صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

هفتمین گردهمایی پرسشگران و چهارمین گردهمایی فرهنگیاران

هفتمین گردهمایی پرسشگران و چهارمین گردهمایی فرهنگیاران


 
آموزش پرسشگران وعوامل اجرایی، آمادگی برای نظرسنجی‌های الکترونیکی (تبلتی) انتخابات مجلس شورای اسلامی

هفتمین گردهمایی پرسشگران و چهارمین گردهمایی فرهنگیاران مرکز تحقیقات سازمان پس از چهار سال وقفه در حالی برگزار می‌شود که این مرکز با پشت سر گذاشتن نیم قرن تجربه همچنان یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین مراکز نظرسنجی در ایران و خاورمیانه است. مرکز تحقیقات سازمان پس از برپایی همایش ملًی مطالعات پیمایش و افکارسنجی در آستانه 50 سالگی‌اش این گردهمایی را نقطه عطفی برای پرسشگران، مدیران پژوهش و پژوهشگران این مرکز می‌داند. از برگزاری اولین گردهمایی پرسشگران در سال 1384 در زیباکنار تاکنون ، این مر‌کز با اتکا به دانش و تجربه در فضای نمونه‌گیری و نظرسنجی گام‌های مؤثری برداشته است و امروز با نزدیک شدن به فضای انتخابات مجلس شورای اسلامی پرتوان در فضای پیمایش و نظرسنجی حضور خواهد داشت. در همین زمینه  با رضا امیراحمدی مدیرکل پشتیبانی و هماهنگی پژوهش و دبیر هفتمین گردهمایی پرسشگران وچهارمین گردهمایی فرهنگیاران به گفت وگو نشستیم که در ادامه آن را می خوانید.
نگاه اصلی این گردهمایی بر چه موضوعاتی متمرکز است؟
اولین تمرکز ما مبتنی بر آموزش پرسشگران و عوامل اجرای طرح‌های نظرسنجی تهران و مراکز و دریافت نظر آنهاست و در گام دوم نگاه ما بر انتخابات مجلس شورای اسلامی و نظرسنجی‌های الکترونیکی (تبلتی) که تا زمان برگزاری انتخابات انجام خواهد شد متمرکز است.
آیا در شیوه نظرسنجی نیز مباحثی مطرح خواهد شد؟
یکی از اتفاقات خوب در مرکز تحقیقات،رویکرد نظرسنجی تبلتی است که در تابستان 1397 با حضور رئیس محترم سازمان به طور رسمی رونمایی شد و از آن به بعد نظرسنجی‌ها در تهران و مراکز استان‌ها به صورت تبلتی که زیرمجموعه روش‌‌های نظرسنجی الکترونیکی است انجام می شود. همچنین ما تغییراتی در روش نمونه‌گیری دادیم. تا سال 1396 نمونه‌گیری مراکز به شکل سهمیه‌ای بود؛ اما اکنون روش کار ما در مراکز و تهران یکپارچه شده و با استفاده از نمونه‌گیری خوشه‌ای پاسخگویان این نظرسنجی‌ها انتخاب می‌شوند.
هم‌اکنون نمونه گیری به چه شیوه‌هایی انجام می‌شود؟
به‌طور کلی سه روش اجرایی برای نمونه‌گیری در مرکز تحقیقات مرسوم است که ما نیز به آن اتکا می‌کنیم. شیوه مخاطب‌سنجی برنامه‌ای که با مراجعه به درب منازل میزان شنونده و بیننده برنامه‌ها و رضایت را ارزیابی می‌کند؛ در برخی پیمایش‌ها از روش تلفنی استفاده می‌شود و سومین شیوه که ابداع مرکز تحقیقات است، روش میدانی نام دارد و برای نظرسنجی از موضوعات حساس و مهم از قبیل مسائل سیاسی و بخصوص انتخابات استفاده می‌شود.
آنچه قرار است در این گردهمایی به پرسشگران آموزش داده شود حول همین مباحث است؟
نکته مهم در این گردهمایی وجود همین روش ابداعی و توضیحات تکمیلی درباره آن در دو سطح پرسشگران و مسئولان نظرسنجی و مدیران پژوهش مراکز استان‌هاست که متناسب با فضای انتخابات مجلس بنا به نوع کاربران،این آموزش‌ها متفاوت خواهد بود.
برپایی کارگاه‌های آموزشی تا چه حد می‌تواند پاسخگوی نیازهای پرسشگران باشد؟
هدف اصلی گردهمایی پرسشگران مرکز تحقیقات سازمان، به‌روز شدن در اجرای نظرسنجی‌ها و روش‌های مواجهه با پاسخگویان، فن بیان و ارتباط مؤثر با پاسخگویان برای دریافت بهترین نتیجه است. ضمن اینکه در کنار جلسات آموزشی به رفع نواقص و ایرادت نظرسنجی‌های الکترونیکی و نظرسنجی‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی هم خواهیم پرداخت.
گفته می‌شود آنچه مرکز تحقیقات سازمان را از دیگر مؤسسات نظرسنجی متمایز می‌کند، دقت در نکاتی خاص و مباحث اجرایی است. این تفاوت‌ها تا چه حد مؤثر بوده است؟
نمونه‌گیری و نظرسنجی بر دو پایه تئوری و اجرا استوار است که تفاوت آن در بومی‌سازی آنهاست. پس از دریافت بازخوردهای اجرایی و کارشناسی از پرسشگران و عوامل اجرای نظرسنجی‌ها و با شناخت کامل از سلیقه و رفتار ایرانیان در فضای نظرسنجی به این نتیجه رسیدیم که مکان مصاحبه در میدان ها و خیابان‌ها بهتر است. از این رو با اتکا به سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 نظر سنجی ها براساس خوشه بندی شهرها و روستاها انجام می‌شود.
هر نظرسنجی چقدر زمان می‌برد؟
از زمان دریافت پرسشنامه و پس از توجیه پرسشگر تا انجام دادن نمونه‌گیری و جمع‌آوری اطلاعات و ارائه فایل داده‌ها حداکثر 24 ساعت زمان صرف می‌شود. به این ترتیب سرعت عمل در کنار دقت نظر از عوامل موفقیت مرکز تحقیقات به شمار می‌آید.
برنامه‌ریزی برای هفتمین گردهمایی پرسشگران و چهارمین گردهمایی فرهنگیاران را چگونه آغاز کردید؟
از اواسط خردادماه امسال، ستاد برگزاری گردهمایی به طور منظم در 12 نوبت جلساتی برگزار کرد و آموزش‌های لازم و توصیه‌ها به همکاران داده شد تا افتتاحیه این گردهمایی در سه‌شنبه 5 آذر و اختتامیه نیز در روز جمعه 8 آذر به بهترین نحو برگزار شود.

برنامه روز افتتاحیه چیست؟
افتتاحیه با حضور مدیران ارشد سازمان و مرکز، پرسشگران، مسئولان اجرای نظرسنجی‌ها، مدیران پژوهش و معاونان برنامه‌ریزی و نظارت مراکز و فرهنگیاران و سایر مدعوین و مهمانان برگزار خواهد شد.


 چه برنامه‌هایی برای مدعوین درنظر گرفته شده است؟
روز دوم به جلسات آموزشی پرسشگران ، مجریان و مدیران پژوهشی اختصاص دارد. همچنین حجت‌الاسلام شیخ‌الاسلامی کارشناس مذهبی درباره سبک زندگی ایرانی اسلامی صحبت خواهد کرد و پس از آن کارگاهی برای آموزش‌های تخصصی شامل مباحث نظرسنجی الکترونیکی و روش‌های نمونه‌گیری نوین که مختص پیمایش‌ها ‌بخصوص نظرسنجی‌های سیاسی و انتخابات است برگزار خواهد شد.
از چه کسانی در این گردهمایی قدردانی خواهد شد؟
در مراسم افتتاحیه براساس شاخص‌های اجرای صحیح و دقیق نظرسنجی‌ها و انجام دادن پژوهش‌ها و رتبه‌بندی که از مراکز داریم از پرسشگران و کنترلگران تهران و مراکز،مجریان و مدیران پژوهش قدردانی خواهد شد. همچنین در این دوره از فرهنگیاران نمونه ونیز از مدیران پژوهش که از سال 94 تا 98 بازنشسته شده‌اند نیز قدردانی خواهد شد.
چه تعداد از پرسشگران مربوط به تهران و مراکز هستند؟
در این گردهمایی 800 نفر از پرسشگران تهران و مراکز صداوسیما، 100 نفراز فرهنگیاران سراسر کشور و 100 نفر از  مجریان طرح ها، مدیران پژوهش ،معاونان برنامه ریزی ونظارت مرکز استان ها و عوامل اجرایی ستاد ، حضور دارند که در مجموع پیش‌بینی می‌شود ما میزبان هزار نفر میهمان باشیم.
پیش‌بینی می‌کنید این گردهمایی چه تأثیری روی پرسشگران بگذارد؟
در این گردهمایی بحث انگیزش بسیار اهمیت دارد ؛چرا که پرسشگران مرکز هیچ رابطه رسمی سازمانی با صداوسیما ندارند و همکاری‌شان با ما پاره‌وقت است. به همین دلیل شناسایی آسیب‌ها و مشکلات پرسشگران و فراهم آوردن فضای مناسب برای تعامل نظر برای ما اهمیت بسیار دارد.
برای رسیدن به این فضا چه افقی ترسیم کرده‌اید؟
این گردهمایی فرصتی برای ایجاد انگیزه و اشتیاق در میان پرسشگران و ارتقای هویت شغلی و ارزشی همکاران وهمچنین تبادل نظر وتجربیات کارشناسی بین آنها است. ضمن اینکه با برپایی تورهای تفریحی و زیارتی و مسابقات ورزشی و فرهنگی فضای شادی را برای آنان فراهم خواهیم کرد.

  1398/9/2
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.