صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاری نشست علمی تخصصی پویش «سلام فرمانده» در آینه پژوهش

برگزاری نشست علمی تخصصی پویش «سلام فرمانده» در آینه پژوهش


مرکز تحقیقات سازمان، در نشستی علمی- تخصصی، نتایج چند پژوهش در خصوص پویش «سلام فرمانده» را ارائه و ابعاد مختلف این «پدیده» را با تاکید بر ابعاد رسانه ای آن بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات صداوسیما، نشست علمی تخصصی «پویش "سلام فرمانده" در آینه پژوهش»، پنجم تیرماه با سخنرانی محمد حسین ساعی، محمدرضا رضایی بایندر، مجتبی کشوری، ابوذر خوش­بیان و محبوبه علی محمدی برگزار شد.

در این نشست محمدحسین ساعی ، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، پدیده «سلام فرمانده» را از منظر ارتباطات اجتماعی تحلیل و با اشاره به پژوهش انجام شده برای استخراج مولفه­ های پربازدید بودن یک محتوای رسانه­ ای تاکید کرد که پربازدید شدن سرود «سلام فرمانده» و پویش شکل گرفته پیرامون این اثر، هنوز جای بررسی و تحلیل دارد. ساعی با تقسیم ­بندی ارتباطات به ارتباطات آئینی، انتقالی و خدماتی از منظری و ارتباطات سنتی، مدرن و پست­ مدرن از منظری دیگر، گفت: از تقاطع این تقسیم ­بندی­ها، ماتریسی 9 خانه­ ای به دست می­  آید که در خصوص بسیاری از محتواهای رسانه ­ای پربازدید شده، فقط چند خانه این ماتریس پر می­شود، اما در خصوص «سلام فرمانده» هر 9 خانه این ماتریس پر شده و قابل تحلیل است. ساعی، تاکید کرد که برای اولین بار است که مخاطب کودک، یک اتفاق آیینی بزرگ را در سطح جامعه رقم می‌زند و پیش از این اتفاق، تصور می­ شد که اتفاقات آئینی در این سطح و با این تعداد، در دنیای امروز را باید صرفا در فضای مجازی و ارتباطات شبکه­ ای جستجو کرد.

 در ادامه، محمدرضا رضایی بایندر، مدیرکل افکارسنجی مرکز تحقیقات صداوسیما، نتایج پیمایش ملی مرکز در خصوص سرود و پویش سلام فرمانده را ارائه داد.

مجتبی کشوری، مدیرکل اتاق وضعیت معاونت فضای مجازی، واکنش­های موافقان و مخالفان سرود و پویش «سلام فرمانده» را در رسانه ­های خبری و بستر­های توئیتر، اینستاگرام و تلگرام در بازه زمانی 28 اسفند 1400 تا 5 تیر 1401 بررسی و تحلیل کرد. یافته ­های ارائه شده توسط کشوری، نتیجه مطالعه کمی و کیفی محتواهای پرنفوذی بود که بیش از 100 واکنش مجازی در پی داشتند. در این مطالعه، بوم مسائل و میزان تولید محتوا، تحلیل احساسات افکار عمومی، قالب­ های محتوای تولید شده، محورهای محتوایی موافق و محورهای محتوایی مخالف، بررسی و تحلیل شده بود.

ابوذر خوش­بیان، مدیر مانیتورینگ تأمین برنامه سیما، نحوه پرداختن صدا و سیما و شبکه­ های ماهواره­ای فارسی­ زبان به سرود و پویش سلام فرمانده را بررسی و تحلیل کرد. خوش­بیان، تلاش برای خنثی‌سازی اثرات کمپین، به بهانه آسیب‌شناسی روان‌شناختی سرود برای کودکان، تلاش برای خنثی‌سازی اثرات کمپین از طریق بازتاب واکنش‌های جهت دار و تکرار اتهامات علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به بهانه سرود و پویش سلام فرمانده را 3 محور عملیات شبکه­ های ماهواره­ای معاند دانست و به مصادیق هر محور اشاره کرد. وی، محورهای عمل صداوسیما در انعکاس سرود و پویش سلام فرمانده را در موارد زیر خلاصه کرد: تجلی افزایش محبت به حضرت صاحب الزمان، تجلی گستردگی و فراگیری رویداد، تجلی هم‌آوایی بین‌المللی، تجلی وحدت قومیت‌ها، تجلی تقویت روحیه جهاد، ایثارگری و حماسه آفرینی، تجلی امید و انگیزه نسبت به آینده، پیوند نسلی، تجلی گفتمان سیاسی نظام، تجلی محبت به مقام معظم رهبری و ... .

در این نشست محبوبه علی محمدی، پژوهشگر مرکز تحقیقات صداوسیما، یافته­ های تحلیل روشمند متن و زمینه سرود در قالب روش «تحلیل مضمون» را ارائه کرد که طی آن مضامین 6 بند سرود و  همخوانی آن با راهبرد مدیریت فرهنگ انتظار از دیدگاه امام خمینی(ره)، بررسی و تحلیل شده بود.

 

  

 

 

  1401/04/05
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.