صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاری نشست علمی تخصصی «مصرف موسیقی ایرانیان و تحلیل جامعه شناسی آن»

برگزاری نشست علمی تخصصی «مصرف موسیقی ایرانیان و تحلیل جامعه شناسی آن»


 

مرکز تحقیقات صداوسیما، چهارمین نشست از «سلسله ­نشست­ های ارائه پژوهش در حوزه­ های کاربر» را در دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان، برگزار کرد.

در این نشست، دکتر محسن شاکری نژاد رئیس مرکز تحقیقات، علیرضا قزوه مدیر دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان و جمعی از مدیران و پژوهشگران مرکز تحقیقات و دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان حضور داشتند و نتایج دو پژوهش مرکز تحقیقات در حوزه بررسی کمی و کیفی مصرف موسیقی ارائه گردید.

عزيزالله قرباني، مدیر گروه فرهنگی- دینی مرکز تحقیقات، پس از مرور اجمالی دیدگاه مقام معظم رهبری در خصوص موسیقی، یافته ­های پیمایش ملی «میزان مصرف و ذائقه موسیقیایی ایرانیان» را که با جامعه آماری افراد 12 سال به بالا در تهران و 31 شهر کشور با روش محله ­ای- میدانی اجرا شده بود را ارائه کرد.

قربانی، توجه به ذائقه مخاطبان و جزئیات مصرف موسیقی توسط مردم را عنصر مهمی در سیاست‌گذاری‌ حوزه موسیقی کشور و سازمان دانست و گفت: موضوعاتی مانند دلایل گوش دادن به موسیقی، میزان زمان اختصاص داده‌شده به موسیقی، معیارهای انتخاب موسیقی، میزان توجه به محتوا و متن اشعار، وسایل گوش دادن به موسیقی، شیوه آگاهی از آهنگ‌های جدید، میزان گوش دادن به سبک‌های مختلف موسیقی و ... از جمله موضوعاتی بوده‌است که در این پژوهش بررسی شده است.

در ادامه این نشست، شیوا پروائی، جامعه­شناس و مدرس دانشگاه، یافته­ های پژوهش «تحلیل جامعه­ شناختی مصرف موسیقی» را که با روش مصاحبه انجام شده بود، ارائه کرد. پروائی، با اشاره به اینکه در این پژوهش تلاش شده با دسته­ بندی­ مخاطبان موسیقی و ذائقه موسیقایی آنان، فراتر از تقسیم ­بندی‌های غالب مخاطب فعال و منفعل، نوعی سنخ­شناسی مبتنی بر میدان پژوهش از ذائقه و مصرف موسیقایی مخاطبان ارائه ­شود، مخاطبان موسیقی را در 7 سنخ تقسیم­بندی کرد که عبارتند از:  مخاطبان تصادفی و پراکنده، مخاطبان فراغت ­طلب، مخاطبان هیجان ­طلب، مخاطبان هویت ­طلب، مخاطبان اعتراضی، مخاطبان بازاندیش و مخاطبان مهارت ­پیشه و معناگرا. وی در ادامه به ویژگی ­های هر سنخ از مخاطبان و نوع موسیقی مصرفی آنان و نحوه مصرف موسیقی در بافت زندگی روزمره آنان پرداخت.

در ادامه این نشست علی بکان مدرس دانشگاه صداوسیما، سید حمیدرضا حسینی مدیر موسیقی مراکز استان‌ها و سایر مدعوین حوزه موسیقی و مدیران و پژوهشگران حاضر، درباره پژوهش ­های ارائه شده، سیاست‌های راهبردی رسانه ملی در حوزه موسیقی و لزوم توجه به پژوهش‌های انجام شده در سیاستگذاری این حوزه، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

  

  1401/04/1
     
     
     
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.