صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

کار ما یافتن راه هم گرایی با رسانه ای جدید است

کار ما یافتن راه هم گرایی با رسانه ای جدید است


 

حسین بصیریان جهرمی مدیرگروه پژوهشی رسانه های جدید و فضای مجازی اداره کل مطالعات رسانه و ارتباطات مرکز تحقیقات، نیز درباره مأموریت‌های این گروه در حوزه پژوهش می‌گوید: این گروه  در وهله اول در خصوص پژوهش‌های کاربردی برای معاونت‌های مختلف، خصوصا معاونت سیما، نیازسنجی می‌کند که هدفش یافتن راهبرد سازمان صداوسیما برای  همگرایی با رسانه‌های جدید  وارائه راهکارهایی  برای مواجهه فضای پخش سراسری(برودکست) با انتشار روی پهن باند(برودبند)است..

بنابه گفته بصیریان جهرمی مطالعات تطبیقی بین رسانه‌های رقیب و استخراج سند اقدام نیز از مأموریت‌های این گروه محسوب می شود .همچنین شناخت مخاطب و نسل جدید کاربرانی که از رسانه های دیجیتال استفاده می کنند  و اکنون در زمره کنشگران این فضا به شمار می‌آیند؛ مانند گروه سنی کودک، نوجوان وسایر گروه‌های سنی از حوزه های پژوهشی این گروه مطالعاتی است .

بصیریان جهرمی از پژوهش اخیری که در زمینه مخاطبان خردسال توسط خانم حنانه احمدی  به انجام رسیده یاد می‌کند که در هفته آتی در شبکه پویا ارائه می‌شود. این پژوهش با عنوان معیارهای برنامه‌سازی تلویزیونی برای مخاطب خردسال با این ملاحظه انجام شده که برای مخاطبان خردسالی که اکنون که امروز در مواجهه با فضای مجازی هستند چگونه و در چه بستری باید برنامه‌سازی کرد.

بصیریان جهرمی در پاسخ به اینکه مفهوم پژوهش کاربردی در مأموریت این گروه چیست می‌گوید: پژوهش کاربردی، پژوهشی است که در عمل به ساختارهای رسانه‌ای به ویژه تلویزیون کمک می‌کند تا خلاء به وجود آمده در جذب مخاطبان سنتی را با فناوری های جدید پوشش دهد.

انتشار فصلنامه علمی «مطالعات رسانه‌های جدید »بخش مهم دیگر فعالیت‌های این گروه است که اکنون  شتاب بیشتری یافته است. این فصلنامه‌ها روی سایت مرکز تحقیقات نیز بارگذاری می شوند تا در دسترس عموم قرار گیرد. در دوره جدید نظارت برکیفیت آن ها وانتشار منظم آن تسریع شده است.

او در پاسخ به اینکه با توجه به گستردگی موضوع فضای مجازی و حیطه مسئولیت در دیگر دستگاه‌ها چگونه از موازی کاری پیشگیری می‌کنید و نحوه تعاملاتان با آنها چگونه است؟ می‌گوید: در جلسات دستگاه‌های مختلف در این زمینه به طور فعال مشارکت کرده و ضمن پایش فعالیت این دستگاه‌ها در پایگاه‌های رسمی شان که به طور هفتگی و ماهانه انجام می‌شود این تعامل را برقرار می‌کنیم. ضمن اینکه موضوع کارفضای مجازی با توجه به اقتضائات  رسانه ملی از دیگر دستگاه‌ها متمایز است و طبعا تلاش می کنیم این موازی کاری به هیچ وجه ایجاد نشود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
  1398/09/23
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.