صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

واحد فرهنگ مرکز تحقیقات تاریخ مردم شناسی ایران را ورق زد

واحد فرهنگ مرکز تحقیقات تاریخ مردم شناسی ایران را ورق زد


کتاب «تاریخ مردم‌شناسی و فرهنگ مردم ایران» نوشتة دکتر حمیدرضا دالوند روز یکشنبه 29 دی ماه ۱۳۹۸ در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نقد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات در ابتدای جلسه دکتر حمید سجادی دبیر نشست، در خصوص نقش و تأثیر کتاب آقای دالوند در حوزه مردم‌شناسی مطالبی را مطرح کردند.

سپس نویسنده اثر، درباره انگیزه و نحوة شکل‌گیری کتاب اظهار کرد: «کتاب بر اساس اسناد و مکاتبات تدوین شده است و روحیه دادن به این جسم تاریخی می‌بایست با مصاحبه با افراد صاحب‌نظر تکمیل می‌شد که متاسفانه فرصت نشد و سعی کرده‌ام در این نوشتار توصیف صرف از تاریخ این دو حوزه را ارائه کنم و تحلیل و آسیب‌شناسی را به ویر‌است بعدی اثر واگذار کرده‌ام».

دکتر مهرداد عربستانی رئیس انجمن انسان‌شناسی ایران به عنوان اولین منتقد جلسه،ضمن تأکید بر آموزنده بودن کتاب، مسئله اصلی آن را مشخص نبودن مرزها، قلمروها و وظایف و رویکردهای حوزة مردم‌شناسی و فرهنگی دانست. دکتر علیرضا حسن‌زاده رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی وزارت میراث فرهنگی کشورنیزبا تأکید بر ارزش‌های فراوان کتاب، شنیدن صداهای مختلف صاحب‌نظران و نگاه انتقادی بیشتر به نهادهای مرتبط را به نویسنده پیشنهاد داد.

  علی آنی‌زاده مدیر واحد فرهنگ مردم مرکز تحقیقات صداوسیما نیز ضمن تأکید بر تناسب موضوع با تخصص‌ و توانایی نویسنده، ضعف اصلی کتاب را ساختار و نحوة تدوین آن ذکر کرد و گفت: «در کتاب مطالب بسیاری وجود دارد که به علت نبود ساختار و ضعف فصل‌بندی بویژه نبود تیترهای فرعی، دستیابی خوانندگان را با مشکل مواجه کرده است». پیشنهاد آنی‌زاده برای ویراست دوم اثر، استفاده بیشتر از تاریخ شفاهی، اضافه کردن نمایه تخصصی و افزودن مباحث بیشتری همچون: نشریات تخصصی، انجمن‌ها و تولیدات تصویری حوزه مردم شناسی بود.

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
  1398/11/02
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.