صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نظرسنجی‌های جدید مرکز تحقیقات رسانه‌ملی از مخاطبان سیما می‌گویند/ پر مخاطب‌ها: اخبار اقتصادی و برنامه‌های کودک

نظرسنجی‌های جدید مرکز تحقیقات رسانه‌ملی از مخاطبان سیما می‌گویند/ پر مخاطب‌ها: اخبار اقتصادی و برنامه‌های کودک


 

براساس نظرسنجی ای که مرکز تحقیقات سازمان از خردسالان ۴ و ۵ سال، کودکان ۶ تا ۱۱ سال و نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ سال به صورت جداگانه در سراسر کشور درباره تماشای برنامه های تابستان سیما انجام داده است، مشخص شد به ترتیب 84.9 ، 88.7 و 83 درصد از افراد در این رده های سنی بیننند برنامه‌های مختلف تلویزیون بوده‌اند. براساس این نظرسنجی مشخص شد که از 84.9  درصد خردسالانی که پای برنامه‌های مختلف تلویزیون نشسته‌اند 81.2 درصدشان به نحوی بیننده برنامه های خردسال سیما بوده‌اند.

همچنین از 88.7 درصد از کودکانی که بیننده برنامه های گوناگون تلویزیون بوده‌اند نیز 82.3 درصد به نحوی برنامه های کودک سیما را تماشا کرده‌اند و از ۸۳ درصد نوجوانان بیننده تلویزیون هم 54.8 درصد به نحوی برنامه های کودک و نوجوان سیما را دیده‌اند، میانگین مدت زمان تماشای برنامه های سیما در میان خردسالان سه ساعت و سه دقیقه در میان بینندگان کودک سه ساعت و ۳۹ دقیقه و درمیان بینندگان نوجوان هم سه ساعت و ۲۵ دقيقه بوده است. پربیننده‌ترین ساعات تماشای برنامه های سیما در میان خردسالان از ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر، در میان کودکان ۴ تا ۵ سال از ۱۵ تا ۱۶ و در میان نوجوانان از ساعت ۲۰ تا ۲۲ است. در فصل تابستان 78.1 درصد از خردسالان ۴ و ۵ سال بیننده برنامه های شبکه پویا بوده‌اند و بعد از این شبکه، شبکه دو با 38.4 درصد، شبکه پنج با 14.3 درصد، شبکه امید با ۱۴ درصد، شبکه قرآن با 10.8 درصد و شبکه آموزش هم با 9.1 درصد بیشتر مخاطب خردسال را پای برنامه های خود نشانده‌اند.

پرمخاطب ترین برنامه پخش شده برای کودکان خردسال نیز در این شبکه ها به ترتیب پویانمایی «ببعی»، «تل متل یه جنگل»، «ماهی فضایی» ماشین کوکی ها» بوده است. بینندگان کودک بین ۶ تا ۱۱ سال نیز در فصل تابستان شبکه پویا را بیش از شبکه‌های دیگر دیده‌اند. بر اساس این نظرسنجی ۱۰ برنامه اول مورد علاقه کودکان بین ۶ تا ۱۱ سال نیز به ترتیب «پاندای کونگ فوکار»، «لاک پشت‌های نینجا»، «خرس‌های محافظ جنگل»، «موش خبرنگار»، «زنان کوچک»، «رکاب‌زنان کوهستان»، «پنگوئن ببری»، «دیجیمون» و «مل مل» از شبکه پویا بوده است. در فصل تابستان بینندگان نوجوان بین ۱۲ تا ۱۷ سال هم انتخاب اولشان شبکه پویا با 43.6 درصد بوده است و بعد از این شبکه، شبکه امید با 28.5 درصد شبکه دو با 62.2 درصد، شبکه قرآن با 12.8 درصد شبکه پنج با 12.6 درصد و شبکه آموزش با 11.4 درصد قرار دارند.

بینندگان نوجوان سیما هم از میان برنامه های مختلف به ترتیب سریال «آوای باران» از شبکه امید، «موش خبرنگار ۳» و «زنان کوچک» از شبکه پویا، «کلاه قرمزی» از شبکه دو و «قهرمانان تنیس» از شبکه پویا را پسندیده‌اند. همچنین براساس این نظرسنجی فصلی در تابستان ۵۶ درصد خردسالان بیننده برنامه های بزرگسال سیما بوده‌اند و 60.7 درصد از آنها به بازی های رایانه‌ای و موبایلی مشغول شده و 52.5 درصد هم به تماشای فیلم‌ها و پویانمایی‌ها پرداختند. در این میان ۷۱ درصد از کودکان ۶ تا ۱۱ سال هم در تابستان بیننده برنامه های بزرگسال سیما بوده‌اند و 68.8 درصد از آنها پای بازی های رایانه‌ای و موبایلی، 63.2 درصد پای مطالعه درسی و غیردرسی و 60.1 درصد هم پای تماشای فیلم و سریال نشسته‌اند. براساس این نظرسنجی 77.6 درصد از نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ سال در تابستان وقت خود را برای تماشای برنامه‌های بزرگسالان از سیما گذرانده‌اند.

همچنین 74.7 درصد از نوجوانان در این مدت سرگرم بازیهای رایانه ای و موبایلی بوده‌اند و 72.7 درصد به استفاده از اینترنت و 71.2 درصد هم به خواندن مطالب درسي و غیردرسی پرداخته‌اند.

شبکه یک سیما مرجع اخبار اقتصادی مخاطبان

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان درباره میزان مصرف مردم از تلویزیون و سایر رسانه ها با این عنوان که میزان پیگیری برنامه‌ها و مطالب اقتصادی از رسانه ها چقدر است؟ این مرکز به نتایج درخور توجهی رسیده است. بر این اساس در پیگیری مخاطبان در خصوص برنامه‌ها و مطالب اقتصادی مرجع اصلی مراجعه مردم رسانه ملی است و شبکه یک سیما در صدر شبکه های تلویزیونی در این زمینه قرار دارد. در نظرسنجی مرکز تحقیقات از افراد 11 اسال و بالاتر در تهران و ۳۱ شهر دارای مرکز صداوسیما در مجموع 28.6 درصد پاسخگویان پیگیر برنامه‌ها و مطالب اقتصادی از سیمای رسانه ملی و سایر رسانه ها هستند به نحوی که 15.3 درصد پاسخگویان این مطالب و برنامه‌ها را فقط از رسانه ملی، 7.2 درصد فقط از سایر رسانه ها و 6.1 درصد هم از سیما و هم سایر رسانه ها دنبال می کنند. در این نظرسنجی، میانگین مدت تماشای برنامه های اقتصادی در بین پاسخگویان ۱۰ دقیقه در شبانه روز اعلام شده و میانگین مدت استفاده از سایر رسانه‌ها در این زمینه 7 دقيقه در شبانه روز بوده است. بینندگانی که از شبکه های سیما پیگیر مطالب و برنامه های اقتصادی بوده‌اند با آمار 7.6 درصد این برنامه ها را از شبکه یک سیما و بعد با 6.1 درصد از شبکه خبر دنبال کردند. در حالی که پاسخگویان به غیر از شبکه های سیما 6.8 درصد غالبا از شبکه های اجتماعی این برنامه ها و مطالب را دنبال می کنند

مردم پای ثابت برنامه های پزشکی و بهداشتی شبکه سلامت رسانه ملی

برنامه‌ها و مطالب بهداشتی و پزشکی شبکه سلامت سیما نیز بیش از سایر رسانه ها مورد اعتماد مردم است و بیش از ۲۸ درصد مردم از این شبکه برنامه ها و مطالب پزشکی را دنبال می کنند.

در نظر سنجی مرکز تحقیقات سازمان از میزان پیگیری برنامه ها و مطالب بهداشتی و پزشکی در مجموع ۵۷ / ۳ درصد پاسخگویان پیگیر مطالب بهداشتی و پزشکی از سیمای رسانه ملی یا سایر رسانه‌ها هستند به نحوی که 36.7 درصد پاسخگویان این برنامه‌ها را فقط از سیمای رسانه ملی 9.5 درصد فقط از سایر رسانه ها و 11.1 درصد هم از سیما و هم از سایر رسانه ها پیگیری می‌کنند. بر اساس این نظرسنجی، میانگین مدت تماشای برنامه‌ها و مطالب بهداشتی و پزشکی در بین پاسخگوبان ۲۴ دقیقه در شبانه روز است و 28.4 درصد پاسخگویان بیشتر از شبکه سلامت سیما برنامه‌ها و مطالب پزشکی را دنبال می کنند.10.1 درصد نیز از شبکه سه سیما و 5.9 درصد از شبکه یک پیگیر این برنامه ها هستند. میانگین مدت استفاده از سایر رسانه ها برای پیگیری این مطالب 10 دقیقه در شبانه‌روز است و پاسخگویان به غیر از شبکه های سیما 11.3 درصد غالبا از شبکه های اجتماعی و 5.2 درصد از سایت‌های اینترنتی پیگیر این برنامه ها و مطالب هستند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
  1398/8/25
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.