صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاری کارگاه «علوم شناختی و جذب مخاطب» در مرکز تحقیقات صداوسیما

برگزاری کارگاه «علوم شناختی و جذب مخاطب» در مرکز تحقیقات صداوسیما


مرکز تحقیقات صداوسیما اولین کارگاه از سلسله کارگاههای نخستین کنفرانس ملی «علوم شناختی و رسانه» را توسط دکتر علی بنیادی نایینی (عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران) و دکتر امین هاشمی (عضو هیات علمی موسسه آموزشی اتاق بازرگانی تهران) با حضور بیش از 40 نفر از خبرنگاران، برنامه سازان و پژوهشگران در روز چهارشنبه مورخ 27/6/98 در ساعت 9 تا 12:30 در تالار پژوهش مرکز تحقیقات  برگزار کرد.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز تحقیقات، در این کارگاه به مباحث مخاطب شناسی، اصول و مبانی اعصاب شناختی و اصول تحلیل و تأثیر با علوم اعصاب شناختی، پرداخته شد. بحث مخاطب شناسی در حوزه استراتژی محتوا، تحت عنوان پرسونای مخاطب مطرح و تأکید بر این شد که هر چه تصویر شفافتری از ویژگیها، ترجیحات، خواستهها و الگوهای فکری و رفتاری مخاطب وجود داشته باشد، تأثیرگذاری بر مخاطب مؤثرتر است. همچنین در این کارگاه مباحث «مغز قدیم» و «مغز جدید» مطرح و عنوان شد که برای جذب مخاطب، مطالعه فرآیندهای مغز جدید مهم است. در این کارگاه نمونههایی از سکانس فیلمها از منظر علوم شناختی بررسی شد و در انتها آزمایش مربوط به آیترکر (eye tracker) دو نفر از شرکت‌کنندههای کارگاه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از جمله مزیتهای این کارگاه انجام آزمایشهای عملی بر روی شرکت کنندهها بود.

یادآور میشود نخستین «کنفرانس ملی علوم شناختی و رسانه» با همکاری «مرکز تحقیقات صداوسیما»، «پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی» و «خبرگزاری فارس» در آذرماه سال جاری برگزار میشود. در چارچوب این کنفرانس، برگزاری کارگاههای متعددی در مرکز تحقیقات پیش بینی شده که در حال انجام است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
  1398/6/27
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.