صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

فاصله پژوهش تا تولید در استان ها کم تر است

فاصله پژوهش تا تولید در استان ها کم تر است


 

قاسم کاظمی مدیر پژوهش استان‌ها نیز درباره فعالیت‌های این مدیریت می‌گوید: این مدیریت دو ماموریت اصلی دارد، یکی اجرای  پیمایش در سطح ملی و دیگری پژوهش کاربردی و راهبردی در مراکز استان‌ها .

به گفته کاظمی، فاصله پژوهش و تولید در مراکز استا‌ن‌ها نسبت به بخش‌های دیگر سازمان کمتر است و تلاش شده بیشتر پژوهش‌ها در خدمت تولید ‌باشد. عناوین پژوهش‌ها  با توجه به نیاز مرکز و اسناد بالا دستی سازمان در ابتدای سال به واحد‌‌های پژوهش مراکز اعلام می‌شود .

بنا به گفته کاظمی، اولویت های  پژوهشی هر سال در بهمن ماه از واحدهای مراکز خواسته می‌شود و بعد از تطبیق با اسناد بالادستی و سیاست های مرکز تحقیقات، عناوین  مصوب می‌گردد و برای تهیه طرح‌ نامه به مراکز ارسال می‌شود و بعد از بررسی طرح‌نامه ها در شورای علمی، برای اجرا به مراکز ابلاغ می‌گردد. شایان ذکر است، در انتخاب موضوعات،دو وجه کاربردی بودن  و بومی بودن  از اهمیت بالای برخوردار است.

کاظمی معتقد است، فاصله تولید و پژوهش به سه علت عمده ایجاد شده است، نخست اقتضای آنتن  که سرعت بالا در تولید  را می‌طلبد،حال آنکه برای  انجام پژوهش زمان لازم است. دوم،  آشنا نبودن برخی برنامه‌سازان با ادبیات و اهمیت پژوهش که موجب شده است تولیدات کمتری از پشتوانه پژوهشی برخوردار باشد در حالیکه، برای بهره مندی تولید از پژوهش باید با پیش بینی موضوعات،  پژوهش مورد نیاز تولید و در دسترس برنامه سازان قرار گیرد .عامل دیگری که به اعتقاد کاظمی باعث این فاصله شده است ،نا آشنایی برخی از پژوهشگران با ادبیات تولید است. او می‌گوید، پژوهشگران این حوزه باید محدودیت‌ها و ظرفیت‌های تولید را بشناسندتا بهتربتوانند نیازهای پژوهشی برنامه های رسانه ملی را مرتفع سازند. یکی از نمونه های کار همکاران کاظمی برای تحقق پژوهش منجر به تولید، پژوهش هایی است که اکنون در زمینه انتخابات آغاز شده است و با توجه به فرارسیدن موسم انتخابات در آینده نزدیک می‌تواند پشتوانه خوبی برای تولیدات رسانه ملی در زمان انتخابات باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
  1398/09/23
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.