صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مساله آب بایستی تبدیل به دستورهای اولویت دار نظام شود

مساله آب بایستی تبدیل به دستورهای اولویت دار نظام شود


 

دکترعلی طلوعی قائم مقام معاونت پژوهش، برنامه ریزی ونظارت و رئیس مرکز تحقیقات صدا و سیما گفت : مساله آب بایستی تبدیل به دستورهای اولویت دار نظام شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ، دکتر علی طلوعی  در نشستی که با حضور مدیر عامل آب منطقه ای تهران و مدیر کل دفتر روابط عمومی شرکت مدیریت منابع آب ایران در سالن جلسات سد لتیان برگزار شد،  با بیان این مطلب و مقایسه امر سواد رسانه ای و سواد آبی اظهار کرد:  همانگونه که در سواد رسانه ای مردم آموزش می بینند که با رسانه ها  از زاویه ای انتقادی برخورد کنند  از آن جایی که  کشور ما با کمبود  آب روبرو  است ، سواد آبی  مردم کشور ما بایستی به روش های مختلفی افزایش پیدا  کند تا به  پدیده بد  مصرفی  و پر مصرفی نیز نگاه منتقدانه داشته باشند.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات صدا و سیما می تواند پنداشته ها  و نگاه افکار عمومی در راستای آب را مورد سنجش قرار دهد  که  این خود می تواند نقطه شروعی  برای  ایجاد همکاری های بیشتر  و مشارکت  بین شرکت  مدیریت منابع آب ایران  و سازمان صدا و سیما باشد.

 دکتر طلوعی همچنین افزود:  بایستی بر روی بحران آب دغدغه بیشتری داشته باشیم  و در شرایط و مقاطعی که بحران به وجود آمده است، اثرگذاری رسانه بسیار اندک خواهد بود و در نتیجه در شرایط نرمال بایستی پیام های اصلاح الگوی مصرف انجام شود. همچنین  تقدس آب می تواند به عنوان یک رویکرد پنهان در برنامه های فرهنگ سازی آب قرار گیرد.

وی دراین نشست  گفت معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نظارت وهمچنین مرکز تحقیقات صداوسیما، آمادگی لازم برای ارتباط دوسویه با شرکت  مدیریت منابع آب ایران  را دارا می باشد و امید است اتفاقات خوبی در این زمینه رقم بخورد.


در این نشست مهندس  سید حسن رضوی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تهران  با اشاره وتشریح  تاریخچه سد سازی ، تغییرات اقلیمی، سیلاب های غیر پیش بینی شده و مشکل کم آبی در کشور گفت : آن چه  در شرایط فعلی مهم است حساس کردن مردم به مباحث آبی است که رسانه ملی می تواند همچون گذشته بسیار قدرتمند در این خصوص عمل نماید.

وی اظهار کرد: تهران را می توان شهر رودهای مختلف نامید، خانه رود را بایستی  آزاد گذاشت. در طی 6 دهه گذشته  ساخت و سازهای بی رویه، زمین خواری و کوه خواری بسیار فراوان انجام شده است که خودمان بستر ساز این حوادث بوده ایم. مردم بایستی در این خصوص آگاه شده  و با کمک دولتمردان  بتوانند تبعات این حوادث و تجاوزات را کاهش دهند که می توان از ظرفیت صدا و سیما در این راستا بهره جست.

رضوی افزود: رسانه ملی از طرق مختلف می تواند  زمینه مناسبی برای اصلاح الگوی مصرف مردم بوده و  فرهنگ سازی را تکمیل نماید. از مقوله فرهنگ سازی نباید غفلت کنیم  که این امر بر عهده صدا و سیما است.

در ادامه این نشست عبداله اسکویی مدیر کل دفتر روابط عمومی شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن ابراز خرسندی از حضور مدیران مرکز تحقیقات در سد لتیان گفت:  آشنایی کودکان و نوجوانان به عنوان مسوولان  آتی کشور با مقوله آب ضروری می باشد.

روابط عمومی شرکت مدیریت منابع آب ایران به عنوان بازوی ارتباطی بخش آب کشور  با شناسایی چالش های  آبی مختلفی همچون  آمایش سرزمین،  ارزش اقتصادی آب و سازگاری با کم آبی ، مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی ، لزوم حفاظت از منابع آب زیر زمینی و ده چالش مهم دیگر اقدام به ترسیم  یک نقشه راه کرده  است.

اسکویی با اشاره به طرح دانش آموزی نجات آب ( داناب) و مجموعه فعالیت ها و اقداماتی که در این خصوص تاکنون صورت گرفته است، عنوان کرد: اگر  دانش آموزان با مقوله آب آشنا شوند  به عنوان مسوولان و مدیران آتی  نگاه صحیح تری در آینده به این  امر  حیاتی خواهند داشت.

وی با بیان  اینکه تمرکز  مرکز تحقیقات صدا و سیما  بر روی پژوهش  می باشد، ادامه داد: این امر برای ما از اهمیت بالایی برخوردار بوده، چرا که نمی دانیم مردم در خصوص آب چگونه می اندیشند و اینکه بتوانیم افکار عمومی را بهتر بشناسیم که این مرکز می تواند کمک قابل توجهی را در این خصوص بعمل آورد.

در ادامه این نشست که به میزبانی شرکت مدیریت منابع آب ایران روز سه شنبه 16مهرماه1398 برگزار شد مدیران مرکز تحقیقات از بخش های مختلف سدلتیان بازدید کردند
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
  1398/7/17
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.