صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

جشنواره های قرآن و رسانه برگزار می شود

جشنواره های قرآن و رسانه برگزار می شود


چهار جشنواره وبلاگ نویسی، نشریات دیجیتال و مکتوب، سرودهای فارسی و رسانه های دیجیتال از مجموعه جشنواره های بین المللی قرآنی ˈآیاتˈ با عنوان ˈقرآن و رسانهˈ در چهار استان آذربایجان شرقی، تهران، کرمانشاه و قم برگزار می شود.جشنواره وبلاگ نویسی قرآنی آیات با هدف تبیین اهمیت و گسترش فرهنگ وبلاگ نویسی در زمینه توسعه، تبلیغ و ترویج معارف قرآن کریم، ترغیب و تشویق قشر جوان و فرهیخته به استفاده بهتر از خدمات آنلاین و جهت دهی به آنها و تولید محتوایی و تجمیع اطلاعات قرآنی در محیط های تحت وب در استان آذربایجان شرقی برگزار می شود.

تاکنون بیش دو هزار و 500 وبلاگ در چهار بخش این جشنواره ثبت نام کرده اند و مهلت ثبت نام و ارسال آثار تا دهم بهمن ماه سال جاری نیز ادامه دارد.

آثار ارایه شده اکنون در مرحله داوری اولیه قرار دارد و مراسم اختتامیه و اهدای جوایز نیز 17 بهمن ماه برگزار خواهد شد.

چهار بخش این جشنواره شامل فتو وبلاگ (وبلاگی که تنها از عکس برای انتقال پیام استفاده کرده و فقط در هر پست متنی را برای توضیح عکس درج کند)، پادکست (وبلاگی که تنها از صوت برای انتقال پیام استفاده کند مانند قرائت و تلاوت قرآن، همخوانی، تواشیح، سرود و ابتهال)، ویدئو کست یا ودکست (وبلاگی که از تصویر و فیلم برای انتقال پیام استفاده کند مانند انواع فیلم ها و انیمیشن های قرآنی)، وبلاگ متنی (مقاله و پژوهش، داستان و شعر، گزارش و خبر، خاطره نویسی، آموزش، تاویل و تفسیر و تدبر، احادیث) و بخش ویژه موضوعی (انسان از منظر قرآن کریم و وبلاگ های مراکز و موسسات فرهنگی قرآنی) است.

موضوعات آثار وبلاگ نویسان، گرافیک های قرآنی، نقاشی های قرآنی، قرآن و تربیت صحیح، مترجمان و مفسران قرآن، قاریان و حافظان قرآن، قرآن و حکومت اسلامی، امثال قرآنی، دعاهای قرآنی، قرآن و اهل بیت(ع)، سیمای انسان در قرآن، قرآن و خانواده، پیام های قرآنی شامل وحدت و همبستگی، محبت و مهربانی، احترام به والدین، همت و تلاش، نماز، انفاق، عفاف و حجاب است.

معارف قرآن، قرآن و فرهنگ، قرآن و اجتماع، قرآن و زندگی، قرآن و طبیعت، قرآن و تاریخ، آموزش قرآن، قرآن، عفاف و حجاب، تفسیر قرآن، قرآن و کتب آسمانی، قرآن و پیامبران، کتابخانه قرآنی، نواها و نماهنگ های قرآنی، داستان های قرآنی، خاطرات قرآنی، اشعار قرآنی، قرآن در گفتار بزرگان، قرآن و عدالت اجتماعی، موسسات و تشکل های قرآنی و آموزش های قرآنی از دیگر موضوعات این جشنواره به شمار می رود.

جشنواره ˈنشریات دیجیتال و مکتوبˈ نیز در دو بخش نشریات قرآنی الکترونیکی یا مکتوب و نشریات و روزنامه های خبری که ستون قرآنی دارند، در استان تهران برگزار می شود.

این جشنواره با هدف تبیین نسبت علوم روز با معارف دینی و قرآن، تحقق جنبش نرم افزاری و تولید علم با محوریت قرآن کریم و معارف اهل بیت (ع)، نشر و ترویج معارف قرآنی با زبان علمی و روزآمد و تحقق فضای قرآنی از طریق نهضت قرآن پژوهی برپا خواهد شد.

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که آثار آنان با مضامین قرآنی در رسانه های مکتوب و الکترونیکی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در رشته های مقاله، شعر، عکس (خبری و گزارش تصویری)، خبر و گزارش، داستان کوتاه و داستانک با موضوعات قرآنی منتشر شده باشد، می توانند در جشنواره شرکت کنند.

آخرین مهلت شرکت و ارسال آثار در این جشنواره پس از تمدید 10 روزه، 30 دی ماه سال جاری اعلام شده است.

جشنواره ˈسرودهای فارسیˈ به میزبانی استان کرمانشاه بوده و مراسم اختتامیه این جشنواره پس از داوری نهم بهمن ماه در این استان برگزار خواهد شد و شرکت در این جشنواره برای تمامی گروه های سنی آزاد است.

این جشنواره با هدف آشنایی با عناصر شنیداری قرآن کریم، تولید آثار بر اساس آیات نورانی قرآن، نشان دادن جذابیت ها و ظرفیت های قرآن در راستای بیان سرود، معرفی و حمایت از هنرمندان قرآنی و علاقه مندان و همچنین بیان پیام ها و معارف قرآن کریم با ساز و کار سرود و آواها در دو بخش اصلی (انسان از منظر قرآن) و بخش ویژه (قرآن کریم کتاب بیداری) همزمان با دهه فجر برگزار می شود.

همچنین داوری آثار رسیده از جنبه های مختلفی چون بهترین اثر آموزشی در بخش های روخوانی، روان خوانی، تجوید، قرائت و حفظ به جشنواره ˈرسانه های دیجیتالˈ از مجموعه جشنواره های چهارگانه قرآن و رسانه نیز در حال انجام است.

این جشنواره در سه بخش نرم افزارهای رسانه ای، نرم افزارهای تلفن همراه و بازی های رایانه ای با رویکرد تولیدات دیجیتال با موضوع قرآن، و با هدف معرفی موسسات پژوهشی و تولیدکنندگان نرم افزارها، بازی های رایانه ای، نرم افزارهای تلفن همراه در عرصه های قرآنی و ارزیابی تولیدات و محصولات و خدمات علمی رایانه ای در زمینه علم قرآنی برگزار می شود.

 

* موفقیت جشنواره های آیات در گرو معرفی آثار قرآنی هنرمندان است

ˈاسماعیل امینیˈ شاعر و پژوهشگر ادبی گفت: اگر جشنواره های بین المللی قرآنی آیات بتواند آثار برجسته و هنرمندان شاخصی را که در پرتو قرآن هستند به مردم معرفی کرده و زمینه تعامل و آشنایی اهل هنر را فراهم آورد به موفقیت دست یافته است.

وی با اشاره به تاثیر مثبت برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری با محوریت کلام وحی اظهار داشت: بیان نکته های ناب قرآنی، کار مفسران و محققان قرآنی است.

وی افزود: قرآن کریم با زندگی، اندیشه و فرهنگ مردم درآمیخته است از این رو اگر روش های اجرایی و اطلاع رسانی جشنواره مناسب باشد، استقبال اهالی هنر از این جشنواره ها افزایش می یابد.

وی اظهار امیدواری کرد این جشنواره ها بتوانند در راستای پیوند بین جامعه و قرآن گام های مفید و موثری بردارند.

معاونت امور قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با همکاری نهاد های مختلف فرهنگی جشنواره های بین المللی قرآنی ˈآیاتˈ را در دهه فجر و همزمان 22 استان و 22 کشور جهان، در قالب برنامه های فرهنگی و هنری برگزار می کند.
 
  1391/10/26
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.