صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مدیریت پژوهش خارج از کشور پنجره ای با چشم انداز جهانی

مدیریت پژوهش خارج از کشور پنجره ای با چشم انداز جهانی


 

سیداحمد محمدی بحرانی مدیریت پژوهش خارج از کشور مرکز تحقیقات را برعهده دارد. بحرانی درخصوص مأموریت‌های این بخش توضیح می‌دهد: مدیریت پژوهش خارج از کشور با پیشینه‌ای بالغ بر ده سال به صورت تخصصی در زمینة اجرای نظرسنجی‌ در خارج از کشور، رصد، ترجمه و انعکاس نظرسنجی‌های خارجی، پژوهش‌های تخصصی در حوزة مهاجران و ایرانیان خارج از کشور و ارائه گزارش‌های کارشناسی فعالیت می‌کند. برخی از فعالیت های این واحد کاملاً انحصاری بوده و در کشور بی بدیل است.

بنا به گفته بحرانی مدیریت پژوهش خارج از کشور تأمین‌کننده نیاز شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی برون‌مرزی سازمان (الکوثر، العالم، آی‌فیلم، سحر، جام‌جم و... همچنین رادیو دری، رادیو پشتو و...) در زمینه مخاطب‌شناسی و رضایت‌سنجی از مخاطبان،‌ از طریق اجرای نظرسنجی میدانی در کشورهای هدف است. این مدیریت تاکنون نظرسنجی های خارجی زیادی را در کشورهای انگلستان، آلمان، بوسنی، سوریه، لبنان، عراق، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و آذربایجان اجرا نموده است که در نوع خود تجربه‌ای بی‌بدیل و حائز اهمیت به شمار می‌آید.

بحرانی در ادامه می‌گوید: علاوه بر آنچه گفته شد این مدیریت تأمین‌کننده نیازهای سازمان (و بعضاً خارج از سازمان) در زمینة‌ محیط‌شناسی و افکارسنجی در کشورهای منطقه، رصد افکارعمومی کشورهای جهان در حوزه‌های زبانی مختلف به منظور آشنایی مسئولان سازمان و نظام با جدیدترین و دقیق‌ترین نگرش افکارعمومی جوامع نسبت به موضوعات مهم، از طریق اجرای نظرسنجی‌های خارجی، و رصد، ترجمه و انعکاس نظرسنجی‌های خارجی است. تعداد نظرسنجی‌های رصد و منعکس شده طی مدت فعالیت این واحد بالغ بر دو هزار نظرسنجی بوده است. نظرسنجی‌های خارجی رصد شده پس از ترجمه و تحلیل در بخش بانک نظرسنجی‌های خارجی پایگاه مرکز تحقیقات بارگزاری شده و به‌صورت رایگان در اختیار عموم به‌ویژه پژوهشگران و علاقمندان به این حوزه قرار می‌گیرد.

به گفته بحرانی این مدیریت طی سال‌های اخیر دربارة مسائل مهاجران و ایرانیان خارج از کشور، پژوهش‌های شایان توجهی انجام داده است که برخی از آنها عبارتند از: مؤلفه‌های انسجام اجتماعی ایرانیان، هویت دینی ایرانیان خارج از کشور، وضعیت فرهنگی اجتماعی زنان ایرانی خارج از کشور، هویت نسل دوم ایرانیان خارج از کشور، سبک زندگی ایرانیان خارج از کشور و...

بحرانی یادآور می‌شود مدیریت پژوهش خارج از کشور در پی آن است تا از طریق تأسیس کرسی مطالعات ایرانیان خارج از کشور نهادها و سازمان‌های مرتبط با ایرانیان خارج از کشور را گردهم آورده و از این طریق بستر مناسبی برای تعامل هرچه بیشتر حوزه‌های مرتبط با مهاجران ایرانی را فراهم آورد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
  1398/09/23
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.