صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

پژوهش پشتوانه تولید

پژوهش پشتوانه تولید


 

ملیحه سپاسگر شهری مدیر گروه نیازسنجی و مخاطب پژوهی اداره کل سنجش مخاطب مرکز تحقیقات است . او درخصوص مأموریت های این مدیریت می‌گوید:  گروه نیاز سنجی و مخاطب پژوهی نیز در سه حوزه نظرسنجی برنامه‌ای، نیازسنجی از گروه‌های مختلف برای تعیین نیازها و علایق آن‌ها و نظرسنجی‌های معطوف به بررسی الگوی مصرف رسانه‌ای تقسیم بندی می‌شود و بنا به گفته سپاسگر نتایج این نظر سنجی ها که در دوره‌های مختلف به انجام می‌رسد برای  مدیران و مسئولان ذیربط در سازمان فرستاده می‌شود.

او در پاسخ به اینکه آیا از میزان تأثیر این نتایج بر تولید برنامه‌ها نیز برآوردی دارد می‌گوید ما نتایج را به مدیران اعلام می‌کنیم و پژوهش به عنوان  پشتوانه تولید با نیاز سنجی در خصوص وجوه مختلف از جمله موضوعات و قالب‌های مورد نیاز و توجه مخاطب، مسیر تولید را مشخص کند؛ سپس با نظر سنجی از میزان اثرگذاری برنامه خبر دهد.   

میزان بیننده و رضایت در برنامه ها حفظ وتداوم آن بسیار مهم واساسی است.

سپاسگر در خصوص اینکه سوال‌ها در نظر سنجی ها چگونه انتخاب می‌شود می‌گوید: بسته به نوع نظر سنجی سوال‌ها طراحی می‌شوند. در نظر سنجی از مخاطبان در خصوص محتوای برنامه‌ها در تعامل با شبکه‌ها و گروه سازنده اطلاعاتی درباره اهداف، جنبه‌های اثرگذاری و پیام‌های برنامه‌ها گرفته می‌شود و سپس سوال‌ها طراحی می‌شوند در خصوص میزان رضایت مخاطبان نیز از جنبه های مختلف زمان پخش قالب، ساختار، اثر گذاری نقش، بازی هنرپیشه‌ها موسیقی و دیگر مولفه‌های جذابیت برنامه‌ها سوالات طراحی می‌شوند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
  1398/09/23
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.