ای خاص است که تا اندازه ای بومی شد و به دلیل برتری‌های فنی از جمله نور، صحنه و دوربین در جایگاه بالاتری از استانداردهای رایج تلویزیون قرار گرفت وی افزود: این اقتباس در دیگر کشورها هم رخ داده و بعضی بهتر از ما و برخی ضعیف تر از ما به این گونه سرگرمی پرداخته اند. گیویان با طرح این سؤال که چرا این اقتباس فقط در گونه سرگرمی رخ داده است، ابراز امیدواری کرد که شاهد این اقتبا س ها در بخش های دیگر تلویزیون از جمله بخش های خبری نیز باشیم.
در پایان این نشست حاضران با طرح سؤالاتی دیدگاه کارشناسان نشست را نقد و بررسی کردند..
  1398/6/6
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.