صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

گزارشی از هفتمین گردهمایی پرسشگران و چهارمین گردهمایی فرهنگیاران سراسرکشور در زیبا کنار

گزارشی از هفتمین گردهمایی پرسشگران و چهارمین گردهمایی فرهنگیاران سراسرکشور در زیبا کنار


به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات صداوسیما، هفتمین گردهمایی پرسشگران و چهارمین گردهمایی فرهنگیاران سازمان به همت مرکز تحقیقات در مجتمع آموزشی رفاهی زیبا کنار برگزار شد.

در این گردهمایی که با حضور پرسشگران و فرهنگیاران زیادی از سرتاسر کشور برگزار شد ضمن قدردانی از فرهنگیاران پیش‌کسوت و پرسشگران نمونه، در جلسات و کارگاه‌هایی چگونگی پرسشگری از مردم و جمع‌آوری آمار دقیق برای پرسشگران سراسر کشور تشریح شد.

این گردهمایی از تاریخ 5 تا 8 آذر در مجموعه آموزشی رفاهی زیباکنار برگزار شد. افتتاحیه آن شامگاه سه شنبه پنجم آذر در سالن جام جم مجموعه زیباکنار با حضور دکتر حسین رضی معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت سازمان،دکتر علی طلوعی رئیس مرکز تحقیقات، رضا امیراحمدی مدیرکل پشتیبانی و هماهنگی پژوهش مرکز تحقیقات و دبیر همایش و دکتر محمدباقر باقرزاده مدیرکل صداوسیمای مرکز گیلان برگزار شد.

در این نشست، دکتر حسین رضی معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت سازمان گفت: اوضاع کنونی کشور و دوره‌ای که در آن قرار داریم بسیار حساس است و صدور بیانیه گام دوم از طرف رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، بیانگر حرکت جدیدی است که عزمی جدی می‌طلبد.. وی ادامه داد: بیانیه گام دوم، شامل چهار مرحله است که یکی از آنها تقابل در برابر نگاه مادی غرب است، یکی دیگر از این دستاوردها پیشرفتی است که در 40 سال گذشته حاصل شده است و باید ادامه داشته باشد. دو نکته بعدی به آینده اشاره دارد یکی از نکات و اشارات مربوط به 40 سال آینده است که باید پیشرفت حاصل شودو بحث چهارم زمینه سازی و تبلیغ برای زندگی اسلامی است. روح کلی این بیانیه بازگشت به انقلاب اسلامی است. باید در 40 سال دوم، نسل جدید را با نگاه انقلابی تربیت کنیم.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت سازمان با قدردانی از پرسشگران رسانه ملی اظهار کرد: ما باید بدانیم که همگی مرهون تلاش‌های پیشینیان و مدرسان و معلمان خود هستیم و باید سپاسگزار آنها باشیم. پژوهش سنگ بنا و مبنای هر کاری است که براساس دانایی صورت می‌گیرد اگر بخواهیم تصمیم خردمندانه بگیریم نیازمند پژوهش هستیم.

وی با اشاره به اینکه در دهه‌های گذشته خصوصاً در دهه 60 حوزه افکارسنجی مرکز تحقیقات صداوسیما تنها مرکز آمار دقیق و درست بوده است، گفت: باید این نکته را همیشه در نظر داشت که افکارسنجی و آمار می‌تواند نبض جامعه را برای مسئولان نمایان کند.  نظرسنجی می‌تواند دردهای جامعه را نمایان کند و حتی می‌توان پیش‌بینی کرد که چه اتفاقاتی در کشور رخ خواهد داد. در جریان اعتراضاتی که در سال 96 شکل گرفت  و به اغتشاشات انجامید،‌ما دو هفته قبل پیش‌بینی کرده بودیم که این اتفاقات رخ خواهد داد.

وی افزود: ما با پرسشگری درست و به موقع می‌توانیم از اتفاقات و قضایایی که در این روزها رخ داد جلوگیری کنیم. می‌توان با اتکا به نظرسنجی‌ها تصمیمی گرفت که هزینه‌اش برای مردم، نظام و جامعه کمتر باشد. گردآوری داده‌ها به کمک پرسشگران سنگ بنای درست است و باید به این آمارها و نتایج اطمینان کرد.

رضی گفت: شما پرسشگران عزیز، کارتان را مهم‌ترین کار در کشور بدانید و آگاه باشید که پرسشگری از شأن بالایی برای ما و مردم برخوردار است. در واقع بر این نکته واقفیم که نیازمند اعتبار بخشیدن به جایگاه و حل مشکلات این  پرسشگران هستیم. شما و ما در کنار هم و در دوره‌های مختلف توانستیم از لحاظ سیاسی کمک بزرگی به کشور بکنیم و این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست.

وی در ادامه با بیان این موضوع که باید مردم را به مشارکت در انتخابات ترغیب کرد، گفت: رسانه باید تلاش کند مردم در انتخابات مشارکت حداکثری داشته باشند، چرا که حضور مردم موجب تحکیم پایه‌های نظام می‌شود. ما به عنوان رسانه باید تلاش کنیم مردم،‌نامزد اصلح را انتخاب کنند تا مجلسی قوی‌تر از مجلس قبل داشته باشیم. نمایندگان ما باید شهامت، سلامت و درایت داشته باشند. این سه ویژگی باید در رسانه به مردم القا شود تا از نمایندگانشان انتظار داشته باشند، باید بدانیم که نظرسنجی برای انتخابات مابازای بیرونی دارد و این کار را کمی برای شما سخت‌تر می‌کند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان اظهار کرد: در انتخابات ریاست جمهوری با اختلاف دو دهم درصد پیش‌بینی کردیم که چه کسی در انتخابات برنده خواهد شد و این نتیجه تلاش شما بود. من در این مراسم تمام قد از شما قدردانی می‌کنم و در تمام جلساتی که در آن حضور دارم با گردن افراشته و سینه ستبر از آمار نظرسنجی شما صحبت و دفاع می‌کنم.

رضی در پایان صحبت‌هایش درباره فرهنگیاران گفت: زحماتی که شما فرهنگیاران در طول سالیان کشیده بودید، کمتر استفاده و دیده می‌شد، اما در این سال‌ها اسناد ارائه شده، اسکن و دیجیتال‌سازی شد و اسناد زیادی موجود است که اینها مرهون فعالیت فرهنگیاران عزیز است، ما در حوزه فرهنگی کم کار بوده‌ایم و نسل جوان از فرهنگ غنی گذشته خود مطلع نیستند. اهمیت کار شما بسیار بالاست و باید این اطلاعات را به روز کنیم  و واین کار، مصون سازی فرزندان ما در مقابل فرهنگ غربی است.

وی افزود: من از همه شما که با دوری و سختی راه از بیشتر مناطق ایران در اینجا و در کنار ما حضور دارید، تشکر می‌کنم و امیدوارم که این دلخوشی را داشته باشید که از زحمت شما در سازمان استفاده می‌شود .

در ادامه،دکتر علی طلوعی رئیس مرکز تحقیقات سازمان گفت: تمام عوامل این همایش، چند ماهی است که به صورت جهادی کار کرده‌اند تا بعد از گذشت چهار سال، این همایش دوباره برگزار شود. تمام توانمان را به کار گرفتیم تا در این چند روز به پژوهشگران مهمان در مجتمع آموزشی رفاهی زیباکنار خوش بگذرد.

طلوعی در ادامه صحبت‌هایش و ضمن شرح دغدغه‌هایش به عنوان رئیس مرکز تحقیقات سازمان اظهار کرد: روزی که به این سمت منصوب شدم چهار دغدغه داشتم که یکی از آنها پرسشگری و پرسشگران بودند و تمام توانمان را گذاشته‌ایم تا مشکل معیشتی پرسشگران را حل کنیم. باید به این واقعیت اعتراف کرد که حال پژوهش در سازمان خوب است،‌اما حال پرسشگران سازمان خوب نیست.

وی تصریح کرد: در اینجا به شما قول می‌دهم که تا آخر امسال، مسئله  و مشکلی به نام پرسشگری در سازمان نداشته باشیم. ما می‌دانیم و به این موضوع آگاهی داریم که تمام افتخارات مرکز تحقیقات خروجی دقت و باور شما پرسشگران بوده است. از شما به عنوان یک همکار و پرسشگر می‌خواهم که کماکان امیدوارانه و باورمندانه به کارتان ادامه دهید، چون قطعاً مشکلات برای شما سهل و آسان خواهد شد.

 

در ادامه،‌امیراحمدی دبیر همایش در بیاناتی ضمن گزارش فعالیت‌های پرسشگران در سال گذشته گفت: مرکز تحقیقات سازمان، با سابقه 50 ساله از جایگاه بسیار ویژه‌ای در کشور و منطقه برخوردار است. دقت آمار و جایگاه امروز این مرکز،‌ مدیون پرسشگران سختکوشی است که در همه حال و شرایط همراه این مرکز بوده‌اند.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات در سه سال اخیر، تغییرات چشمگیری در نوع و شیوه پرسشگری و آمار ایجاد کرده که از آن جمله می‌توان به نظرسنجی باتبلت یا آمار آنلاین اشاره کرد. طی این سه سال با همت سازمان قصد بر این داشتیم که کمتر از کاغذ استفاده کرده و به دلیل سرعت و دقت بیشتر، از آمارگیری و پرسشگری با تبلت استفاده شده که موفقیت‌آمیز بوده و توانسته‌ایم آمارهای بهتر و دقیق‌تری ارائه دهیم.

امیراحمدی ضمن تشکر و قدردانی از همه پرسشگران و با تشریح برنامه هفتمین همایش پرسشگران گفت: در این برنامه از بهترین مراکز در پژوهش و پرسشگری و پیش‌کسوتان این عرصه قدردانی شد و ابراز امیدواری کرد که این نوع برنامه‌ها در راهبردها و پیشرفت پرسشگران اثرگذار باشد.

در پایان این مراسم، از مدیران پژوهش، مجریان، پرسشگران، فرهنگیاران و مدیران بازنشسته پژوهش قدردانی شد.

نشست‌های تخصصی برای آینده‌ای روشن‌تر

نشست‌های تخصصی مجریان طرح‌های نظرسنجی، نشست تخصصی مدیران پژوهش مراکز استان‌ها و نشست معاونان برنامه‌ریزی و نظارت مراکز استان‌ها نیز طی سه روز برگزاری هفتمین گردهمایی پرسشگران و چهارمین گردهمایی فرهنگیاران سازمان صداوسیما در مجموعه زیباکنار برگزار شد .

این همایش با دو هدف، قدردانی از فرهنگیاران سراسر کشور و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای ارتقای دانش فرهنگیاران در حوزه مردم نگاری برگزار شد.

در این دوره برنامه‌های متنوع آموزشی و تفریحی برای فرهنگیاران برگزار و در دو حوزه رسمی و غیررسمی ارائه شد. برنامه تفریحی شامل بازدید از موزه میراث روستایی گیلان، کاروانسرای شاه عباسی، بازدید از مزارع چای دارباغ و دیدار از مردم شناسان بومی و فعالان حوزه فرهنگ گیلان بود. همچنین محمودرضا اکرامی‌فر شاعر و استاد مردم شناسی که برنامه‌های متعددی را در حوزه فرهنگ عامه در رادیو و تلویزیون کارشناسی کرده است،‌درخصوص اولویت‌های موضوعی پژوهش در فرهنگ مردم برای تولیدات برنامه‌های رادیویی  و تلویزیونی صحبت کرد. کارگاه دیگر با حضور علی آنی‌زاده مدیر واحد فرهنگ مردم با موضوع بررسی ساختاری و محتوایی گزارش‌های توصیفی فرهنگیاران ملی برگزار شد. برنامه‌های غیررسمی این همایش شامل شب‌نشینی و گپ و گفت فرهنگیاران بود که به شعرخوانی، شاهنامه خوانی، صحبت از فرهنگ و بازی‌های نمایشی و آیینی مناطق مختلف پرداخته شد. در این گردهمایی نمایشگاه‌هایی از فعالیت های پژوهشی واحد فرهنگ و مردم و شناسایی اشیا موزه مردم شناسی با تکیه بر داده‌های فرهنگیاران برگزار شد.

همراه با مدیران پژوهشی مراکز استان

نشست تخصصی مدیران پژوهش مراکز استان‌ها با حضور مدیران پژوهشی از 33 مرکز و دکتر حسین رضی معاون پژوهش، برنامه ‌ریزی و نظارت، علی طلوعی رئیس مرکز تحقیقات، اصغر شعاع قائم مقام مرکز،‌رضا امیراحمدی مدیرکل پشتیبانی و هماهنگی پژوهش ، محمدرضا رضایی بایندر مدیرکل پژوهش و سنجش، سیدعلی موسوی مدیرکل سنجش مخاطب و امین الله علیمرادی مدیر برنامه ریزی نظارت  این مرکز برگزار شد.

دکتر رضی در این مراسم گفت: اوضاع کشور خطیر و وضع منطقه بحرانی است. طی این 40 سال هر 10 سال بحران داشته‌ایم که در این دهه تاکنون دوبار این اتفاق رخ داده است. کاملاً‌ واضح است که دشمن با عده و عُده زیاد و به صورت علنی به میدان آمده‌اند.

وی افزود: نگاه ما در رسانه حمایت از دولت‌ها و نظام است. ما باید ارزیابی و آسیب‌شناسی درستی داشته باشیم. ما به عنوان رسانه ملی، مدافع حقوق و خواسته‌های مردم و نماینده حاکمیت هستیم.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نظارت سازمان تصریح کرد: رسانه ملی همیشه و در همه دوران انقلاب اسلامی نقد همراه با دلسوزی داشته است. ما باید به عنوان رسانه حاکمیت، مشارکت مردم را به حد اعلا افزایش دهیم. صداوسیما هیچگاه وارد فضا و بازی‌های سیاسی نشده است و تمام تلاش ما این است که مردم را برای حضور در انتخابات ترغیب کنیم. وی ادامه داد: در بخش پژوهش و تحقیقات در انتخابات پیش رو باید آمار درستی ارائه دهیم که تاکنون اینگونه نیز بوده است. با افتخار می‌گوییم که تمام آماری که مرکز تحقیقات ارائه داده، دقیق و درست بوده است و همیشه سربلند بوده‌ایم. باید با کار رسانه‌ای ذهن مردم را باز کنیم تا مشارکت حداکثری داشته باشند. باید به مردم در انتخاب اصلح کمک کنیم با هر نگاه و هر گرایش سیاسی که در انتخابات وجود دارد هر کسی که از گلوگاه شورای نگهبان رد شود مورد تأیید نظام است و باید مورد حمایت قرار بگیرد.

رضی با تأکید بر اینکه این بحث در استان‌ها جدی‌تر خواهد بود، گفت: پرسشگری و نظرسنجی که درباره انتخابات انجام می‌دهیم زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد و باید همچون گذشته دقت عمل بیشتری داشته باشیم، بدانید که کار شما اهمیت و ارزش زیادی دارد و ما باید تیمی کامل باشیم تا کارمان برای مردم و نظام منشأ خیر باشد. بدانید که با عنصر صراحت و صداقت مشکلات ما حل خواهد شد. در ادامه جلسه، امیراحمدی گفت: در بخش انتخابات مجلس شورای اسلامی باید سعی و تلاش بیشتری کنیم. در این دوره از انتخابات مجلس، سامانه تبلتی را امتحان می‌کنیم، چون در اجرای تبلتی خطای کار بسیار کمتر از گذشته خواهد بود. 46 اجرای تبلتی از اول سال داشته‌ایم که تمام نمرات ماشینی و مکانیکی محاسبه شده است. نفر برگزیده مراسم افتتاحیه از بین این عزیزان انتخاب شده بود. بعد از صحبت‌های دکتر رضی مدیران استانی با دکتر علی طلوعی   درباره برنامه و مشکلات به تبادل نظر پرداختند.


 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
  1398/9/6
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.